Maluchy, które przeszły tak wiele. Niezwykłe portrety niezwykłych dzieci [ZDJĘCIA]

Nie, to nie jest kolejna łatwa i miła w oglądaniu galeria. Te zdjęcia nie zdobyły także żadnej międzynarodowej nagrody. I tak są jednak wyjątkowe, tak jak ich bohaterowie.

- Gdy pierwszy raz pojechałam do Jaszkotla, mimo że miałam aparat w torbie, nie byłam w stanie go wyciągnąć i robić zdjęć - wspomina autorka czarno-białych portretów Małgorzata Stępień.

- Ciężko opanować łzy i emocje, kiedy idąc od łóżeczka do łóżeczka i poznając dzieci słyszy się, że część z nich urodziła się zupełnie zdrowa. Urodziła, ale wyniku pobicia przez rodziców lub innych traumatycznych zdarzeń jest teraz skrajnie niepełnosprawna.

Mimo całego zła, które je spotkało jest w nich radość życia, spokój, ciepło i ogromny szacunek do siebie nawzajem. Te dzieci tworzą zespół.
- Spędziłam tam wiele godzin i nigdy nie byłam świadkiem sytuacji, w których dzieci  obrażałyby się na siebie, czy sobie dokuczały - dodaje fotografka. - Na każdym kroku widać za to ich uczynność.

.Mała Lila. Fot. Małgorzata Stępień

W istniejącym w tym miejscu od ponad stu lat Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym dla Dzieci w Jaszkotlu mieszka na stałe pond 60 dzieci. Mają od kilku miesięcy do osiemnastu lat i pochodzą z całej Polski.

Nie muszą przebywać w szpitalu, ale ze względu na ich zły stan zdrowia, stopień niepełnosprawności i trudną sytuację w rodzinie wymagają stałej profesjonalnej opieki lekarskiej, pielęgniarskiej i rehabilitacyjnej. Większość z nich to sieroty.

ZOBACZ WSZYSTKIE ZDJĘCIA

Dzieci były fotografowane w naturalnych wnętrzach Domu Dziecka, pomieszczeniach, które znają, i w których czują się bezpiecznie. - Większość fotografii powstało z ukrycia. - Siedziałam w sali zabaw i obserwowałam, łapałam momenty. Zależało mi, żeby zdjęcia były naturalne, prawdziwe, w naturalnym świetle.

.Oluś. Fot. Małgorzata Stępień

Dlaczego są czarno-białe? - Bo nie rozpraszają. Choć marzy mi się sesja dzieci w plenerze i wtedy na pewno będą kolory - dodaje Stępień. A prowadzącym zakład siostrom marzy się, żeby ich dzieci znalazły dom i miłość.

PS W Jaszkotlu potrzebne jest wszystko: żywność, ubranka dla dzieci w każdym wieku, kosmetyki i przybory toaletowe, zabawki, pieniądze. Potrzeby Zakładu są ogromne, przydaje się wszystko. Jeśli możecie pomóc, pomóżcie.

Więcej o:
Komentarze (39)
Maluchy, które przeszły tak wiele. Niezwykłe portrety niezwykłych dzieci [ZDJĘCIA]
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • golden_rain

  Oceniono 97 razy 93

  Serce krwawi. Jakim trzeba być potworem, żeby skrzywdzić dziecko?? Brak słów, brak słów...;(

 • Marcin Wilk

  Oceniono 96 razy 76

  I zaczną do nich dołączać dzieci chore na podostre stwardniające zapalenie mózgu i polio,bo ich rodzicom ktoś wmówił,że szczepienie jest be.

 • dorry

  Oceniono 72 razy 50

  "Te dzieci urodziły się zdrowe."
  Serio? Wszystkie? Wiktor ze zdjęcia nr 3 też?
  Obrońcy życia poczętego na pewno nie mogą się tam dopchać, taki tłum - tylu z nich chce te dzieci adoptować.
  Nikt nie chce ich adoptować? Dziwne.
  A wiem, obrońcy chętnie adoptują, ale tylko w modlitwie, bo na codzienne zmagania ochoty już im brak!

 • aannii7

  Oceniono 49 razy 35

  A teraz PIS zamierza kazać kobietom rodzić kolejne pouszkadzane i chore dzieci, żeby wegetowały w takich ośrodkach i za pośrednictwem gazet prosiły o mydło i ubrania. Cudnie.

 • a.ga

  Oceniono 43 razy 31

  Już niedługo powstanie całkiem sporo takich ośrodków bo Pislam nie pozwoli na aborcję.

 • tmk123

  Oceniono 42 razy 26

  Tak,szczególnie dziecko z zespołem Downa i z FAS urodziły się zdrowe... Dlaczego tytuł musi kłamać?

 • north-man

  Oceniono 50 razy 24

  Dzieci czują się bezpieczne? Dwa lata temu prokuratura prowadziła śledztwo w sprawie znęcania się nad dziećmi w tym ośrodku.

 • cbk-kbc

  Oceniono 18 razy 16

  "prowadzącym zakład siostrom ... potrzebne jest wszystko: żywność, ubranka ...przybory toaletowe, zabawki, pieniądze. Potrzeby Zakładu są ogromne, przydaje się wszystko. Jeśli możecie pomóc, pomóżcie." Panie Rydzyk! Słyszy pan?!

 • big_gadu

  Oceniono 18 razy 12

  A czy pracują tam ci zbierają podpisy przeciw prawu do aborcji,

  czym potwierdzają swoje słowa ?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX