7 błędów przy nakładaniu podkładu - też je popełniasz?

10.12.2013 11:57
Podkład jest dla większości z nas nieodłączną częścią makijażu. Czy nakładając go, nie popełniamy błędów? Jeśli tak, to łatwo można ich uniknąć.
1 Nakładanie palcami Nakładanie palcami Shutterstock

Nakładanie palcami

Jeśli nie masz pod ręką żadnych akcesoriów, możesz oczywiście posłużyć się palcami, by rozprowadzić podkład po twarzy. Jeśli jednak masz do wyboru palce lub gąbeczkę, czy pędzel, polecamy raczej to drugie. Przede wszystkim palce rozgrzewają podkład i sprawiają, że może stać się zbyt rzadki, przez co nierównomiernie rozprowadzi się po skórze. Często okazuje się też, że stosując specjalne akcesoria stosujemy mniejszą ilość podkładu - nie ma presji, by zużyć wszystko, co już wycisnęłyśmy na dłoń.

2 Stosowanie podkładu w pudrze Stosowanie podkładu w pudrze Shutterstock

Stosowanie podkładu w pudrze

Podkłady w formie sypkiego pudru są dobre wyłącznie dla osób o idealnej cerze, która wymaga jedynie lekkiego wyrównania kolorytu i zmatowienia. Dla reszty z nas, będzie nadawał kredowe, a nie matowe wykończene i stworzy wrażenie przesuszonej, zmęczonej cery. Zdecydowanie lepiej zdecydować się na nawilżający, jak najlżejszy podkład i w miarę możliwości unikać nawet pudru tam, gdzie nie jest niezbędny. Chodzi przecież o osiągnięcie naturalnego rezultatu, bez efektu maski.

Zobacz ofertę nawilżających podkładów z Tagomago.pl

3 Podkreślanie zmarszczek Podkreślanie zmarszczek AKPA

Podkreślanie zmarszczek

Podkład powinien maskować drobne linie i zmarszczki, a nie je podkreślać. Jeśli jednak nałożysz zbyt grubą warstwę kosmetyku w pokrytą nimi okolicę, osiągniesz właśnie taki efekt. W makijażu zwycięża naturalność - gruba warstwa podkładu nigdy nie będzie wyglądać dobrze. Po jego rozprowadzeniu, przyłóż do twarzy chusteczkę, by pozbyć się nadmiaru podkładu, jeśli masz wątpliwość czy nie nałożyłaś go za dużo.

4 Sprawdzanie odcieni na nadgarstku Sprawdzanie odcieni na nadgarstku Shutterstock

Sprawdzanie odcieni na nadgarstku

Nasze nadgarstki nie mają takiego koloru jak nasza twarz - będziemy to powtarzać aż do skutku. Wystarczy przyłożyć nadgarstek do twarzy i od razu widać, że to nie to samo. Dlaczego więc to właśnie tam najchętniej sprawdzamy, który kolor podkładu najbardziej nam pasuje? Jeśli wybieracie się na zakupy kosmetyczne, zmyjcie makijaż i wybierzcie naprawdę dobry podkład, testując odcienie na twarzy, np. na linii żuchwy. Dajcie kosmetykowi chwilę na utlenienie i ustabilizowanie koloru, a dopiero później zdecydujcie się na zakup. Więcej o zasadach kupowania podkładu idealnego TUTAJ.

5 Pomijanie bazy Pomijanie bazy East News

Pomijanie bazy

Baza jest kosmetykiem o niezbyt dobrej opinii. Przyjęło się, że zatyka pory i daje efekt maski (bo przecież twarz nie jest na co dzień idealnie gładka). Prawda jest jednak taka, że dobra baza wcale nie musi zatykać porów bardziej niż zwykły podkład, a może bardzo nam się przysłużyć. Sprawia, że podkład zachowuje na cały dzień właściwy odcień, dłużej się utrzymuje na skórze i łatwiej po niej rozprowadza.

Dlaczego jest taka ważna w kwestii zachowania koloru kosmetyku? Połączenie pH naszej skóry, która produkuje w ciągu dnia za dużo sebum i pigmentu w podkładzie, może skutkować przyspieszeniem utleniania i zmianą odcienia produktu. Rano nakładasz beżowy podkład, a po obiedzie widzisz, że twarz jest pomarańczowa? Może to właśnie przez brak bazy.

Wypróbuj którąś z poniższych baz. Być może efekt miło Cię zaskoczy?

6 Nakładanie korektora pod podkład Nakładanie korektora pod podkład East News

Nakładanie korektora pod podkład

Istnieje wiele szkół nakładania korektora i jedna z nich rzeczywiście radzi, by ten kosmetyk nakładać przed podkładem. Dopuszczamy to jednak wyłącznie w przypadku korektorów w sztyfcie, czy kremie, które mają maskować wypryski. Korektory płynne, maskujące cienie pod oczami i służące do konturowania twarzy, nakładamy zawsze po nałożeniu podkładu. Całość utrwalamy później sypkim pudrem - może być transparentny lub kolorowy, to zależy od nas.

7 Pokrywanie całej twarzy podkładem Pokrywanie całej twarzy podkładem Shutterstock

Pokrywanie całej twarzy podkładem

Podkład ma wyrównać koloryt i wygładzić naszą twarz - po co nakładać go tam, gdzie taka praca nie jest potrzebna? Jeśli kolor kosmetyku jest dobrze dopasowany do twojej skóry, często wystarcza tylko nałożenie go na czoło, nos i brodę. Niektórzy makijażyści radzą nawet, by np. latem zastąpić podkład płynnym korektorem, który da lżejsze krycie i efekt rozświetlonej, świeżej twarzy. Spójrz na swoją twarz i zastanów się co wymaga pokrycia (zaczerwienienia, krostki, cienie), a co jest w porządku.

Komentarze (1)
7 błędów przy nakładaniu podkładu - też je popełniasz?
Zaloguj się
  • alabama8

    Oceniono 5 razy 5

    Pod "poradamii" ktoś się powinien jednak z imienia i nazwiska podpisać, nawet jeśli są to porady "lajtowe", to jednak warto wiedzieć co za spec nam doradza. Kto to napisał?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX