Maluchy, które przeszły tak wiele. Niezwykłe portrety niezwykłych dzieci [ZDJĘCIA]

Diana z Domu Dziecka w Jaszkotlu.

Diana z Domu Dziecka w Jaszkotlu. (Fot. Małgorzata Stępień)

Nie, to nie jest kolejna łatwa i miła w oglądaniu galeria. Te zdjęcia nie zdobyły także żadnej międzynarodowej nagrody. I tak są jednak wyjątkowe, tak jak ich bohaterowie.

- Gdy pierwszy raz pojechałam do Jaszkotla, mimo że miałam aparat w torbie, nie byłam w stanie go wyciągnąć i robić zdjęć - wspomina autorka czarno-białych portretów Małgorzata Stępień.

- Ciężko opanować łzy i emocje, kiedy idąc od łóżeczka do łóżeczka i poznając dzieci słyszy się, że część z nich urodziła się zupełnie zdrowa. Urodziła, ale wyniku pobicia przez rodziców lub innych traumatycznych zdarzeń jest teraz skrajnie niepełnosprawna.

Mimo całego zła, które je spotkało jest w nich radość życia, spokój, ciepło i ogromny szacunek do siebie nawzajem. Te dzieci tworzą zespół.
- Spędziłam tam wiele godzin i nigdy nie byłam świadkiem sytuacji, w których dzieci  obrażałyby się na siebie, czy sobie dokuczały - dodaje fotografka. - Na każdym kroku widać za to ich uczynność.

.Mała Lila. Fot. Małgorzata Stępień

W istniejącym w tym miejscu od ponad stu lat Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym dla Dzieci w Jaszkotlu mieszka na stałe pond 60 dzieci. Mają od kilku miesięcy do osiemnastu lat i pochodzą z całej Polski.

Nie muszą przebywać w szpitalu, ale ze względu na ich zły stan zdrowia, stopień niepełnosprawności i trudną sytuację w rodzinie wymagają stałej profesjonalnej opieki lekarskiej, pielęgniarskiej i rehabilitacyjnej. Większość z nich to sieroty.

ZOBACZ WSZYSTKIE ZDJĘCIA

Dzieci były fotografowane w naturalnych wnętrzach Domu Dziecka, pomieszczeniach, które znają, i w których czują się bezpiecznie. - Większość fotografii powstało z ukrycia. - Siedziałam w sali zabaw i obserwowałam, łapałam momenty. Zależało mi, żeby zdjęcia były naturalne, prawdziwe, w naturalnym świetle.

.Oluś. Fot. Małgorzata Stępień

Dlaczego są czarno-białe? - Bo nie rozpraszają. Choć marzy mi się sesja dzieci w plenerze i wtedy na pewno będą kolory - dodaje Stępień. A prowadzącym zakład siostrom marzy się, żeby ich dzieci znalazły dom i miłość.

PS W Jaszkotlu potrzebne jest wszystko: żywność, ubranka dla dzieci w każdym wieku, kosmetyki i przybory toaletowe, zabawki, pieniądze. Potrzeby Zakładu są ogromne, przydaje się wszystko. Jeśli możecie pomóc, pomóżcie.

Zobacz najnowsze wideo

Zobacz także
Komentarze (39)
Maluchy, które przeszły tak wiele. Niezwykłe portrety niezwykłych dzieci [ZDJĘCIA]
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • golden_rain

  Oceniono 97 razy 93

  Serce krwawi. Jakim trzeba być potworem, żeby skrzywdzić dziecko?? Brak słów, brak słów...;(

 • Marcin Wilk

  Oceniono 96 razy 76

  I zaczną do nich dołączać dzieci chore na podostre stwardniające zapalenie mózgu i polio,bo ich rodzicom ktoś wmówił,że szczepienie jest be.

 • dorry

  Oceniono 72 razy 50

  "Te dzieci urodziły się zdrowe."
  Serio? Wszystkie? Wiktor ze zdjęcia nr 3 też?
  Obrońcy życia poczętego na pewno nie mogą się tam dopchać, taki tłum - tylu z nich chce te dzieci adoptować.
  Nikt nie chce ich adoptować? Dziwne.
  A wiem, obrońcy chętnie adoptują, ale tylko w modlitwie, bo na codzienne zmagania ochoty już im brak!

 • aannii7

  Oceniono 49 razy 35

  A teraz PIS zamierza kazać kobietom rodzić kolejne pouszkadzane i chore dzieci, żeby wegetowały w takich ośrodkach i za pośrednictwem gazet prosiły o mydło i ubrania. Cudnie.

 • a.ga

  Oceniono 43 razy 31

  Już niedługo powstanie całkiem sporo takich ośrodków bo Pislam nie pozwoli na aborcję.

 • tmk123

  Oceniono 42 razy 26

  Tak,szczególnie dziecko z zespołem Downa i z FAS urodziły się zdrowe... Dlaczego tytuł musi kłamać?

 • north-man

  Oceniono 50 razy 24

  Dzieci czują się bezpieczne? Dwa lata temu prokuratura prowadziła śledztwo w sprawie znęcania się nad dziećmi w tym ośrodku.

 • cbk-kbc

  Oceniono 18 razy 16

  "prowadzącym zakład siostrom ... potrzebne jest wszystko: żywność, ubranka ...przybory toaletowe, zabawki, pieniądze. Potrzeby Zakładu są ogromne, przydaje się wszystko. Jeśli możecie pomóc, pomóżcie." Panie Rydzyk! Słyszy pan?!

 • big_gadu

  Oceniono 18 razy 12

  A czy pracują tam ci zbierają podpisy przeciw prawu do aborcji,

  czym potwierdzają swoje słowa ?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Życie i styl:
Najczęściej czytane