Hormony czy depresja?

Chandra i depresja to tematy eksploatowane w porze jesienno-zimowej. Ale przygnębienie to nie tylko skutek brzydkiej pogody. Depresja to choroba, która nieleczona może doprowadzić do tragedii. Jak ją rozpoznać i gdzie szukać pomocy? Książka "To muszą być hormony" namawia do tego, aby leczenie depresji rozpocząć od wizyty u endokrynologa.
Depresja rodzi się w głowie

Różne mogą być przyczyny depresji. Samotność, niespełnienie, utrata poczucia własnej wartości, brak miłości - to jedne z nich. Ale na depresję cierpimy nawet wtedy, kiedy świat dookoła wydaje się poukładany. Wówczas przyczyn depresji szuka się w głowie. Właściwe funkcjonowanie mózgu zależne jest od prawidłowego działania substancji chemicznych, tzw. neuroprzekaźników. To one przekazują informacje z jednych komórek nerwowych do innych. Zaburzenia w przekaźnictwie mogą stać się przyczyną powstania predyspozycji do depresji. Znamy trzy podstawowe neuroprzekaźniki: serotonina (kontroluje nastrój, działa przeciwdepresyjnie), noradrenalina (pokrewna adrenaliny, popularnie nazywana hormonem walki i ucieczki) oraz dopamina (zaburzenia jej ilości prowadzić mogą do schizofrenii i depresji). W przypadku kobiet bardzo często sprawcami depresji są również zaburzenia równowagi hormonów płciowych. Nie można o tym zapominać wybierając się do lekarza po receptę na antydepresanty.Kobiece hormony odpowiadają za depresję

Vicki Edgson, dietetyczna i współautorka opublikowanej w tym roku książki "To muszą być hormony" (tytuł oryginału "It Must Be My Hormons") na podstawie własnej praktyki uważa, że przynajmniej 30 proc. jej pacjentek cierpi na nagły przyrost wagi, przygnębienie, spadek nastroju z powodu zmian hormonalnych. Większość pacjentek dr Edgson to 30 i 40-letnie kobiety, które narzekają na brak motywacji i wiary w siebie. Odczuciom tym towarzyszą problemy natury fizycznej. Bóle mięśni, głowy, problemy trawienne, problemy z cerą, nagły przyrost wagi. Edgson uważa, że leczenie depresji czy wybranie odpowiedniej diety należy rozpocząć od zbadania poziomu hormonów. Według brytyjskiej lekarki często nie bierzemy pod uwagę tego, że przyczyną załamania nerwowego czy depresji może być spadek estrogenu i progesteronu. Edgson zwraca uwagę na to, ze spadki tych hormonów szczególnie źle znoszą kobiety, które odłożyły macierzyństwo do później trzydziestki. Edgson uważa, że w przypadku kobiet w "przełomowym wieku" spadki kobiecych hormonów często myli się z depresją. Bezsenność jest zarówno objawem depresji, ale bardzo często zdarza się u kobiet z deficytem estrogenu lub progesteronu.

Równowaga najważniejsza

Estrogen, progesteron, testosteron: to trzy najważniejsze hormony, które wydzielane w odpowiednich ilościach decydują o tym czy czujemy się szczęśliwi, spełnieni, wyspani. Niezachwiana równowaga pomiędzy hormonami płciowymi jest niezbędna do tego, aby czuć się wypoczętym, mieć apetyt i popęd seksualny. Jeśli tylko jeden z tych hormonów przestanie prawidłowo funkcjonować wówczas nie tylko tracimy libido, ale też dobre samopoczucie i humor. Autorki książki "It Must Be Hormons" uczulają kobiety, aby nie lekceważyć tzw. objawów okresu przedmenapauzalnego (premenopauzy), który może trwać od 3 do 8 lat. To lata w życiu kobiety, kiedy nie ma jeszcze ewidentnych objawów zaburzeń hormonalnych, ale rozpoczynają się już zmiany np. bezowulacyjne miesiączki, nieregularny cykl czy bezsenność i poczucie przygnębienia związane ze spadkami progesteronu. Kobiety o obniżonym poziomie progesteronu często czują się zmęczone, przygnębione, poirytowane, bez motywacji. Autorki książki, dr Edgson i dr Marion Gluck przypominają, że nie należy lekceważyć depresji premenopauzalnej. Lekarze powinny zacząć ją diagnozować i odpowiednio leczyć. Leczenie polegałoby nie na podaniu antydepresantów, ale na wyrównaniu poziomu hormonów i na terapii łagodzącej objawy depresji premenopauzalnej.

Więcej na temat depresji czytaj na stronie zdrowie.gazeta.pl

Więcej o:
Komentarze (13)
Hormony czy depresja?
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • gumo26

  Oceniono 8 razy 6

  "U kobiet bardzo przyczyną depresji...."
  WTF?
  Zmieńcie to bo wali po oczach na głównej.

 • stefanka35

  Oceniono 6 razy 4

  wszyscy, jak widzę, są mądrzejsi od autorki książki, wykształconego lekarza... doprawdy zadziwia mnie fakt, ze tylu jest w naszym kraju specjalistów, to bardzo optymistyczne... ;)

 • ruby.blue

  Oceniono 3 razy 3

  Dokładnie:) Nikt nic nie wie, nie doczyta a się rzuca. Tymczasem że poziom hormonów ma ogromny wpływ na samopoczucie kobiety jest faktem absolutnie oczywistym - i tu nie chodzi tylko o wspomnianą w artykule menopauzę, ale też bardzo powszechne PMS albo depresje poporodowe. Niestety, ale badania poziomu hormonów zlecają praktycznie tylko ginekolodzy - a łyso trochę iść do gina z hasłem 'mam doła i nie chce mi się żyć, od razu bo odeśle cię do poradni psychiatrycznej, gdzie bez specjalnych ceregieli przepiszą ci od razu jakiś antydepresant. Zresztą nawet i ginekolodzy zlecają badania poziomu hormonów bardzo niechętnie, bo są drogie, o regularnym powtarzaniu ich co jakiś czas, które przecież jest konieczne przy terapiach hormonalnych, nie wspominając.

 • pamig

  Oceniono 1 raz 1

  Zaciekawiła mnie książka, może ktoś w Polsce ją wyda? Trudno się czyta terminologie medyczną po angielsku:(

 • Gość: spiro34

  Oceniono 1 raz 1

  Do maja 2005:
  W tekście autorka nikogo nie namawia do przyjmowania hormonów w sztucznej postaci. Jedyna sugestia to wizyta u endokrynologa zamiast u psychologa. Jest też wyraźnie napisane, że to lekarz podejmuje ostateczną decyzje jakie leki i jaka terapia będzie najlepsza.
  Należałoby też dokładnie przeczytać artykuł, gdzie jest wyraźnie napisane, że terapia hormonalna i antydepresantami wykluczają się.
  Pozdrawiam

 • judas1

  Oceniono 1 raz 1

  "U kobiet bardzo przyczyną depresji są zaburzenia równowagi hormonów. "
  to po naszemu?
  cieniutko....

 • awitold

  Oceniono 3 razy 1

  Głowa do góry! Ostre rypanko od razu poprawia humor!

 • maja2005

  Oceniono 7 razy 1

  Przyjmowanie estrogenu, progesteronu, testosteronu w sztucznej postaci zwiększa a nie zmniejsza ilość epizodów depresyjnych !!!!!! Proszę się bardziej doszkolić.
  Na dodatek epizody te stanowią pierwszy objaw zaburzeń w układzie neurohormonalnym a tym samym podatność na nowotwory hormonozależne. W takiej sytuacji należy natychmiast przerwać kurację.
  Przyjmowanie łącznie hormonów i antydepresantów to w 98% przypadków prosta i bardzo krótka ścieżka do raka piersi, endometrium.
  Nowotwór hormonozalezny (rak piersi, macicy itd) jest odpowiedzią na zaburzenia w układzie neurohormonalnym po dostarczeniu do niego sztucznych hormonów.
  Jedynym sposobem na uregulowanie naszego układu NH, jest przyjmowanie leków, które działają na zasadzie wychwytu i zwiększania produkcji. A tego żaden lek hormonalny w tym zakresie nie potrafi.

  Proszę usunąć ten artykuł

 • lamia55

  Oceniono 5 razy 1

  "U kobiet bardzo przyczyną depresji są zaburzenia ..........."
  Co to k.... jest !!!!!!!!!!!!!!!!! ???????????????????

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX