Prisma - aplikacja, która podbiła świat w niecały tydzień. Czy jest bezpieczna?

Aplikacja Prisma sprawia, że filtry na Instagramie i VSCOcam wydają się śmiertelnie nudne. Jednak niektórzy fani zdążyli już ją usunąć. Dlaczego?

Prisma - o co tu chodzi?

Filtry na Instagramie wydają wam się nudne? Dla takich jak wy powstała aplikacja Prisma, aktualny hit internetu, która podbiła serca polskich właścicieli iPhone'ów w ciągu jednego weekendu. Jak to działa? Prisma przerabia wasze zdjęcia na wzór 34 stylów artystycznych, w tym mangi, kubizmu czy kreski konkretnych sławnych artystów (Mondriana, Chagalla, Muncha). Efekty są rewelacyjne!

Prisma zadebiutowała w pierwszej połowie czerwca. W ciągu tygodnia została ściągnięta 650 tys. razy, a 10% akcji startupu Prisma Labs wykupił rosyjska korporacja internetowa Mail.Ru. Gdy 5 lipca w AppStore firmy Apple pojawiła się nowa, ulepszona wersja aplikacji, nie było już odwrotu - rozniosła po świecie jak wirus. Obecnie zajmuje 1. miejsce w rankingu najpopularniejszych aplikacji bezpłatnych AppStore, a użytkownicy Androida cierpliwie czekają na zapowiedzianą na lipiec premierą.

Dlaczego niektórzy usuwają Prismę?

Właśnie, bezpłatnych... Pytanie, które wszyscy sobie zadają brzmi: jak Prisma zamierza monetyzować swój sukces (ew. jak zamierzają to robić korporacje, które w nią inwestują). Na Twitterze pojawiają się pierwsze głosy, jakoby warunki użytkowania Prismy miały bardzo liberalne podejście do ochrony danych osobowych.


Twórcy aplikacji Prisma zapewniają, że nie będą odsprzedawać danych użytkowników, ale kontrowersje może budzić inny zapis. Dane o naszej aktywności w aplikacji mogą trafić do każdej firmy zrzeszonej z Prismą w jednej grupie biznesowej. Inwestorzy, którzy łakomie patrzą na produkt Prisma Lab, kupują więc nie tylko samą wyrafinowaną technologię, ale i wiedzę o użytkownikach.


Zwolennicy aplikacji podkreślają, że polityka prywatności innych popularnych appek również pozostawia bardzo wiele do życzenia. Z podobną krytyką borykał się np. Instagram, który zezwala na powszechne korzystanie ze zdjęć zamieszczonych w aplikacji. Baty zbierała także internetowa zabawka Microsoftu, How-Old.net, która pozwalała sprawdzić, czy na danych zdjęciu wygląda się... staro. Eksperci ocenili How Old jako sprytny sposób na uzyskanie terabajtów plików jpg do ćwiczenia precyzyjnego rozpoznawania twarzy przez maszyny.

Moda na Prismę może potrwać znaczniej dłużej niż w przypadku How-Old. Jej twórcy sprytnie zdecydowali się nie zwalczać konkurencji, tylko stwarzać pozory współpracy. Przerobione zdjęcia są wysyłane na Instagram i na Facebooka za pomocą jednego kliknięcia. Właściwie dwóch, bo najpierw musimy pozwolić Prismie na dostęp do tych aplikacji...


Jak oceniacie Prismę? Fajna zabawka czy potencjalne zagrożenie dla naszych danych osobowych?

Odkryj możliwości aplikacji Prisma, oglądając przerobione przez nas ZDJĘCIA

Czy używasz Prismy?
Więcej o:
Komentarze (24)
Prisma - aplikacja, która podbiła świat w niecały tydzień. Czy jest bezpieczna?
Zaloguj się
 • wunderwaffen

  Oceniono 43 razy 19

  Właściwie to jedynie mogę powtórzyć słowa moich poprzedników z forum.
  ŻADNYCH APLIKACJI Z ROSJI, ZERO ZAUFANIA DO FSB KONTROLUJACEJ RUSKIE FIRMY! (FSB to rosyjska bezpieka)

  Powiem więcej, od czasu barbarzyńskiej agresji na Ukrainę nie kupuje NIC co zostało wyprodukowane przez kapitał rosyjski. Z gazu nie korzystam, gdyż mam pompę ciepła i kominek a paliwa kupuje w stacjach bez rosyjskiego kapitału, aby nie dawać im dwukrotnie zarobić. Jestem patriotą i nie zamierzam finansować barbarzyńców, którzy 2 lata temu ćwiczyli zrzucanie bab jądrowych na Warszawę Sztokholm i Danię. Niech zdechną z głodu!

 • wildernessking

  Oceniono 32 razy 16

  Rosyjskich aplikacji się nie instaluje. Miałem raz na tablecie androidowym jedną taką, co to nie potrzebowała żadnych pozwoleń/dodatkowych uprawnień/etc/etc, no to myślę sobie fajna sprawa. Po tym jak tablet z niewiadomych względów zaczął zachowywać się dziwnie, jakby zyskał świadomość i zapragnął samodzielnie podbijać internet i korzystać z jego zdobyczy, aplikację usunąłem. Od tamtej pory tablet jest znowu starym biednym zombie i robi tylko to, co mu się pacnie palcem po ekranie.

 • niezrzeszony1

  Oceniono 10 razy 8

  Ciekawe co na to Adobe, tego rodzaju filtry w Photoshopie były już dekadę temu.

 • szczypr

  Oceniono 14 razy 8

  Ciekawe czy ta Dżesika będzie zadowolona, że właśnie opyliliście jej zdjęcie: "you hereby grant to Prisma a non-exclusive, fully paid and royalty-free, transferable, sub-licensable, worldwide license to use the Content that you stylize on or through the Service".

 • wladca_piaskownicy

  Oceniono 11 razy 1

  Ufff, dobrze że nie mam srajfona

 • ewa_2015

  Oceniono 4 razy 0

  No brawo! Trąbicie o tym, że taki podejrzany regulamin, a przepuszczacie przez aplikację cudze zdjęcia...

 • jiddu

  Oceniono 14 razy 0

  Mam w d... dane osobowe, coś jeszcze nie wiadomo na mój temat? Dowód osobisty wydali mi tajni agenci, którzy pod przysięga przyrzekli, że popełnią sepuku jeśli coś zdradzą? No bez jaj. Dane mają taką wartość dzisiaj jak piasek. Wiedzieć wszystko o wszystkich to jakby nic nie wiedzieć.

 • rogan

  Oceniono 46 razy 0

  Wkurza mnie juz ta wszechobecna rusofobia, plujecie na ruskich lizac jednczesnie tylki amerykancom którzy maja i tak was gleboko w du...!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX