Katastrofa w Dior - fatalna kolekcja haute couture

Pierwsza kolekcja haute couture bez Johna Galliano okazała się wielką katastrofą.

Fani mody dwa razy w roku z wypiekami na twarzy czekali na pokaz francuskiego domu mody Christian Dior. John Galliano znany niesamowitego talentu do tworzenia niezwykłych i urzekających kreacji zawsze zachwycał prawdziwymi dziełami sztuki. Jednak po aferze z jego udziałem został zwolniony. Według ostatnich doniesień pałeczkę po nim przejmie jego wieloletni asystent Bill Gaytten, który razem z Susanną Venegas wyszedł po ostatnim pokazie haute couture Dior, który media jednogłośnie nazwały "katastrofą".

Czasy świetności domu mody Dior przeminęły razem z Johnem. Pierwsza, od 15 lat, kolekcja, której nie zaprojektował Galliano zaskoczyła wszystkich. Jednak nie tak, jak zwykle w pozytywnym znaczeniu. Kolekcja jest groteskowa i śmieszna, ale fanom francuskiej marki nie jest wcale do śmiechu. Inspiracją były dzieła nowoczesnego architekta Franka Gehry'ego oraz clowny. Połączenie tych dwóch inspiracji z cukierkową paletą sprawiło, że modelki wyglądały jak dyskotekowe laleczki.

(110704) -- PARIS, July 4, 2011 (Xinhua) -- Models present creations of Christian Dior during Haute Couture Fall-Winter 2011/2012 fashion show in Paris, France, July 4, 2011.  (Xinhua/Gao Jing)(wjd) Xinhua News Agency / eyevine

W kolekcji haute couture Dior na jesień/zimę 2011/12 były kształty i fasony znane z Galliano - Dior, a nawet śmiałość, którą John zachwycał w poprzednich kolekcjach. Jednak zabrakło kunsztu i mistrzostwa w przeistaczaniu pięknych kreacji w rzadko spotykane dzieła. Gaytten i Venegas w wielu sprawach przesadzili. Połączenie kształtów, kolorów i wzorów wygląda, jak z kreskówki, a stroje zamiast zachwycać elegancją i wytwornym szykiem przerażają kiczem.

Dziennikarze modowi są bezlitośni. Cathy Horyn z The New York Times napisała nawet, że Bill Gaytten nie jest projektantem. Wszyscy są zgodni co do jednego - Dior bez Galliano to nie Dior.

 

Porównajcie z poprzednimi kolekcjami haute couture Diora autorstwa Galliano:

Kolekcja haute couture Dior wiosna/lato 2010

A model presents a creation by British fashion designer John Galliano for the Dior Haute Couture spring/summer 2010 fashion collection presentation in Paris, Monday Jan. 25, 2010. (AP Photo/Jacques Brinon)

Kolekcja haute couture Dior jesień/zima 2010/11

HAUTE_COUTURE_fall_winter_2010  DIOR_Paris_july__2010  PHOTO: EAST NEWS / ZEPPELIN

Kolekcja haute couture Dior wiosna 2011

HAUTE COUTURE Spring summer 2011  CHRISTIAN DIOR  PHOTO: EAST NEWS / ZEPPELIN

Więcej o: