Kostiumy z "Gry o tron" pod lupą - te detale trudno dostrzec na ekranie!

10.04.2015

Fot. Kolaż Kobieta.gazeta.pl

Uszycie jednego kostiumu, a czasem wręcz jednego elementu zajmuje jej 42 godziny. Nie jest to czas zmarnowany - efekty pracy Michelle Carragher, jednej z kostiumografów ?Gry o tron? są imponujące i dokładają się do ogromnego sukcesu produkcji. Patrząc z bliska na to, jak wiele pracy pochłania przygotowanie kostiumów, zupełnie przestaje dziwić, że na nowy musieliśmy czekać aż tak długo.

Michelle Clapton, główna kostiumograf serialu, w jednym z wywiadów przyznała, że tworząc nowy kostium, stara się kierować jego książkowym opisem.  Równie ważne są dla niej charakter bohatera oraz jego pochodzenie. Stroje członków poszczególnych rodów nawiązują przecież głównie do warunków klimatycznych panujących na zajmowanym przez nich terytorium.

Suknia ślubna Sansy
Sansa Stark to kolejna bohaterka, której nadworny styl daje duże pole do popisu. W Winterfell zakładała skromne, proste szaty w szarych kolorach, jej wygląd był bardzo naturalny. Jednak razem ze zmieniającą się sytuacją życiową Sansy, zmianie ulega również jej styl, czego dobrym przykładem jest jej suknia ślubna. - "Suknia obrazuje historię życia Sansy. Na plecach znajdują się ryba Tullych i wilkor Starków, które zostały zdominowane przez lwa Lannisterów.  Jasny kolor i złote hafty nawiązują do starego stylu Sansy, ale to czerwone akcenty grają główną rolę, symbolizując powiększający się wpływ Lannisterów na dziewczynę" - wyjaśnia Michelle.
Bogate suknie Cersei
Suknie szyte dla Cersei wymagają szczególnych nakładów pracy. Mają najwięcej zdobień i detali.  Każda z dekoracji wymaga wykorzystania wielu elementów. Jak mówi autorka kostiumów - „Używałam małych pereł, kryształków Swarovskiego, metalowych koralików, pierścieni. Czasami motywy haftowane były na organzie, dopiero później przyszywałam je do sukni”.
Zmarnowana praca?
Michelle doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że przeciętny fan serialu zazwyczaj nie zauważa tworzonych przez nią detali. Nie jest to dla niej powód do irytacji - „To fantastyczne, że mam możliwość eksperymentowania, zajmowania się tym, co naprawdę sprawia mi przyjemność. [...] Często patrząc na gotowy kostium, martwię się tym, jak będzie wyglądał na ekranie. Dlatego podziwianie finału mojej pracy w telewizji, sprawia mi ogromną satysfakcję. Na szczęście mam telewizor z bardzo dużym ekranem, mogę dostrzec więc wszystkie szczegóły”.
Więcej zdjęć ilustrujących kostiumy Michelle możecie zobaczyć na jej stronie (link).

Rękodzieło najwyżej klasy

Wyznacznikami Clapton kieruje się cała ekipa odpowiadająca za kostiumy, w tym Michelle Carragher, której prace zasługują na szczególną uwagę.  Absolwentka London School of Fashion początkowe marzenia o zostaniu projektantką, porzuciła dla tworzenia kostiumów teatralnych i filmowych. Pracowała przy produkcjach: „Elizabeth”, „Książę Persji” czy „Gwiezdny pył”, by wreszcie dołączyć do twórców „Gry o tron”. Tworzone przez nią kostiumy to rękodzieło najwyższej jakości. Efektami swojej żmudnej i czasochłonnej pracy dzieli się na blogu. Jej strona to internetowe muzeum, które zachwyca i nieustannie zaskakuje.

Microsoft Word - FINAL - RESIZED FOR WEB TEXT AND PICTURES FOR MICHELE CARRAGHER ORGINSFot. SCOTT FLOCKHART

Michelle Carragher charakteryzuje konsekwencja w budowaniu wizerunku każdej z postaci. Żaden kolor, materiał czy element ozdobny nie został użyty prze nią  przypadkowo. Dba, by kostium opowiadał pewną historię, był wręcz przepełniony symbolami. Ma odzwierciedlać i dopełniać charakter bohatera, korespondować z jego dotychczasowym życiem i pochodzeniem. Opracowuje specjalne techniki szycia i wyszywania, a tworzone przez nią kostiumy zachwycają estetyką i dopracowaniem.

Barwne kostiumy qarthańczyków

Na wyżyny swojego talentu Carragher wzniosła się tworząc stroje dla mieszkańców miasta  Qarth. Bogactwo, beztroskę i dumę władców, przeniosła na wyjątkowe tkaniny. Powstały kostiumy nawiązujące do stylistyki Wschodu - nieco egzotyczne, barwne, czasem mocno przesadzone. O ich wyjątkowości świadczą detale, które tak łatwo przegapić w trakcie oglądania serialu, jak na przykład ozdobne owady na szacie Xaro Xsoan Daxosa. Stworzenie  każdego pochłonęło godziny pracy. 

owady gra o tronFot. michellecarrgherembroidery.con


Technika smoczej łuski

Przygotowując stroje dla  Daenerys, projektantka wykorzystała specjalną technikę odpowiedniego marszczenia materiału,  mającą w efekcie przypominać skórę smoka (co ciekawe Michelle nie ukrywa techniki „smoczej łuski”  - na blogu zamieściła instruktaż, na którym krok po kroku tłumaczy jak wykonać suknię w stylu Daenerys. Razem z przeistaczaniem się bohaterki, zmianą otaczającej ją rzeczywistości, przeobrażenie przechodzą również jej kostiumy. Stroje mają odzwierciedlają rosnącą potęgę i dojrzałość Daeynerys. W kolejnych pojawiają się dothrackie skóry oraz suknie ukazujące jej królewski status.

niebieska suknia denerysFot. Kolaż kobieta.gazeta.pl

suknia gra o tronFot. michellecarragheremroidery.com


Suknia ślubna Sansy


Sansa Stark to kolejna bohaterka, której nadworny styl daje duże pole do popisu. W Winterfell zakładała skromne, proste szaty w szarych kolorach, jej wygląd był bardzo naturalny. Jednak razem ze zmieniającą się sytuacją życiową Sansy, zmianie ulega również jej styl, czego dobrym przykładem jest suknia ślubna. - "Suknia obrazuje historię życia Sansy. Na plecach znajdują się ryba Tullych i wilkor Starków, które zostały zdominowane przez lwa Lannisterów.  Jasny kolor i złote hafty nawiązują do starego stylu Sansy, ale to czerwone akcenty grają główną rolę, symbolizując powiększający się wpływ Lannisterów na dziewczynę" - wyjaśnia Michelle.

sansaFot. Kolaż kobieta.gazeta.pl

syknia sansyFot. michellecarragherembroidery.com

Najwięcej pracy podczas przygotowań do czwartego sezonu pochłonęła inna suknia ślubna - noszona przez Margaery Tyrell. Królowa Westeros miała na sobie jedwabną suknię, której tren został ozdobiony różami.  „Każda z róż została uszyta ręcznie. Były specjalnie rolowane, a następnie doszywane do materiału. Także ciernie umieszczone na plecach to rękodzieło wykonane ze skóry” - wyjaśnia Michelle. Uszycie stroju zajęło Carragher ponad sześć tygodni.

suknia ślubna gra o tronFot. Kolaż.kobieta.gazeta.pl

 

Bogate suknie Cersei

Suknie szyte dla Cersei wymagają szczególnych nakładów pracy. Mają najwięcej zdobień i detali.  Każda z dekoracji wiąże się z wykorzystaniem wielu elementów. Jak mówi autorka kostiumów - „Używałam małych pereł, kryształków Swarovskiego, metalowych koralików, pierścieni. Czasami motywy haftowane były na organzie, dopiero później przyszywałam je do sukni”.

cerseiFot. Kolaż kobieta.gazeta.pl

cerseiFot. michellecarragherembroidery.com


Zmarnowana praca?


Michelle doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że przeciętny fan serialu zazwyczaj nie zauważa tworzonych przez nią detali. Nie jest to dla niej powód do irytacji - „To fantastyczne, że mam możliwość eksperymentowania, zajmowania się tym, co naprawdę sprawia mi przyjemność. [...] Często patrząc na gotowy kostium, martwię się tym, jak będzie wyglądał na ekranie. Dlatego podziwianie finału mojej pracy w telewizji, sprawia mi ogromną satysfakcję. Na szczęście mam telewizor z bardzo dużym ekranem, mogę dostrzec więc wszystkie szczegóły”.Więcej zdjęć ilustrujących kostiumy możecie zobaczyć w naszej GALERII oraz na stronie Michelle.

Zobacz najnowsze wideo

Komentarze (2)
Kostiumy z "Gry o tron" pod lupą - te detale trudno dostrzec na ekranie!
Zaloguj się lub komentuj jako gość
  • Femme Nikita

    Oceniono 26 razy -22

    Nie bardzo rozumiem jaki jest sens robienia detali, których nie widać. Sztuka dla sztuki chyba. Kostium ma określone zastosowanie- jeśli na potrzeby produkcji filmowej to ma dobrze wyglądać na ekranie. Jeśli nie widać detali na zbliżeniach kamerą to niewielki sens ma ich pieczołowite dopracowywanie. To tylko niepotrzebne wydłużanie produkcji i zwiększanie kosztów.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Życie i styl:
Najczęściej czytane