Problem: suche i pękające pięty

Stopy/ pedicure leczniczy

Stopy/ pedicure leczniczy (fot. Shutterstock)

Oto kilka prostych kroków do gładkich stóp i pożegnania się z problemem nieestetycznych i bolesnych zrogowaceń skóry pięt.

Suche, pękające pięty mogą być wynikiem skłonności genetycznych, jak i nieprawidłowej pielęgnacji czy też noszenia zbyt ciasnego, niewygodnego obuwia. Dzięki kilku prostym sposobom można jednak zredukować ten problem. Zadbane, zdrowe stopy to nie tylko kwestia estetyki, ale też dobrego samopoczucia.

Skutecznym zabiegiem zmiękczającym twardą skórę jest moczenie stóp w ciepłej wodzie z dodatkiem soli kuchennej (można też dodać odrobinę mydła i łyżkę oliwy). Kąpiel powinna trwać około 20 minut. Następnie należy usunąć zrogowaciały naskórek za pomocą specjalnej tarki lub pumeksu. Na korzyść tarki przemawia fakt, iż łatwiej jest utrzymać ją w czystości, pumeks zaś szybko staje się siedliskiem grzybów. 

Kiedy zrogowacenia zostaną usunięte, należy wetrzeć w stopy odpowiedni krem wykonując jednocześnie delikatny masaż. Przy pielęgnacji suchych stóp najlepiej sprawdzają się preparaty zawierające mocznik (doskonale nawilża, reguluje proces rogowacenia naskórka) i witaminę A (odżywia i regeneruje).  Warto pamiętać, że stosowanie jedynie tłustych maści w niewielkim stopniu wpłynie na poprawę stanu skóry, ponieważ skórze zabraknie nawilżenia.

Po posmarowaniu stóp kremem warto założyć bawełniane skarpetki, co pozwoli wzmocnić efekt regeneracji skóry. Zabieg ten najlepiej wykonywać przed snem.

 

  zdrowoteka.pl zdrowoteka.pl

             l

1. ABE, Maść na pękające pięty, 7 zł/25 ml; 2. Dermesa, Płyn na pękającą skórę stóp i rąk, ok. 18 zł/65 ml; 3. SVR Xerial 50 Extreme Krem (na silne oporne na terapię zrogowacenia stóp, dłoni, kolan, łokci)  ok. 42 zł/30 ml

Inne sprawdzone sposoby na suche i pękające pięty:

- Moczenie stóp w kąpieli z siemieniem lnianym (doskonale zmiękcza i wygładza skórę)

Garść nasion lnu należy zalać 2 litrami wrzątku. Po ostygnięciu wymoczyć w nim nogi przez 15 minut i osuszyć delikatnie ręcznikiem. Nie należy wycierać ani spłukiwać stóp, ale pozwolić skórze wchłonąć resztki substancji.

- Ciepłe okłady z parafiny kosmetycznej (w domu lub w gabinecie kosmetycznym)

- Wcieranie w skórę pięt czystej witaminy A

Kapsułkę należy przekłuć i wetrzeć w skórę, a następnie założyć bawełniane skarpetki.

alat

 

Zobacz też:

Mocznik, czyli nawilżenie doskonałe

Czytaj w Znam.to: Wygładzający masaż

Skomentuj:
Problem: suche i pękające pięty
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane