8 rzeczy, z których warto zrezygnować, aby poczuć się szczęśliwym

Zamiast pozwolić im odejść, kurczowo trzymamy się wielu rzeczy, które są źródłem naszego stresu i cierpienia. Może od dziś warto zacząć stopniowo z nimi walczyć?

Kobieca strona Gazeta.pl - Polub nas!

1. Porzuć wewnętrzny przymus, aby zawsze mieć rację.

Wielu z nas nie potrafi nawet znieść myśli o tym, że mogłoby być w błędzie. Tymczasem, nikt nie jest nieomylny. Czy w obronie własnego ego, warto ryzykować kłótnią, czy nawet zakończeniem wartościowej relacji?

2. Pozbądź się negatywnych myśli na swój temat.

Większość z nich jest nieuzasadniona, nieracjonalna, i przede wszystkim - działa autodestrukcyjnie. Warto bliżej im się przyjrzeć, w porę je zakwestionować i nie pozwolić, aby na stałe wpisały się w nasz obraz siebie.

3. Zmień przekonania, które Cię ograniczają.

Przestań dzielić rzeczy na te, które potrafisz zrealizować, i takie, których z pewnością nie będziesz w stanie dokonać. Nie pozwól, aby zatrzymał cię brak wiary we własne możliwości. Rozwiń skrzydła i leć!

radośćFot. Shutterstock

4. Przestań narzekać.

Stale żalisz się na sytuacje, ludzi, czy zdarzenia, które sprawiają, że jesteś niezadowolony, smutny i nieszczęśliwy? To nie one wyzwalają w Tobie te uczucia, ale odpowiada za to Twój sposób postrzegania rzeczywistości. Nic i nikt nie może uczynić Cię smutnym, czy nieszczęśliwym - chyba, że na to pozwolisz.

5. Skończ z ciągłą krytyką.

Przestań z góry odrzucać to, co jest inne, nietypowe i odmienne. Wszyscy jesteśmy różni, a zarazem, podobni do siebie, choćby pod względem potrzeby akceptacji. Uszanuj ją.

6. Naucz się oswajać swoje lęki.

?Jedyną rzeczą, której powinniśmy się bać, jest sam strach? - mawiał Franklin D. Roosevelt. Uświadom sobie, że lęk istnieje tylko w Twojej głowie i to Ty decydujesz, czy będzie Tobą rządził.

szczęścieFot. Shutterstock

 

7. Rozstań się z przeszłością.

Nie doceniałeś czasu, za którym teraz tak tęsknie spoglądasz? Chwila obecna to wszystko co masz i nic tego nie zmieni. Bądź tu i teraz we wszystkim, co robisz i ciesz się życiem!

8. Połóż kres życiu zgodnemu z oczekiwaniami innych.

W pogoni za aprobatą, podążasz za tym, co inni uważają dla Ciebie za najlepsze, ignorując własne potrzeby? Przypomnij sobie, czego tak naprawdę chcesz i co Tobie, a nie innym, sprawia największą przyjemność.

Rytuały pomagają parom budować relację i przypominają partnerom, jak bardzo są dla siebie ważni. Rozpoczynajcie dzień od powiedzenia sobie "dzień dobry", całusa i przytulenia. Warto pamiętać, że 20 sekundowe tulenie się powoduje wydzielanie dopaminy ("przekaźnik przyjemności") i oksytocyny (hormon odpowiadający za tworzenie więzi). Wieczorami starajcie się spożywać razem posiłki. Możecie również razem czytać, oglądać filmy, czy wspólnie się kąpać. Ważne, aby zaplanować sobie czas, który jest tylko dla Was.

Najprostszy sposób, by mieć dobre życie - poczuć wdzięczność. Za co możemy być wdzięczni? Jak wdzięczność zbliża ludzi, zmniejsza ryzyko depresji i daje nam szczęście? Jak dostrzec dobrodziejstwa losu? Dlaczego obdarowani nie nie lubią swego dobroczyńcy? Jakie są powody czarnej niewdzięczności? W majowych Charakterach: o wdzięczności, która dodaje nam skrzydeł.

Więcej o:
Komentarze (5)
8 rzeczy, z których warto zrezygnować, aby poczuć się szczęśliwym
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • mille666

  Oceniono 8 razy 6

  Wystarczą dwie rzeczy: olać mass-media i konsumpcjonizm.

  Co do powyższego bełkotu: krytyka to nie brak tolerancji, to konstruktywna ocena systemu, którą chcą wybić z głowy służące im media.

 • Krzychu Z Bazin

  Oceniono 19 razy 5

  Od 1,5 roku czytam książki i uczęszczam na spotkania mówiące o w/w punktach. Żyje się na prawdę o wiele lepiej. Byłem w Poznaniu na "Życiu bez ograniczeń", przeczytałem ponad 10 książek, m.in. Sekret, Prawo Przyciągania, Przebudź się, Pełna wiara w siebie. Zachęcam!

 • Michał Piszczek

  Oceniono 13 razy 1

  Jestem psychoterapeutą. Tego typu "rady" jak w tym artykuliku krzywdzą ludzi. To typowy pseudocoachingowy bełkot. Jesli ktoś jest prawdziwie nieszczęsliwy to realizujac takie "porady" sam siebie może skrzywdzić podtrzymujac objawy... Nie jest tak prosto pozbyć się cierpienia

  www.psychekrakow.pl

 • Zofia Rzemek

  Oceniono 5 razy -1

  Pozbądź się negatywnych myśli na swój temat.! Rozstań się z przeszłością.Naucz się oswajać swoje lęki. to sie mnie dotyczy! ;)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX