Kiedy zrobić test ciążowy?

09.07.2012 07:50
Zastanawiasz się, czy jesteś w ciąży? Zacznij od zrobienia testu ciążowego.
Test ciążowy to szybka i tania metoda, która z dużym prawdopodobieństwem określi, czy zaszłaś w ciążę. Dokładność dostępnych w aptekach testów wynosi około 99%. Pamiętaj jednak, że aby test był wiarygodny, musisz go wykonać w odpowiednim czasie, a negatywny wynik nie daje całkowitej pewności. Jeżeli miesiączka nie pojawi się w najbliższym czasie, powinnaś powtórzyć test.

Jak działają testy ciążowe?

Testy ciążowe wykrywają hormon o nazwie gonadotropina kosmówkowa, inaczej HCG. Jest to hormon białkowy produkowany przez rozwijający się trofoblast - tkanki, z której powstaje łożysko. Pojawia się on w organizmie kobiety we wczesnej ciąży, a jego niewielkie na początku stężenie sukcesywnie rośnie, podwajając się co drugi dzień aż do 3. miesiąca ciąży. Testy ciążowe są dostępne w każdej aptece i kosztują od kilku do kilkunastu złotych. Aby zrobić test ciążowy, należy umieścić kroplę moczu na płytce, która określa obecność właśnie tego hormonu. Testy, które można wykonać w domu, dają wynik w ciągu 1-5 minut. Dodatkowy pasek lub zmiana koloru próbki oznacza pozytywny wynik testu ciążowego. Testy ciążowe różnią się oznaczeniami wyników, dlatego wcześniej zapoznaj się z instrukcją znajdującą się w opakowaniu.

Rodzaje testów ciążowych

Testy ciążowe dzielimy głównie ze względu na sposób ich wykonania. Najbardziej popularne są testy płytkowe, podczas których umieszczamy kilka kropel moczu na specjalnej płytce testu. W czasie wykonywania testu paskowego, należy zamoczyć specjalny pasek w małej próbce moczu. Ostatnim rodzajem są testy ciążowe typu flamaster. Aby otrzymać wynik, trzeba przez chwilę przytrzymać test ciążowy pod strumieniem moczu.

Podczas kupowania testu ciążowego należy zwrócić uwagę na jego czułość. Waha się ona od 500 do 1000 lU/l. Jeśli czułość testu jest mniejsza niż 500 IU/l, to jego wynik będzie wiarygodny dopiero od 10-go dnia od zapłodnienia. Czułość od 500 do 800 IU/l oznacza, że wyjdzie on dodatni od drugiego tygodnia po zapłodnieniu. Test o czułości1000 IU/l wykryje ciążę po 21. dniu od zapłodnienia.

Kiedy zrobić test ciążowy?

Test wykonany zbyt wcześnie zwiększa prawdopodobieństwo niepoprawnego wyniku, dlatego ważne jest, abyś wykazała się cierpliwością. Zaczekaj trochę dłużej, co najmniej 12 - 14 dni od stosunku. Testy mają też wyższą wiarygodność, jeśli są wykonane w pierwszym dniu planowanej miesiączki. Najlepiej zrobić je rano, gdyż poranny mocz zawiera największą ilość hormonu HCG. Jeżeli wynik będzie negatywny, pamiętaj, że mogłaś pomylić się obliczając dzień jajeczkowania lub czułość testu może być za mała, by wykryć niski poziom HCG. Unikniesz pomyłki, jeśli odczekasz tydzień od dnia, w którym miesiączka nie pojawiła się.

Co jeśli wynik jest pozytywny?

Kiedy kilkakrotnie zrobisz test, a wynik za każdym razem będzie pozytywny, najlepiej potwierdzić go badaniem krwi lub wizytą u ginekologa. Laboratoryjne testy ciążowe wykrywają 100% ciąż już po siedmiu dniach od zapłodnienia. Pozytywny wynik testu wykonywanego w domu niekoniecznie musi oznaczać ciążę. Wzrost hormonu HCG może być związany z chorobą nerek, nadczynnością tarczycy, torbielami jajników, rozwojem zaśniadu groniastego czy rakiem kosmówki. Wynik testu może być pozytywny również w okresie do kilku tygodni po porodzie oraz sztucznym lub samoistnym poronieniu.

Zobacz najnowsze wideo

Komentarze (29)
Kiedy zrobić test ciążowy?
Zaloguj się
 • elilogin

  Oceniono 11 razy 5

  Przerażające, pisać nie umiecie poprawnie, a w ciążę zachodzicie. Najpierw wypadałoby nauczyć się ojczystego języka.
  A jak już jesteście takimi matołami, że nie umiecie się nauczyć, to skorzystajcie z wyszukiwarki. WSTYD.

 • Gość: ADA

  Oceniono 8 razy 4

  ja zrobiłam test po 14 dniach i wyszedł mi że jestem w cioży

 • Oceniono 1 raz 1

  hej mam pytanie spożnia mi sie okres 9 dni i nic robiłam test i wyszedł negatywny.i co mam teraz zrobić??

 • Gość: Daniak

  Oceniono 1 raz 1

  ja po tygodniu od stosunku i pozytywny

 • Gość: justyna

  Oceniono 3 razy 1

  stosunek mialam w piatym dniu cyklu cykle mam regularne wiec sie nie balam poczym przeliczylam jeszcze raz okazalo sie ze ostatni cykl trwal 25 dni obecne jestem w 10 dc i mam jajeczkowanie bo robilam test na owulacje czy sa jakiekolwiek szanse bycia w ciazy ??

 • oscarek2012

  0

  witam mam pytanie robilam 2 testy i wyszly mi negatywne , a miesiaczki nie mam juz ponad tydzien czy to mozliwe , ze jestem w ciazy

 • Natalia Majcher

  0

  witam mam pytanie robilam 2 testy i wyszly negatywne a miesiaczki nie mam juz ponad tydzien czy to mozliwe , ze jestem w ciazy

 • Gość: ania

  0

  Ja w poniedzilek powinnam dostac okres zrobilam test i wyszly dwie kreski tylko w tym jedna byla duzo jasniejsza i kurcze teraz nie wiem czy to ciaza czy nie??? Pomocy

 • Gość: basia

  0

  Mi spuznia się okres 2 tygodnie robiłam 2 testy i są negatywne i zamiast okresu miałam tleciało mi takie białe coś czułam jak bym miała okres ale to nie było to tylko te takie białe upławy nic mnie nie boli tylko mam troche wrażliwe sutki i częsciej chodze do toalety jutro zrobie test jeszcze i ide do ginekologa w poniedziałek ale nie wiem czy mam się martwić ????

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane