Leniuszek, artysta czy miłośnik meblościanek? - co mówi o tobie ulubiony filtr na Instagramie?

Kiedy na rynek weszły tak zwane "małpki", czyli kieszonkowe aparaty cyfrowe, każdy z nas stał się fotografem. Kiedy do łatwości robienia zdjęć dołączył Instagram, staliśmy się artystami.

Instagram to jedna z najpopularniejszych aplikacji na iPhona (obecnie dostępna także na innych urządzeniach), będąca jednocześnie portalem społecznościowym. Pozwala ona na bezpłatne obrabianie zdjęć w znacznie prostszy sposób niż za pomocą Photoshopa. Wystarczy nałożyć ulubiony filtr. Skoro już 100 milionów osób korzysta miesięcznie z Instagramu, można spokojnie przyjąć, że ?powiesz mi jaki jest twój ulubiony fitr, a powiem ci kim jesteś?.

InstagramŹródło: Instagram Press Center

Filtr: Normalny

Diagnoza: Profesjonalista / Zdolny amator

InstagramFot. Archiwum prywatne

Zdjęcie pozbawione filtra, ale wrzucone na Instagram jest wbrew pozorom popularne. Takie fotografie stanowią 43 proc. jego zasobów! Jeśli zdjęcie wciąż wygląda dobrze, jest ostre, a kolory właściwie nasycone, to najprawdopodobniej mamy do czynienia z profesjonalnym fotografem lub uzdolnionym amatorem. Lajk.

Filtr: Earlybird

Diagnoza: Marzenie o meblościance

InstagramFot. Archiwum prywatne

Earlybird to świetny filtr do zdjęć przedstawiających winyle, nowe (ale oczywiście vintage) okulary w rogowych oprawkach albo pierogi. Nie używamy go natomiast do obróbki zdjęcia sushi albo relacji z pobytu w klubie, bo Earlybird nie znosi rzeczy, które stały się modne później niż w latach 80.

Filtr: X-Pro II

Diagnoza: Optymista

InstagramFot. Archiwum prywatne

Wstajesz z łóżka, a za oknem wita cię szary poranek, na butach widać ślady soli, a jajecznica się przypaliła. Rozwiązanie? Zrób zdjęcie i przepuść przez X-Pro II. Dasz światu sygnał, że taki problem to nie problem, a piękno dostrzeżone w tak nieoczywistych rzeczach jest bardziej cenne. Właściwie to masz nadzieję na więcej takich poranków.

Filtr: Rise

Diagnoza: Ambitny leniuszek

InstagramFot. Archiwum prywatne

Rinse to jeden z pierwszych filtrów i od razu daje wyraźnie widoczny efekt - jaśniejszy w środku, ciemniejszy na brzegach. To coś dla leniuszków, którym nie chce się samodzielnie kadrować zdjęcia ani szukać właściwego oświetlenia, ale chętnie pochwalą się artystycznym zdjęciem.

Filtr: Hefe

Diagnoza: Bawię się tak fajnie, że powinniście zazdrościć

InstagramFot. Archiwum prywatne

U osób, które lubią filtr Hefe wszystko jest trochę fajniejsze niż u reszty świata. Przynajmniej na zdjęciach, bo dzięki filtrowi kolory stają się bardziej soczyste, a kontury ostrzejsze. Póki za oknem pada śnieg koniecznie kup opakowanie truskawek z Hiszpanii, zrób fotkę trzymanego w ręce owocu i dodaj jakiś cytat z indie rocka o lecie. Nie rób nim natomiast zdjęć śniegu, bo możesz oślepnąć.

Filtr: Amaro

Diagnoza: Ostatni na posterunku

InstagramFot. Archiwum prywatne

Amaro to filtr nocny - osoba, która go używa jest twardym graczem i na imprezach kładzie się spać jako ostatnia, robiąc przed tym dokumentację na iPhonie. Polecany do zdjęć pustych kieliszków, śpiącego kolegi albo wnętrza tramwaju o 5.00 rano. Nie używaj go jeśli w kadrze znaleźli się jacyś radośni ludzie, to po prostu nie ten klimat.

Filtr: Hudson

Diagnoza: Alternatywny

InstagramFot. Archiwum prywatne

Oczywiście każdy użytkownik Instagramu jest na swój sposób alternatywny, ale użytkownicy tego filtra są tacy jeszcze mocniej. Jeśli wokół ciebie jest zbyt głośno i kolorowo sięgnij po alternatywną książkę, najlepiej w miękkiej i trochę podniszczonej okładce - oczywiście powiadom o tym świat na Instagramie.

P.S. Treść książki nie ma większego znaczenia, ale ?50 twarzy Grey'a? to jednak przesada. Na to są inne filtry.

Filtr: Brannan

Diagnoza: Artysta

InstagramFot. Archiwum prywatne

Brannan to najwyższy poziom profesjonalizmu w Instagramie. Jego użytkownicy mogą nawet w zdjęciach bez obróbki przejawiać talent do fotografii. W tym filtrze najlepiej sprawdzają się zdjęcia z papierosem (koniecznie z widocznym dymkiem), ale przejdzie też wege-burger albo urocza notatka zostawiona na biurku (nawet jeśli zrobisz ją tylko na potrzeby zdjęcia).

Filtr: Nashville

Diagnoza: Spóźnialski

InstagramFot. Archiwum prywatne

Nashville do niedawna był filtrem koncertowo-imprezowym. Używało go jednak tak wiele osób, że charakterystyczna ramka stała się już denerwująca. Niestety, jeśli używacie Nashville'a to jesteście spóźnialscy, a ten filtr nie wróci do łask przez najbliższe 20 lat (ale wtedy nie będzie już Instagramu, więc to niewiele zmienia).

Więcej o: