Płatki kukurydziane tuczą?

Płatki kukurydziane tuczą?

Płatki kukurydziane tuczą? (Fot. Shutterstock)

Powszechnie uważa się, że mąka kukurydziana jest niskokaloryczna, okazuje się jednak, że regularne spożywanie płatków kukurydzianych może sprzyjać tyciu.

Grupa naukowców z Uniwersytetu we Florencji przeprowadziło badania na grupie osób we wczesnej fazie otyłości. U jednej części wykluczono z diety płatki kukurydziane, druga część natomiast jadła je codziennie przez rok. W tej właśnie grupie zaobserwowano nadmierny wzrost wagi ciała.

Szef badań - Luigi Barbaliani wyjaśnił, że żywność, która składa się z wysokiej jakości mąki kukurydzianej jest wprawdzie zdrowa i stanowi niejednokrotnie część wielu diet odchudzających, ale płatki, które dostępne są w sprzedaży na naszym rynku są przygotowywane zazwyczaj w oleju roślinnym, a następnie pokrywane warstwą cukru lub słodkiego syropu ze sztucznymi dodatkami.

Ponadto żywność taka może być nie tylko tucząca, ale i niezdrowa ze względu na zaburzanie funkcji wydzielniczej żołądka.

W standardowym składzie płatków znajdziecie:

mąka kukurydziana (91,7%), ekstrakt słodowy jęczmienny, fruktoza, glukoza, sól, emulgator: mono- i diglicerydy kwasów tłuszczowych, barwniki: annato, karmel amoniakalny, regulator kwasowości: fosforan trisodowy, substancje wzbogacające: witaminy (witamina C, niacyna, kwas pantotenowy, witamina B6, ryboflawina, tiamina, folacyna, witamina B12), węglan wapnia, żelazo zredukowane.

Oczywiście nie ma co wpadać w przesadę, jednak radzę, by zamiast płatków kukurydzianych wybrać na przykład owsiane. Wybierając opakowanie sprawdź na opakowaniu kaloryczność - niektóre płatki potrafią mieć ponad 400 kcal w 100 gramach!

Wybierz dietę dla siebie! Zajrzyj na: Odważ się

Zobacz również:

Jak oduczyć się nocnego podjadania?

Nocne podjadanie i sposoby na radzenie sobie z problemem

Skomentuj:
Płatki kukurydziane tuczą?
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane
Hot!: