Wielostopniowa drabina orgazmu

"Fizjologicznie jest krótkim epizodem niwelującym przekrwienie naczyń i napięcie mięśni. Psychologicznie jest subiektywnym przeżyciem największego nasilenia reakcji fizycznej" - piszą Wiliam Masters i Virginia Johnson, autorzy przełomowych badań nad seksem.
Ta para amerykańskich lekarzy badała ochotników, dokonując bezpośrednich pomiarów i obserwacji stosunków seksualnych oraz masturbacji różnymi metodami, zbierając wywiady, a także filmując: podczas jedenastu lat badań zarejestrowano około 10 tys. cykli reakcji seksualnych. W badaniach przeprowadzonych w latach 1954-1965 uczestniczyło blisko 400 kobiet i ponad 300 mężczyzn, w tym wiele par małżeńskich.

KOBIETY

Fizjologia

Grymas i wykrzywienie twarzy podczas orgazmu odzwierciedla wzrost napięcia mięśni. Zewnętrzna część pochwy na około jednej trzeciej długości w wyniku przekrwienia naczyń i napięcia mięśni tworzy tzw. platformę orgazmiczną, która podczas szczytowania rytmicznie kurczy się: pierwsze trzy-sześć skurczów pojawia się co 0,8 sekundy (tak samo jak kilka pierwszych skurczów wytryskowych członka), a dalsze coraz rzadziej. Im więcej tych skurczów, im są silniejsze, tym dłużej i intensywniej odczuwana jest rozkosz. Towarzyszą im skurcze macicy.

Rumieniec seksualny (rodzaj plamistej wysypki) powstający wcześniej podczas orgazmu jest najsilniejszy i ma największą powierzchnię.

Oddech przyspiesza do 40 wdechów i wydechów na minutę, akcja serca jest szybsza o 110-180 uderzeń na minutę, wzrasta też ciśnienie: skurczowe o 30-80 mm Hg, a rozkurczowe o 20-40 mm Hg.Badania Mastera i Johnson dowiodły, że od strony fizjologicznej orgazm kobiety jest jednakowy niezależnie od rodzaju stymulacji: czy jest to stosunek heteroseksualny, stymulacja mechaniczna, masturbacja, czy pieszczoty okolic genitalnych, piersi lub innych wrażliwych obszarów.

Odczucia

Relacje badanych kobiet pozwoliły wyróżnić tu trzy wyraźne fazy. Pierwsza to uczucie "zawieszenia" lub "zatrzymania", po którym następuje napływ mocnych doznań zmysłowych zlokalizowanych w okolicy łechtaczki i promieniujących do miednicy. Ich intensywność waha się od bardzo łagodnych do szokujących. Przy czym im bardziej intensywny i długotrwały jest orgazm, tym bardziej kobieta "wyłącza się", tj. traci świadomość bodźców wzrokowych i słuchowych. Intensywnemu skupianiu się doznań w łechtaczce i miednicy towarzyszy uczucie wypychania lub parcia, określane niekiedy jako "otwieranie się". Fazę drugą prawie wszystkie kobiety opisywały jako uczucie zalania ciepłem najpierw miednicy, a dalej stopniowo całego ciała.

Faza trzecia to odczuwanie mimowolnych skurczów z ogniskiem w pochwie lub dolnej części miednicy, często też uczucie pulsowania miednicy, które niekiedy rozszerza się na całe ciało.

Wpływy społeczne

Naturalna reakcja psychofizjologiczna kobiety, jaką jest orgazm, bywa nieaprobowana społecznie. Z drugiej strony pogląd, że widoczna reakcja podczas zbliżenia potęguje przyjemność mężczyzny, sprzyja udawaniu orgazmu.

MĘŻCZYŹNI

Fizjologia

U mężczyzny podczas orgazmu następuje wypchnięcie płynu nasiennego do cewki moczowej oraz przejście nasienia pod ciśnieniem przez całą jej długość aż do ujścia na końcu członka. W miarę jak płyn nasienny gromadzi się w cewce moczowej, opuszka ciała gąbczastego u nasady członka powiększa się dwu- lub trzykrotnie, co stanowi przygotowanie do skurczów wypychających nasienie z cewki moczowej. Na początku wytrysku zwieracz pęcherza moczowego kurczy się i zamyka, zapobiegając przechodzeniu nasienia do pęcherza moczowego w trakcie wytrysku, a także uniemożliwiając wydostawanie się moczu. Ustąpienie skurczu zwieracza pozwala na przepływ nasienia przez cewkę moczową, co rozpoczyna drugi etap ejakulacji. Pierwsze dwa lub trzy skurcze wytwarzają takie ciśnienie, że początkowe porcje spermy mogą być wyrzucane na odległość 30-60 cm, jeśli rzecz jasna członek nie znajduje się w pochwie.

Mężczyzna po wytrysku przechodzi przez pewien okres niewrażliwości na bodźce seksualne i niezdolności do następnej ejakulacji, długość którego jest bardzo zróżnicowana. Wyniki badań nie potwierdzają stereotypowego przekonania o negatywnym wpływie wielokrotnej ejakulacji na sprawność fizyczną, które bywa przyczyną m.in. zakazu współżycia dla sportowców przed zawodami. Z fizjologicznego punktu widzenia w orgazmie mężczyzny, analogicznie jak u kobiety, bierze udział całe ciało, podobnie zmienia się rytm oddychania, bicia serca, ciśnienie, pojawia się też rumieniec seksualny.

Odczucia

Tuż przed wytryskiem mężczyźni doznają poczucia nieuchronności jego nadejścia - odtąd nie można go już zatrzymać ani opóźnić. Z regularnie powtarzających się skurczów 2-3 pierwsze odbiera się jako znacznie mocniejsze. Wtedy też najbardziej intensywne jest uczucie przyjemności, przeżywane znacznie silniej po dłuższym okresie wstrzemięźliwości.

Wpływy społeczne

Ejakulacja to proces fizjologiczny akceptowany we wszystkich kulturach. Natomiast presja kulturowa wiąże się z osiągnięciem i utrzymaniem erekcji.