Kampania antydepresyjna Fundacji ITAKA

08.11.2011 10:30

materiały prasowe

6 listopada wystartowała kierowana do kobiet antydepresyjna akcja profilaktyczna Fundacji ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych. Kampanię zainaugurowała wystawa fotografii w Złotych Tarasach. Wystawę zdjęć Lidii Popiel i studentek Warszawskiej Szkoły Filmowej będzie można oglądać przez dwa tygodnie, zaś kampania potrwa do końca listopada.
Celem kampanii jest zwrócenie uwagi na problem depresji, jako choroby, która może dotknąć każdą kobietę, bez względu na wiek, miejsce zamieszkania, wykonywany zawód czy status społeczny. Depresji można i trzeba zapobiegać, a w przypadku choroby, trzeba ją leczyć. Z wieloletniego doświadczenia Fundacji ITAKA wynika, że jedną z najczęstszych przyczyn zaginięć ludzi są depresja i inne zaburzenia nastroju - tak zaangażowanie Fundacji w działania antydepresyjne wyjaśnia Anna Dziurka, prezes zarządu. Spośród osób zaginionych chorujących na depresję zdecydowana większość zniknęła w dniu lub tuż przed wizytą u psychiatry. Chorzy często czują się winni, że ich stan tak wolno się poprawia lub boją się przyznać lekarzowi, że nie brali leków. Bywają zniechęceni do leczenia, a jednocześnie zdają sobie sprawę z oczekiwań rodziny. Te sytuacje wzmacniają u chorych pragnienie ucieczki- mówi Kinga Bystrek, psycholog, specjalista ds. poszukiwań Fundacji ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych.

Głównym elementem kampanii jest promocja Antydepresyjnego Telefonu Zaufania - 22 654 40 41,który Fundacja ITAKA prowadzi od 9 lat. W każdy poniedziałek i czwartek w godzinach 17.00 - 20.00 dyżurują pod nim lekarze psychiatrzy. Nie leczą przez telefon, ale wysłuchają, doradzą, wskażą miejsca, gdzie można uzyskać pomoc w walce z chorobą. Ten telefon jest bardzo potrzebny. Dzwoniący są wdzięczni za rozmowy, mówią, że bardziej rozumieją teraz co się z nimi dzieje, że rozmowa była uzupełnieniem wizyty lekarskiej - mówi Justyna Nowakowska, lekarz - psychiatra dyżurująca przy Antydepresyjnym Telefonie Zaufania. Specjaliści ITAKI przeprowadzają 100 rozmów miesięcznie. Większość dzwoniących, bo aż 64% to kobiety. http://www.facebook.com/groszkipl?ref=ts#!/StopDepresji

Każdy człowiek doświadcza w swoim życiu uczucia smutku i przygnębienia. Często określa to uczucie słowem "depresja", na szczęście jednak nie zawsze mamy do czynienia właśnie z tą chorobą. Kilka faktów:

Depresja jest powszechną chorobą, która dotyka 121 milionów ludzi na całym świecie

Co najmniej co piąty dorosły przynajmniej raz w swoim życiu przeżywa stan, który można rozpoznać jako depresję i który wymaga specjalistycznego leczenia

Depresja może być zdiagnozowana i efektywnie leczona u lekarza pierwszego kontaktu

Mniej niż 25% osób dotkniętych depresją ma dostęp do skutecznego leczenia

Na Facebooku powstał fan page STOP DEPRESJI zawierający porady antydepresyjne. Więcej informacji o depresji można znaleźć na stronie stopdepresji.pl.

Wystawę fotograficzną można oglądać od 6 do 13 listopada w Złotych Tarasach, I p., 9.00 - 23.00, wstęp wolny. Kampania potrwa do końca listopada. Antydepresyjny Telefon Zaufania jest czynny przez cały rok.

Zobacz najnowsze wideo

ZOBACZ TEŻ WIDEO

Zobacz także
Komentarze (3)
Zaloguj się
 • Gość: gory

  Oceniono 2 razy 2

  a dlaczego akcja skierowana jest jedynie do kobiet? Czy faceci są silni, nie dadzą się? Jaka k...a bzdura. Ja się gubię, mam zaburzone relacje - chyba tylko moje dzieci mnie lubią, całkowity brak motywacji. Sprzedaż, sprzedaż, sprzedaż. Nienawidzę telefonu, pie...lonych yapies i tej całej 'warszafki.' Tak, jestem zgorzkniały, ale to jedyna reakcja tzw. ludzi sukcesu na takich, jak ja - nazywanie zgorzkniałym, zakompleksionym, czasem zawistnym. Świat nie jest biały, nie jest czarny. Ma różne barwy. Nie ma tylko 'selfmademanów' i 'looserów'. Osobowości jest wiele i wiele różnych zdolności. Sztuką jest trafić we właściwe dla siebie pole.
  Wyślijcie teraz życzenia mailem (na pewno będą szczere) i się połamcie opłatkiem na korporacyjnej wigilii. I będzie, jak w Betlejem.

 • lowe69

  0

  Mnie zawsze dopada jesienią..nie mam rano siły, aby podnieść się z łóżka. nie widzę żadnego sensu.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane