Śniadanie podano do stołu - gdzie się teraz jada w Warszawie?

12.02.2013 14:00

Fot. Kolaż Kobieta.gazeta.pl

Najmodniej spotkać się teraz przy śniadaniu. Miejsc (przynajmniej w stolicy) na poranne biesiady nie brakuje.- To najważniejszy posiłek dnia - przekonują jedni konsumenci, a inni dorzucają, że tak najprościej ściągnąć w jedno miejsce wszystkich "dzieciatych" znajomych.
Kiedy studiowałam w weekendy w Poznaniu i zatrzymywałam się w dość podłym hotelu, osłodą sobotnich i niedzielnych poranków było wyjście na śniadanie do kawiarni Głosu Wielkopolskiego - to było 1000 lat temu, więc nie mam pewności, że miejsce to jeszcze istnieje (sprawdziłam - istnieje i nazywa się Cafe Głos). Telefony komórkowe nie miały wtedy jeszcze wbudowanych aparatów fotograficznych, więc poranne biesiadowanie nie zostało utrwalone.

Doskonale jednak pamiętam, jak musiałam oddawać płaszcz do szatni, siadałam w wielkim oknie i zamawiałam zestaw za - o ile mnie pamięć nie myli - 12 złotych - w parówkami, kawą i sokiem. Brałam sobie gazety wpięte w specjalne drewniane uchwyty i powoli budziłam się do życia. Bardzo to był miły czas, chociaż spędzony samotnie.

Ostatnio śniadanie na mieście jadłam w Krakowie w knajpie Love Krove - w minione wakacje. Za kilkanaście złotych do mojej dyspozycji miałam smaczne dania wystawione na stole w formie bufetu. Śniadania w weekendy jadam raczej w domu - biesiadowanie na mieście nierozerwalnie związane było z okresem narzeczeństwa, małżeństwo i macierzyństwo to leniwe poranki w łóżku z okruszkami, bajkami i rozlanym sokiem. Także dość miłe. Jednak patrząc na smakowitości, jakie oferują wyrastające jak grzyby po deszczu nowe miejsca, aż mi ślinka cieknie...

Kto rano wstaje...

...ten ma gdzie pójść na śniadanie - mówi Monika, graficzka. - Kiedyś nie było zbyt wielu miejsc, które działały od 7 rano, a teraz proszę bardzo - w śniadaniowniach można nie tylko zjeść pierwszy posiłek dnia, ale także popracować, spotkać się czy kontynuować rozpoczęty poprzedniego dnia wieczór.

Czy to znaczy, że wieczorami już się nie "bywa"? Piotr, autor bloga konsumpcyjnego Pita nazarty, zapewnia, że w tej kwestii nic się nie zmieniło. - Wieczorami nadal się spotykamy, ale coraz więcej osób ma wolne zawody - mogą pracować i w domu, i w kawiarni. Śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia więc dobrze, że tak się dzieje.

Miejsc, do których można się wybrać - zwłaszcza w Warszawie - jest coraz więcej. Najbardziej "sławne" to znajdująca się przy placu Zbawiciela Charlotte - Chleb i wino. To właściwie nie śniadaniownia, ale działające do późnych godzin nocnych bistro, w którym najważniejszym produktem spożywczym jest chleb.

Ale takich miejsc - działających na podobnej zasadzie jest o wiele więcej: Chleb Sklep, SAM, Bułkę przez bibułkę, Gryzę i połykam, Śniadaniownia, Petit appetit, sto900, O obrotach ciał niebieskich, Aioli - żeby wymienić niektóre z nich.
Fot. Pita nazarty

Inna Monika, mama półrocznego dziecka uważa, że śniadaniownie to idealna odpowiedź na aktualną sytuację życiową jej oraz jej bliskich znajomych. - Dziecko budzi się o szóstej rano, siłą rzeczy - my także. Nasi przyjaciele mają pociechy w podobnym wieku, w soboty tuż przed ósmą meldujemy się w jednym z miejsc, które serwuje śniadania - zmieniamy je i "odkrywamy" nowe miejscówki. Koło dziewiątej nasze dzieci zasypiają, a my mamy czas, żeby pogadać, pośmiać się i przy okazji posilić. Monika wie, że ich dni są policzone: - Gdy tylko dzieci zaczną chodzić, będziemy musieli przenieść się do klubokawiarni dla rodziców, inaczej maluchy rozniosą miejsca, w których lubią przebywać także "niedzieciaci".
Fot. Pita nazarty

Menu bez niespodzianek

Piotr, który prowadzi blog konsumcyjny, uważa, że wspólną cechą miejsc serwujących śniadanie jest nudne menu. - Jajka w kilku formach, jakiś ser, jakaś wędlina, jakieś pieczywo, jakaś kawa. Wszystko "jakieś". Dlatego bardzo ciekawymi miejscami są np. 'my'o'my', sto900, sieciówka Aroma, Usiądź sobie. Nawet jeśli te śniadania składają się z tych samych ingredientów, to sam sposób podania i ich przygotowania rodzi uśmiech na twarzy. Do tego dochodzi wystrój. Jeśli to pierwszy posiłek dnia, to warto poczuć się, jak w domu. Niech to będzie przytulne miejsce, nawet jeśli w postindustrialnym otoczeniu.

Zdaniem Piotra ta moda przyszła do nas z zachodu: - W Berlinie knajpy, w których można zjeść śniadanie są szalenie popularne. Do nas też to doszło. Poza tym ludzie lubią się spotykać, a jeśli do tego dojdzie miejsce, w którym czują się swobodnie i mogą pogadać ze znajomymi to voila! Mamy przepis na śniadaniowy sukces!
Fot. Pita nazarty

Bywanie na śniadanie

Na śniadaniu w baaardzo modnym warszawskim SAM-ie Karolina była w zeszły czwartek. - Ze znajomymi stawiłam się tam o 8.30 rano, a w pół godziny później nie było ani jednego wolnego stolika. Karolina zjadła kozi serek z czerwonym pieprzem, grzankami, koktajl owoców, wypiła herbatę i świeżo wyciskany sok. - Za 25-30 zł można się porządnie najeść. Dlaczego to miejsce jest modne? -Za mojej bytności widziałam tam kilku znanych polskich projektantów, muzyków, oraz byłego premiera z partnerką - wzdycha znacząco kobieta.
Fot. Archiwum prywatne

Modne miejsca, czy modny posiłek? Dla Piotra, blogera, to trend, nie moda: - Myślę, że nie tylko śniadania się utrzymają, ale wręcz będą zyskiwały na popularności. Kilka lat temu chcąc zjeść śniadanie o 17.00 w knajpie na warszawskim Żoliborzu usłyszałem, że nie ma opcji. Na pytanie: - Dlaczego?, usłyszałem: - Bo jest 17?! Teraz w tej samej knajpie już nikogo z obsługi nie dziwi, że odwiedzam ich czasem w porze obiadowej i proszę o zestaw śniadaniowy. I liczę na to, że takich opcji będzie coraz więcej.

Lubisz nasze artykuły? Zostań fanem i kliknij tutaj.

Zobacz najnowsze wideo

Zobacz także
Komentarze (66)
Śniadanie podano do stołu - gdzie się teraz jada w Warszawie?
Zaloguj się
 • Gość: ggk

  Oceniono 164 razy 130

  Jak "pieknie" rozwarstwa sie nam spoleczenstwo: 5% wydaje 60 zl na snadanie dla dwojga,
  pozostale 95% spoleczenstwa ma taki budzet na calodzienne wyzywienie calej rodzny.

 • Gość: onitusą

  Oceniono 65 razy -3

  zawsze mnie to denerwowało i nie potrafiłem zrozumieć, dlaczego nie mogę zamówić jajek na miękko o godzinie 13? kucharz już jest w trybie obiadowym i nie może zrobić mi śniadania? co za wioska, wreszcie to się zmienia. Są miejsca gdzie można zjeść dobrą kanapkę, wypić porządne espresso za mniej niż 20zł, czy to wysoka cena w dużym mieście? nie sądzę i skoro takich miejsc przybywa to znaczy, że popyt istnieje.

 • tom.gorecki

  Oceniono 106 razy 72

  Hipsterka. Kiedyś był lans na sporty ekstremalne a teraz biedota szarżuje ze śniadaniami za cenę, za która nakarmiliby rodzine. Tylko "nie umiom". Starzy ich nie nauczyli...
  Czym tu się chwalić? :-D

  A serio, wiem, to reklama paru miejsc, gdzie ciennikarz za 19,90 może teraz zjeść 2-3 razy za friko. Potem dziwnym trafem straci "przyjaciół" wśród właścicieli knajpy... Już nie będzie potrzebny.

 • Gość: cehaujot

  Oceniono 95 razy 71

  A można przyjść w piżamie, przeciągać się i drapać po dupie?

 • przeplata

  Oceniono 55 razy 45

  W Warszawie śniadanie najczęściej jada się w kuchni :)

 • kamillo80

  Oceniono 53 razy 43

  Dziwnym trafem tylko gazeta pisze o tych słynnych warszawskich śniadaniowniach....:) w tym roku artykuł o tej tematyce ukazuje się tutaj już 3 raz chyba:) Czyzby w ten sposob próbowano wmówić nam "modę" na śniadania za 30 zł?:) A może to po prostu obraz świata, jaki chcielibyśmy zobaczyć tj. młodzi ludzie mający wolny zawód, artyści, dziennikarze przesiadający przy jednym kubku kawy pół dnia w knajpie, coś jak czar Paryża?

 • romantic3

  Oceniono 57 razy 39

  Ja pi...lę! 30 zł za proste śniadanie! I to beż kawioru... To jest lans!

 • Gość: klm

  Oceniono 49 razy 27

  Charlotte - paskudne bagietki, najgorsze w całej Warszawie...
  od badziewia z hipermarketów różnią się tylko ceną...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane