Na plaży porzucamy wszystkie konwenanse. Ten fotograf podejrzał to i uwiecznił. Co na to sami fotografowani?

Na plaży zapominamy o wszystkim, co dzieje się dookoła. Jednym wystarczy parawan, innym sam ręcznik. Tadao Cern, litewski fotograf uchwycił brak skrępowania, jaki towarzyszy ludziom na plaży. Teraz sprzedaje swoje unikatowe zdjęcia.

Kobieca strona Gazeta.pl - Polub nas!

Pomysł na podglądanie

Pomysł na sesję zdjęciową ?Comfort Zone? powstał przypadkiem. Autor zdjęć, Tadao Cern z Wilna, wybrał się na plażę, którą pamiętał z dzieciństwa. Tym razem zainteresowało go coś więcej niż wypoczynek.

<< ZOBACZ ZDJĘCIA >>

Zauważył, że plaża to miejsce wyjęte spod konwenansów. Podczas gdy na co dzień kompulsywnie ukrywamy niedoskonałości fizyczne i kompleksy, tu do stworzenia własnej strefy komfortu wystarczy jedynie ręcznik.

Jak powstawały zdjęcia?


Zainspirowany swoim odkryciem fotograf  porzucił inne projekty, by kolejne tygodnie spędzić na fotografowaniu plażowiczów. Każdy z jego bohaterów stanowił odrębną, unikatową historię. Środkiem jej wyrazów był wygląd i przedmioty przyniesione na plażę.

parawaningJedno ze zdjęć z cyklu "Comfort Zone", Fot. Tadao Cern

Bohaterowie zdjęć nie wiedzieli, że są fotografowani. Autor celowo wybierał osoby pogrążone w śnie lub te, których twarze były zasłonięte. Liczyła się nie tylko nienaruszona naturalność zachowania bohaterów. Chodziło też o anonimowość, ale i  brak podmiotowości fotografowanych postaci.

Percepcja dokumentalisty

?Zależało mi na bezosobowym stylu zdjęć. Takim, jakiego moglibyśmy się spodziewać na przykład po naukowej książce na temat plażowania. Nazwałbym go wręcz dokumentalnym.?- mówi fotograf - ?Starałem się pozbyć wszystkich zbędnych elementów estetycznych tak, aby na zdjęciach mój styl był jak najmniej widoczny. Fotografowani mieli zaprezentować się sami.?

Czy którakolwiek z fotografowanych osób miała coś przeciwko udziałowi w projekcie? Bohaterom zdjęć pomysł się podobał. Niepochlebne opinie zdarzały się jedynie wśród osób, które oglądały gotowy project. Najczęściej komentowały nieestetyczny według nich wygląd plażowiczów. Zdarzały się też pytania o autentyczność zdjęć.

parawaningFotograf z wydrukiem swojej ulubionej pracy z serii "Comfort Zone", fot. Tadao Cern

<< ZOBACZ ZDJĘCIA >>

Twórcą zdjęć jest Tadao Cern - fotograf, który dla tej formy artystycznego wyrazu, porzucił dotychczasową pracę w zawodzie architekta. Fotografie w postaci wielkoformatowego wydruku można kupić za pośrednictwem strony internetowej artysty - www.tadaocern.com

Konkurs! Do wygrania Volkswagen Golf Sportsvan! Znasz ciekawe miejsca w Polsce? Pochwal się i wygraj!

Więcej o:
Komentarze (100)
Na plaży porzucamy wszystkie konwenanse. Ten fotograf podejrzał to i uwiecznił. Co na to sami fotografowani?
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • pl2512

  Oceniono 750 razy 716

  Do koorwy nędzy czy my żyjemy w państwie islamskim lub w kibucu ortodoksów żeby się krępować na plaży? Po to sie do Chooya pana chodzi na plażę, żeby się opalać tylko w gaciach.
  Czy ludzie grubsi nie mają prawa do leżenia na wlasnym kocu czy to musza być jedynie anorektyczne modelki?

 • kloceklego

  Oceniono 554 razy 542

  no tak, nieskrępowane mogą być tylko piękne i lśniące "gwiazdy", o których piszecie na plotku

 • yosemitesam

  Oceniono 403 razy 389

  Totalny brak skrępowania - leżeć se w gaciach na plaży. Szooook !!!

 • terlichujski

  Oceniono 281 razy 271

  Tytuł od czapy. Co znaczy "uwiecznił totalny brak skrępowania plażowiczów" ?
  A jak mają się krępować? I dlaczego?
  Że tłusty lub zbyt chudy ma się nie opalać? Schować się w kącie, zaszyć się w piwnicy, nie wyjść na ulice, zniknąć z pola widzenia redahtora?
  W PL wciąż i wciąż , jak i w byłych republikach radzieckich - zaściankowa mentalność. Jak ktoś jest inny, nieważne- chudy, gruby, garbaty, ma krzywe nogi, zezowaty,ma odstające uszy, owłosiony, łysy, czarny, bez nogi, bez oka - to ma siedzieć cichaczem w kącie,aby nie daj bożekatolibański, nikt go nie zobaczył.
  Dno i zaścianek - co wy promujecie w tych internetach. Internet macie, macie mozliwość zobaczyć jak świat żyje i co się dzieje na świecie, a mentalność nadal jak w średniowieczu. Tylko współczuć.

 • night.owl

  Oceniono 267 razy 251

  Bardzo łatwo jest porzucić wypracowany przez tysiąclecia porządek cywilzacyjny, pod byle pretekstem np łamania tabu. Przez 'porządek cywilizacyjny' rozumiem tu umowę społeczną, która latami ewulowała. Zdecydowaliśmy np., że nie bedziemy siebie nawzajem podglądać, nie bedizemy ma każdym kroku robic sobie zdjęć i publikować w internecie Nie będziemy rysować celowo lakieru samochodowego zaparkownych samochodów, kraść psów uwiązanych na smyczach przed sklepem i wynosić łyżeczek z kawiarni. Wszystko to łatwo zrobic, winnego trudno złapać. Jest jednak piękne przysłowie: Nie rób drugiemu, co tobie niemiłe.
  Wszystko na ten temat,
  Co do sztuki? Awangarda jest awangardą tylko przez chwilę. A raz zniszczony dobry obyczaj niezmiernie trudno odbudować.

 • takisobiejac

  Oceniono 195 razy 183

  "Fotograf z Litwy uwiecznił totalny brak skrępowania plażowiczów"
  hehehehehehe
  Normalnie spadłem z krzesła. "Brak skrępowania" - i faceci w majtach, babki w kostiumach.
  Ja pierniczę, jak można opalać materiał? Totalnie tego nie kumam.

  Pozdrawiam wszystkich,
  naturysta od 15 lat (z okładem)

 • Irena Witkowska

  Oceniono 139 razy 139

  To są normalni przeciętni ludzie.Byłam piękna i szczupła przez 40 lat ale teraz biorę leki i w pewnym wieku zwyczajnie przytyłam i co? Nie mogę iść na plażę bo będę bezwstydna?

 • mask6411

  Oceniono 138 razy 136

  dajcie spokój. Plaża jest dla morsów czyli dla nas, 95% populacji. Jak jeszcze raz powiecie,że na plaże trzeba się przygotować (siłówka, odchudzanie itp) to was kurczę, przestanę czytać. Plaża to my, ludzie tylko w strojach plażowych. Nie mam zamiaru pozbawiać się słońca. ono nie jest tylko dla tych w szpanerskich gaciach (czy opaleniznach). dLA SZPANERÓW SĄ oops duże litety - SZPAnerskie KLUBY. RTelax MAN and GALS, i opalajcie sie bo słoneczko loves YOU!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX