Wrastające paznokcie - jak poradzić sobie z problemem

Stopy/ pedicure leczniczy

Stopy/ pedicure leczniczy (fot. Shutterstock)

Wrastające paznokcie to bardzo bolesny i utrudniający życie problem. Podpowiemy jak sobie z tym poradzić. Wizyta u chirurga to ostateczność!

Wrastające paznokcie: co to takiego

Istota problemu tkwi w nieprawidłowym zawijaniu się paznokcia palucha u stopy, z jednego, lub obu boków pod spód i wrastanie w wał otaczający płytkę paznokciową.

Ci, którym ta dolegliwość się przytrafiła zapewne doskonale wiedzą, że lubi się powtarzać.

Wrastanie paznokcia jest często poprzedzone urazem okolicy paznokcia, do którego może dojść podczas zbyt głębokiego obcinania paznokcia lub skaleczenia wału paznokciowego przy wycinaniu tzw. skórek. Może też być następstwem noszenia zbyt ciasnego obuwia lub jednostronnego czy zbyt dużego obciążenia stóp.

W miejscu, gdzie wrasta paznokieć rozwija się bardzo bolesny stan zapalny, którego nie można wyleczyć dopóki tkanki wału paznokciowego drażnione są przez wrastający paznokieć. Przedłużający się stan zapalny i drażnienie tkanek przez paznokieć powoduje, że nasz organizm próbuje się bronić poprzez rozwój ziarniny, która jest tkanką łączną mającą na celu odgraniczenie zdrowych tkanek palca od wrastającego paznokcia.

Wrastające paznokcie - pomyśl o klamrze korygującej

Niestety nieleczony od razu stan zapalny doprowadza do sytuacji, kiedy wizyta u chirurga staje się koniecznością. Kiedy zaczynamy odczuwać ból i dyskomfort, najlepiej od razu wybrać się do odpowiednio wyszkolonej kosmetyczki, która nałoży klamrę korygującą.

Klamra korygująca - to cienki pasek z tworzywa sztucznego, który przykleja się na płytkę paznokciową.

- poprzez ścisłe połączenie klamry z paznokciem działa ona elastycznie odginając brzegi paznokcia ku górze, dzięki czemu zapobiega jego wrastaniu w tkankę miękką,

- płaska forma nie powoduje ucisku w obuwiu,

- jest wodoodporna, mało widoczna i można ją pokrywać lakierem,

W zależności od wielkości paznokcia stosuje się klamry różnej wielkości. Zabieg jest dużo skuteczniejszy, jeśli klamra zostanie założona na bolące miejsce. Na środek klamry nakłada się kropelkę kleju, po czym nakłada się tak, aby punkty na środku paznokcia i klamry - pokrywał się. Korygując nacisk klamry na płytkę przyciska się ją aplikatorem na środku oraz po bokach. Aby efekt był trwały , na spłaszczoną końcówkę aplikatora , ponownie nakłada się kroplę kleju i rozprowadza ją na powierzchni klamry i paznokcia.

Jeśli po nałożeniu klamry wciąż odczuwasz ból, zachodzi konieczność jeszcze jednej korekty jej napięcia.

U młodych osób najczęściej wystarcza jednorazowy zabieg, u starszych klamry zakłada się do całkowitego wyleczenia. Czasem niezbędne jest przyklejenie dwóch klamer naraz.

W leczeniu wrastających paznokci pacjent powinien regularnie zgłaszać się na wizyty.

Jeśli stan zapalny jest rozległy niestety kosmetyczka powinna wysłać nas na wizytę u chirurga.

Zanim jednak pojawi się tego typu bolący problem - ZAPOBIEGAJMY. Wrastające paznokcie nie muszą być twoim problemem.

- właściwą pielęgnacją stóp, czyli obcinaniem paznokci bez zaokrąglania brzegów,

- skórki odsuwajmy delikatnie, najlepiej przy pomocy specjalnych płynów do usuwania skórek tak, żeby nie skaleczyć wału paznokciowego, zamiast brutalnego wycinania ich,

- nie wolno również wyrywać "przeszkadzających" nam fragmentów płytki paznokciowej, bo jest to dużym urazem dla paznokcia.

Katarzyna Bigos

Obejrzyj wideo:

Przeczytaj także:

Nowe buty - nowe odciski? Kupując obuwie na jesień nie daj się nabić w butelkę (albo w za mały but)

Jak zadbać o stopy i na jakie nowości postawić?

Domowy manicure i pedicure

Red Lipstick Monster sprawdzi, jak dobrze znasz tajniki makijażu
1/12Jaki typ pędzla nie sprawdzi się do podkładu?
Komentarze (1)
Wrastające paznokcie - jak poradzić sobie z problemem
Zaloguj się
  • kamilkaaaaaaa

    0

    Bardzo nie chciałam, żeby chirurg mi wycinał paznokieć, bałam się tego tak, że poszłam do Physio Medica na zabieg kostka Arkady i na szczęście pomogło :)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Zobacz także
  • Piękne stopy bez wysiłku? Tak, jeśli nie przeraża cię TO Domowy sposób na idealnie gładkie pięty? Nie chcesz tego zobaczyć. Tak naprawdę, to CHCESZ
  • manicure ze skórą węża - coraz bardziej popularny Manicure ze skóry węża coraz bardziej popularny
  • Stopy/ leczniczy pedicure Leczniczy pedicure - co powinnyście wiedzieć?!
Najczęściej czytane