Pani pozna pana, bo "szuka oszczędności"? Duński portal rozpowszechnia w Polsce sponsoring

Sugar Daters to duński portal skupiający osoby zainteresowane sponsoringiem. Właścicieli witryny zainteresował fakt, że znaczna część użytkowników była pochodzenia polskiego. Postanowili więc otworzyć stronę także w Polsce. To był strzał w dziesiątkę. W ciągu zaledwie kilku dni konta w nowym serwisie zarejestrowało ponad tysiąc osób.

Kobieca strona Gazeta.pl - Polub nas!

Małgorzata Szumowska w filmie "Sponsoring", z Juliette Binoche i Joanną Kulig w rolach głównych, pokazała, że kwestia płacenia za seks może być znacznie szersza niż tradycyjnie pojęta prostytucja. Zjawisko, któremu przyjrzała się reżyserka nie było traktowane jako coś zdrożnego. Było postrzegane raczej jako sposób na życie, wejście na kolejny, niezbyt udany poziom emancypacji. Okazało się, że ta forma prostytucji nie jest dla bohaterek porażką, a racjonalnym wyborem zapewniającym lepsze życie. Głośna premiera szybko odeszła w zapomnienie. Sponsoring rozwija się jednak w najlepsze i powoli przestaje być tematem tabu. Świadczy o tym choćby powstanie serwisu ułatwiającego nawiązywanie tego typu relacji.

All you needs is love

Portal Sugar Daters zapewnia dość niecodzienne usługi. Łączy zamożniejszych z osobami, które w zamian za finansowe wsparcie, są gotowe wejść w intymny związek.

- Nie ma znaczenia czy szukasz miłości, związku, czy przyjaźni ani, czy ma być to przygoda, luźna relacja, czy związek na całe życie - czytamy na startowej stronie, jeszcze przed założeniem konta. To przesłanie jest na tyle pojemne, że teoretycznie każdy z odwiedzających serwis znajdzie tu coś dla siebie. Przecież każdy człowiek szuka w życiu jakieś formy miłości.

Czy można jednak mówić o jakichkolwiek uczuciach, kiedy w grę wchodzą pieniądze? Sponsor nie płaci niby za seks, jak to ma miejsce w przypadku prostytucji, ale utrzymuje drugą osobę. Płaci za jej mieszkanie, ubrania, rozrywki - wszystko zależy od indywidualnych ustaleń. Ten układ nie różni się więc od relacji klient-prostytutka.

Sponsoring do niedawna był niszą

Do tej pory serwis działał głównie w Skandynawii. Pani Paulina, koordynator ds. marketingu serwisu, zapytana, skąd pomysł na powstanie takiego portalu przyznaje, że była to pewna nisza:

- Po przeszukaniu Internetu i zbadaniu rynku decyzja padła na "sugar dating", który nie miał w Danii swojego oficjalnego portalu. Ideą było stworzenie portalu dla ludzi, którzy mają konkretne wymagania wobec partnera. Portal jest na rynku od marca 2013 roku i cieszy się bardzo duża popularnością. Liczba nowych użytkowników rośnie z dnia na dzień, mimo że firma nie prowadzi żadnych intensywnych działań marketingowych. Druga w rankingu popularności, po Danii, jest Szwecja.

Rejestracja w serwisie sugardaters.plfot. screen sugardaters.pl

Z ziemi duńskiej do Polski

Założyciele portalu zauważyli, że znaczna część osób logujących się do ich serwisu to obcokrajowcy mieszkający na stałe w Danii, w tym także nasi rodacy. Polskojęzyczna strona działa już od sześciu miesięcy, a właściciele platformy codziennie obserwują rosnące zainteresowanie ich usługami.

Serwis działa obecnie już nie tylko w Skandynawii, lecz także w Niemczech, Rosji, Holandii, Norwegii, Wielkiej Brytanii, USA i oczywiście w Polsce. Właściciele planują w niedalekiej przyszłości rozszerzyć swoją działalność na Szwajcarię, Hiszpanię i Włochy. Ma to na celu ułatwienie użytkownikom zawierania znajomości także poza granicami Danii.

Pani pozna pana, bo "szuka oszczędności"

Rejestracja jest banalnie prosta, ale już na wstępie wymaga określenia do jakiej grupy chce się przynależeć: Sugar Daddy, Sugar Girl, Sugar Mama czy Boy Toy.

Rejestracja w serwisie sugardaters.plfot. screen sugardaters.pl

Większość randkujących to Sugar Daddies, Sugar Girls i Sugar Toys. Jest to zgodne z założeniami portalu, w którym zamożniejsi użytkownicy wspierają swoich partnerów. Przeciętny Sugar Daddy i Sugar Girl mają wykształcenie wyższe, Sugar Boy zazwyczaj średnie. Średnia wieku sponsorów wynosi 35 lat, natomiast utrzymanków 27. Starsi i zamożniejsi utrzymują młodszych i biedniejszych. Te układ sprawdza się od wieków, więc działa także w tym serwisie.

Co ciekawe, rejestracja jest darmowa tylko dla dwóch ostatnich grup: - Konta "premium" przyznawane za darmo dla Sugar Girls i Sugar Toy. Dostęp do konta "premium" kosztuje tylko w przypadku Sugar Daddies i Sugar Mamas. Dzieje się tak ze względu na ideę portalu, w którym to osoba, która dysponuje większymi zasobami finansowymi dzieli się nimi z drugą połową - opowiada o panujących w serwisie zasadach przedstawicielka firmy.

Kto szuka, nie błądzi

Sponsoring jednoznacznie kojarzy się brakiem moralności, łatwym seksem, wręcz prostytucją. Jednak twórcy portalu twierdzą, że przyciąga on ludzi z różnych powodów. - Może być to samotność, chęć zmiany czegoś w swoim życiu, brak czasu na typowy związek lub zwykła ciekawość. Ideą portalu jest łączenie ludzi, którzy wyznają tradycyjne role w związku, gdzie to jedna ze stron dba o finanse, a druga strona ma swoje inne określone role (dbanie o dom, o dzieci, o drugą połówkę, o siebie itp.) - tłumaczy rosnące zainteresowanie specjalistka do spraw marketingu.

Rejestracja w serwisie sugardaters.plfot. screen sugardaters.pl

Nowa forma prostytucji

O prostytucji, w oczywistym tego słowa znaczeniu, na Sugar Daters wbrew pozorom można zapomnieć. Portal, mimo że pośredniczy w "wymianie usług" - seks - pieniądze - posiada bardzo surowy regulamin, który jasno określa warunki "transakcji". Znajdują się tam obostrzenia dotyczące między innymi roznegliżowanych zdjęć czy linków do zewnętrznych serwisów: - Nieakceptowalne jest wstawianie nagich zdjęć, podawanie wrażliwych danych osobowych czy wstawianie cennika "za usługi". Nasz strona posiada również system filtrujący, który ma za zadanie wyłapywać zakazane transakcje.

Pracownicy bardzo pilnują, czy wszystkie zasady są przestrzegane. W przypadku złamania postanowień regulaminu, konto zostaje zawieszone lub usunięte.

Singiel, żonaty czy sponsor?

Podczas półrocznej działalności serwisu w Polsce trudno jeszcze mówić o trwałości nawiązywanych relacji. Jednak, co ciekawe, część użytkowników usuwających lub zawieszających konta w powodzie rezygnacji z usług Sugar Daters wpisuje: znalazłem to, czego szukałem.

Czy znaleźli coś trwałego? A może po chwili znudzi im się utrzymywanie drugiej osoby i zapragną wcielić się dla odmiany w rolę Sugar Girl or Sugar Toy? Jedno jest pewne, idzie nowe, gdzie sponsoring staje się nie tylko formą prostytucji, lecz także związku. Może już niedługo w portalach społecznościowych, w ustawieniach profilu dotyczących stanu cywilnego, będziemy mogli wybrać opcję sponsor lub utrzymanka.

Więcej o:
Komentarze (101)
Pani pozna pana, bo "szuka oszczędności"? Duński portal rozpowszechnia w Polsce sponsoring
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • pener1986

  Oceniono 257 razy 217

  Nazwijmy prostytucję- sponsoringiem, prostytutkę- Sugar Girls, męską prostytutkę- Sugar Toys, alfonsa zakamuflujmy pod nazwą witryny Sugar Daters i lecimy z legalną reklamą prostytucji w ogólnokrajowych mediach manitreamowych, w tym reklamą czerpania pożytków z nierządu
  Gratuluję.

 • kaqkaba

  Oceniono 132 razy 120

  A co z czerpaniem korzyści z nierządu? Jak rozumiem portal bierze swoją dolę za pośrednictwo. Prokuratora tam trzeba.

 • Jan kowalski

  Oceniono 108 razy 102

  Strasznie dwulicowa ta gazeta.pl. Z jednej strony pełen oburzenia tekst o dziewczynach które robią sobie tatuaże, ganią w nim autorów pomysłu że są seksistami, sprzedawanie ciała itd. a Tu wyskakuje mi artykuł w którym mowa o super biznesie i w którym to propaguje się prostytucję...

 • antynick

  Oceniono 101 razy 89

  Brawo Gazeta! Widzę, że weszliście na kolejny poziom emancypacji moralnej. ;)

 • komentator44

  Oceniono 78 razy 68

  sponsoring - slowo, ktora ma na celu spoleczna zmiane postrzegania kur**ienia sie jakos cos pozytywnego, nowoczesnego i cool. jednak to caly czas jest ku**ienie sie.

 • baba67

  Oceniono 69 razy 61

  Dopoki nie zaczniemy owijać goowna w papierek i rzeczy będą nazywane po imieniu traktuję to jako normalny element krajobrazu -prostytucja była jest i będzie i nie zawsze widoczna w czystej postaci.Przypomnijmy soie choćby hetery w Atenach.

 • a.ba

  Oceniono 68 razy 48

  Portal sutenerski reklamowany na GW - czerpanie korzyści z nierządu innych osób jest karalne. Za ten artykuł /sponsorowany/ GW powinna być zgłoszona do prokuratury.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX