To zdjęcie sprawi, że zmienisz nastawienie do ochrony przeciwsłonecznej

Tak, tak - przecież wiesz doskonale, że opalanie szkodzi skórze, przyspiesza jej starzenie, powoduje pojawienie się przebarwień, że stoi za rakiem skóry. Czy ta wiedza ma wpływ to, jak chronisz skórę? Pewnie nie, dlatego warto, żebyś poznała historię osoby z tego zdjęcia.

Nikt nie robił tak długich i porównawczych badań na skutki, jakie wywołuje na skórze długotrwała ekspozycja na słońce. Życie zrobiło taką analizę za naukowców. Oto 69-letni mężczyzna, który przez 28 lat przemierzał autostrady USA, długie godziny spędzając na siedzeniu kierowcy TIR-a. Kiedy pokonywał kolejne kilometry lewa część jego twarzy - ta od strony okna w kabinie kierowcy - pozostawała wystawiona na działanie promieniowania ultrafioletowego.

View post on imgur.com

Efekt? Połowa twarzy, która miała styczność z promieniami UVA, które bez problemu przenikają przez szkło i wnikają w górne warstwy skóry właściwej. Po 28 latach takiego działania skóra jest widocznie starsza, bardziej pomarszczona, obwisła.

Zdjęcie mężczyzny pochodzi z artykułu opublikowanego w 2012 roku w The New England Journal of Medice, w tekście badaczy z Uniwersytetu Northwestern w Chicago: dr Jennifer R.S. Gordon i dr. Joaquina C. Brieva. Ostatnio trafiło na znany serwis Imgur. I dobrze, bo to świetne zdjęcie w kategorii ?ku przestrodze?.

A to już nasza symulacja - złożyliśmy do siebie połówki "starsze" osobno, "młodsze" osobno. Fot. Advocate7x70/Reddit

Pamiętaj, to nie sporadyczna, wakacyjna opalenizna ma największy wpływ na starzenie skóry, ale codzienna ekspozycja. Podczas urlopu starannie nacieramy ciało balsamami z wysokim SPF, a na co dzień? Kto tak naprawdę stosuje co ranek krem z filtrem? Na szczęście staje się standardem, że coraz więcej kosmetyków do stosowania na dzień ma filtry ochronne. Kremy są lekkie, łatwo się wchłaniają i nie pozostawiają tłustego filmu - tak jak ma to miejsce w przypadku typowych preparatów na słońce.

Czy chronisz codziennie skórę przed słońcem?
Więcej o:
Komentarze (20)
To zdjęcie sprawi, że zmienisz nastawienie do ochrony przeciwsłonecznej
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • kloceklego

  Oceniono 24 razy 20

  od dzisiaj będę wychodził na zewnątrz tylko w tytanowym wiadrze na głowie. będąc w domu nie będę podchodził do okna

 • ppo

  Oceniono 19 razy 15

  To teraz musi wyemigrować do Australii.

 • obserwator_z_davos

  Oceniono 14 razy 10

  Jeszcze niedawno były lamenty naukowców, że za mało przebywamy na słońcu i dlatego mamy niedobory witaminy D3. No zdecydujcie się w końcu, bo nie wiem, co mam myśleć.

 • boo-boo

  Oceniono 12 razy 8

  To teraz jeszcze poczytajcie ile chemii jest w tych kosmetykach z filtrami UV i jaki one mają wpływ na skórę pod wpływem promieni słonecznych, potu i sebum wydzielanego przez skórę.

 • karrampa

  Oceniono 9 razy 1

  To Salah Abdeslam jest uchodźcą ? Skoro nie można zamieścić komentarza pod artykułem o jego nierównej walce z europejskimi uprzedzeniami do innych zwyczajów i kultur ?

 • Paulina Skalna

  0

  sun care floslek używam juz od kilku lat, jest naprawdę ok, maję duże filtry

 • lady.bird.2

  Oceniono 2 razy 0

  To samo dotyczy oczu, gdzie UV działa na soczewkę.
  Dlatego każdy okulista to powie, że należy chronić oczy okularami słonecznymi a jak masz wadę wzroku to zamień okulary na soczewki kontaktowe (które też często mają filtry UV)

 • krissey

  Oceniono 15 razy -1

  Złapano "mózg" zamachów w Paryżu. Trwa akcja antyterrorystów w Brukseli - tu mozna zapisywac sie do dyskusji nt. terroryzmu islamskiego w Europie

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX