Czy komputery "wygryzą" nas z pracy? Miliarder: "To kwestia czasu" i zdradza co w sobie rozwijać, by mieć pracę w przyszłości

Dzisiaj programiści, a jutro? Biznesmen Mark Cuban, którego majątek szacowany jest, na kilka miliardów dolarów zdrada, jak będzie wyglądał rynek pracy w ciągu dekady i jaka kompetencja będzie "umiejętnością przyszłości". Warto szlifować ją już od dziś.

Jak cytuje brytyjski dziennik The Guardian różne badania pokazują, że w ciągu dekady za sprawą automatyzacji i komuteryzacji pracę moga tracić duże grupy osób w różnych zawodach na całym świecie. Mark Cuban, miliarder i właściciel zespołu NBA Dallas Mavericks, który zdobył fortunę między innymi na komputerowych oprogramowaniach, odniósł się do takich predykcji i dał radę młodym ludziom, jak szukać pracy w przyszłości. 

Umiejętność na wagę złota

W telewizyjnym wywiadzie Cuban mówi wprost: - O pracę będzie trudno nawet wykwalifikowanym programistom (...), a to za sprawą "automatyzacji automatyzacji" (komputery uczą się już tworzyć oprogramowanie komputerowe lepiej od człowieka). Jednocześnie biznesmen zdradza, jaka umiejętność wg niego będzie najbardziej pożądana na rynku pracy w najbliższych latach.

Mark Cuban, amerykański miliarderMark Cuban, amerykański miliarder Fot. youtube.com/watch?v=CxD4F3MQRDI

Według Cubana kompetencją przyszłości będzie kreatywne myślenie. Dlaczego? Miliarder wyjaśnia, że najważniejsze to mieć dobry pomysł i umieć wyjść poza schemat. Całą reszta zajmą się maszyny, które pod wieloma względami są dokładniejsze i wydajniejsze niż człowiek.

Osobiście uważam, że w ciągu 10 lat, na rynku pracy będzie większe zapotrzebowanie na osoby, które ukończyły kierunki humanistyczne niż na programistów, a nawet inżynierów (...) W naszym społeczeństwie brakuje nam kreatywnego sposobu myślenia. Niestety ten rodzaj pracy często jest niedoceniany.

I radzi:

Stwórzmy z kreatywnego myślenia oręż. To jest to czego nam trzeba.

Zobacz też

Nowy dziwny trend na zdjęcia wrzucane do internetu: poza na "zgubione szkła kontaktowe"

8 profesjonalnych produktów do makijażu, których każda z nas może używać w domu

Więcej o:
Komentarze (4)
Czy komputery "wygryzą" nas z pracy? Miliarder: "To kwestia czasu" i zdradza co w sobie rozwijać, by mieć pracę w przyszłości
Zaloguj się
 • japka_putina

  Oceniono 5 razy 5

  Kreatywność jest niedoceniana? Może w serwisach sprzątających. Bardziej kreatywni są humaniści? Może wymyślaniu historyjek, ale przy problemach technicznych są bezradni.

 • Eric Cartman

  Oceniono 11 razy 5

  Mark Cuban nie jest zadnym miliarderem tylko zwyciezca loterii. Na pierwszej gorce "dotcomow" w okolicy 2000 sprzedal bezwartosciowa firme Yahoo i od tego czasu zajmuje sie kierowaniem druzyna sportowa. Jemu sie poszczescilo - zarobil miliardy dzieki oszalamiajacej glupocie kolejnych zarzadow owczesnego giganta internetu. To nei zaden biznesmen i jego opinie nie maja wagi wiekszej niz pana wiesia ktory pod sklepem pije piwo z kolegami.

 • kiloamper

  Oceniono 8 razy 2

  Rodzić, rodzić, rodzić! Więcej państwowych pieniędzy na to, żeby rodzić jeszcze więcej. Bo trzeba nam więcej bezrobotnych, których będziemy utrzymywać z naszych głodowych emerytur. Co mądrzejsi od dawna to tłumaczą, ale w Polsce, pod ciemnoludową publiczkę, pisdoli się o katolickim rozmnażaniu.

 • kmrp

  Oceniono 3 razy -1

  Jestem za zastąpieniem ludzi robotami i komputerami. Pod warunkiem, że z podatków z zysków tych firm będą finansowane godziwe zasiłki dla nowych bezrobotnych. Tak! Wiem panie JKM, że to socjalizm. Nie pozdrawiam!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX