Jak obliczyć BMI - sprawdź czy masz nadwagę

10.07.2012 10:00
waga

waga (shutterstock)

Chcesz sprawdzić, czy Twoja waga jest prawidłowa, czy może najwyższy czas pójść na dietę? Nic prostszego! Wystarczy, że obliczysz swój wskaźnik BMI.
Body Mass Index jest miernikiem otyłości, który porównując wzrost z wagą, pozwala w łatwy sposób ocenić stopień otyłości lub niedowagi badanego. Dzięki obliczeniu BMI dowiesz się, czy istnieje u Ciebie ryzyko choroby. Osoby z niedowagą są bardziej zagrożone osteoporozą, natomiast osoby otyłe częściej chorują na cukrzycę, nadciśnienie tętnicze, hiperlipidemie, udar mózgu oraz niektóre nowotwory.

Obliczanie wskaźnika

Aby obliczyć swoje BMI, wystarczy podzielić wagę w kilogramach przez wzrost w metrach podniesiony do kwadratu. BMI powinien być wartością pomiędzy 15 a 40. Jeśli na przykład ważysz 75 kg i mierzysz 170 cm, obliczasz wskaźnik następująco: 75 / (1,70 * 1,70) = 25,9. Jeśli nadal nie do końca wiesz jak obliczyć BMI, możesz skorzystać z internetowego kalkulatora BMI.

Co oznacza wynik?

Po obliczeniu BMI, otrzymany wynik porównaj z podanymi zakresami:

- BMI poniżej 18,5 oznacza niedowagę,

- BMI między 18, 6-24,9 oznacza prawidłową wagę,

- BMI między 25-29,9 oznacza nadwagę,

- BMI 30 i więcej to już otyłość.

W naszym przykładzie wskaźnik wynosi 25,9, a zatem kobieta ta ma lekką nadwagę. Oczywiście dla mężczyzn obowiązuje inna skala. Pożądana wartość waha się między 22 i 24, nadwaga zaczyna się od 28,5, a poważna otyłość pojawia się przy przekroczeniu progu 33.

Inne sposoby na sprawdzenie nadwagi

Wskaźnika BMI nie oblicza się dla kobiet w ciąży, sportowców oraz dzieci. Powinien on dać do myślenia, trzeba jednak pamiętać, że obliczenia matematyczne nie pokażą ilości tłuszczu, jaka gromadzi się w organizmie. Najprostszym sposobem na ocenę wyglądu jest obiektywne spojrzenie w lustro, przed którym się nic nie ukryje. Jednak aby uniknąć zbyt krytycznej oceny, warto spróbować zmierzenia procentowej ilości tkanki tłuszczowej. Niestety, wynik badania zrobionego w domowych warunkach, przy użyciu wagi łazienkowej jest zbyt niedokładny. Aby sprawdzić stan wagi, można porównać stosunek wzrostu do obwodu pasa. Jeśli obwód pasa stanowi mniej niż połowę Twojego wzrostu, to znaczy, że nie masz nadwagi. Przykładowo, przy wzroście 1,70m obwód w pasie nie powinien przekraczać 85cm.

Zobacz najnowsze wideo

Komentarze (24)
Jak obliczyć BMI - sprawdź czy masz nadwagę
Zaloguj się
 • Gość: tymon

  Oceniono 27 razy 25

  jestem o pol metra za niski

 • Gość: rr

  Oceniono 41 razy 25

  Bzdura totalna, obliczając BMI należy również wziąć pod uwagę budowę ciała, umięśniona osoba różni się od otłuszczonej, ale artykuł panienki niedoświadczonej, bo kazali coś napisać.

 • moskwa80

  Oceniono 7 razy 5

  Oczywiście dla mężczyzn obowiązuje inna skala. Pożądana wartość waha się między 22 i 24, nadwaga zaczyna się od 28,5
  pani Magdo to jak się nazywa BMI u mężczyzn pomiędzy 24 a 28?;-)

 • sselrats

  Oceniono 1 raz 1

  Gowno prawda. Tabele MBI sa rozne dla roznych wielkosci stawu lokciowego mierzonego w okreslony sposob!

 • Gość: Ian Brown

  Oceniono 1 raz 1

  Po whooy liczyc - wystarczy spojrzec w lustro :D

 • eruiluvatar

  Oceniono 1 raz 1

  Aha, to jeszcze policzcie BMI człowieka bez jednej nogi.

 • enforte

  Oceniono 11 razy 1

  nooo, świetnie, propoagujcie dalej BMI. nie uwzględnia ono:
  - masy mięśniowej
  - typu szkieletu
  - wieku
  - płci
  - proporcji ciała

 • Gość: karmi

  Oceniono 7 razy 1

  BMI to bzdet. jeśli już coś koniecznie chcemy sprawdzać - jakby nie było tego widać na pierwszy rzut oka - to można zrobić sobie analizę składu ciała.

 • pearlbaby

  0

  Obliczanie BMI nie jest doskonałym narzędziem do pomiaru należnej wagi, ale jest szybkie i daje jakiś tam obraz. Na szybko BMI można obliczyć za pomocą kalkulatora np. www.odzywianie.info.pl/kalkulatory-zywieniowe/kalkulator-bmi

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane