Dlaczego Zeus miał małego penisa? Czyli skąd wzięły się malutkie przyrodzenia starożytnych rzeźb [ZDJĘCIA]

Zastanawialiście się kiedyś, czemu posągi przedstawiające starożytnych Greków i Rzymian mają takie małe członki? My tak, postanowiliśmy więc sprawdzić, dlaczego starożytne rzeźby nie są nigdy hojnie "obdarzone przez naturę".

Współcześnie duży rozmiar penisa postrzegany jest jako symbol męskości i sprawności seksualnej. Duży członek jest źródłem męskiej dumy. Jak było kiedyś? Starożytny kanon piękna męskiego ciała zupełnie różnił się od dzisiejszego. A duży rozmiar penisa był przypisany tylko mitologicznym stworzeniom i zwierzętom.

Dawid Michała AniołaFot. Robert Lyle Bolton/flickr.com CC BY 2.0

Kobieca strona Gazeta.pl - Polub nas!

Starożytni Grecy łączyli posiadanie dużego przyrodzenia z negatywnymi cechami charakteru. Mężów hojnie obdarzonych przez naturę określali jako szpetnych, lubieżnych i mało inteligentnych, gardzono nimi niczym barbarzyńcami. Natomiast posiadacze małych penisów utożsamiani byli z cechami godnymi elit. Postrzegani byli jako inteligentni, uduchowieni, przestrzegający zasad moralnych.

Rzeźba z brązu.Fot. David Merrett/flickr.com CC BY 2.0

Mały penis wcale nie oznaczał ubogiego życia seksualnego Starożytnych Greków. Przeciwnie. Właściciele małych przyrodzeń odbywali dużo stosunków seksualnych a ich mały rozmiar im to wręcz umożliwiał.

SatryrFot. Grant Mitchell/flickr.com CC BY 2.0

W kulturze Starożytnych Greków znajdziemy też przykłady rzeźb postaci z dużymi penisami. Należą do nich posągi satyrów, mitologicznych bożków płodności i urodzaju przedstawiani jaki pół człowiek, pół kozioł oraz grecki bóg płodności Priapus. Hera rzuciła na niego klątwę, przez co stał się szpetnym impotentem z wieczną erekcją. Jak się okazuje obsesja na temat wielkości penisa była na porządku dziennym od zawsze. Zmienił się tylko nieznacznie punkt odniesienia.

Więcej o:
Komentarze (72)
Dlaczego Zeus miał małego penisa? Czyli skąd wzięły się malutkie przyrodzenia starożytnych rzeźb [ZDJĘCIA]
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • sanin

  Oceniono 68 razy 62

  A gimbus autor artykułu umie odróżnić "posągi starożytnych Greków i Rzymian" od posągów renesansowych?

 • engarde

  Oceniono 44 razy 36

  Z artykułu: „Właściciele małych przyrodzeń odbywali dużo stosunków seksualnych a ich mały rozmiar im to wręcz umożliwiał.”

  Słucham? Proszę mi wskazać związek wielkości przyrodzenia z ilością stosunków.

  To raz. A dwa, że wielkość w stanie „spoczynku” prezentowana na rzeźbach nie ma nic wspólnego z wielkością w stanie wzwodu. U niektórych penis w stanie podniecenia rośnie bardziej, u innych mniej. Często maluch w spoczynku może być więc większy niż podniecony "wielgus". A przy okazji praktyczniejszy ;)

 • juanito25

  Oceniono 36 razy 34

  tekst przepisany niemal słowo w słowo z bloga "How To Talk About Art History". ani słowa o źródle inspiracji i rzeczywistym autorstwie, a nie ma nawet kogo oskarżyć o plagiat, bo podpisuje się "redakcja". żenada mocno.

 • czarna_brygada09

  Oceniono 33 razy 33

  Zdjęcie rzeźby 'Dawida' Michała Anioła z 1504 roku ... dobre... autor w czytelnikami w penisa pogrywa? Dla informacji autora jest to rzeźba renesansowa, która wzorowała się na antyku ale go nie kopiowała. Kanon piękna renesansu był mimo wszystko trochę inny.

 • cometto-pl

  Oceniono 37 razy 33

  "Hera rzuciła na niego klątwę, przez co stał się szpetnym impotentem z wieczną erekcją" - aha...

 • hanklo

  Oceniono 24 razy 18

  Wlasnie wczoraj czytalem ten artykul w niemieckiej gazecie. Marny plagiat lub tlimaczenie.

 • raddy

  Oceniono 16 razy 16

  Zdjęcie nr 1 przedstawia Grupę Laokoona.
  Looakon to chyba jakiś raper z kibelka...

 • ulanzalasem

  Oceniono 15 razy 13

  "redakcja"

  Nikt się nie chciał podpisał imieniem i nazwiskiem ? :>

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX