Kriolipoliza, nieinwazyjna redukcja tkanki tłuszczowej: Hit czy kit?

Dla bycia szczupłą damy się pociąć, odessać i...zamrozić. Najnowsze odkrycie medycyny estetycznej to kriolipoliza. Zabieg polega na zamrażaniu niechcianych komórek tłuszczowych. Czy jest bezpieczny i wyprze z rynku inwazyjną i bolesną liposukcję?
Kto odkrył kriolipolizę?

Kriolipoliza narodziła się dwa lata temu w Stanach Zjednoczonych. To dzieło dwóch lekarzy ze szpitala z Massachusetts. Dr med. Dietera Mansteina oraz dr med. R. Roxa Andersona udowodnili, że podskórne komórki tłuszczowe są bardziej wrażliwe na działanie zimna niż otaczające je tkanki. Umierają już w temperaturze 0 st. C. Lekarze wykazali, że kontrolowane, miejscowe chłodzenie tkanek może powodować ubytek komórek tłuszczowych i utratę podskórnego tłuszczu. Ich odkrycie pomogło opracować technologię Zeltiq za pomocą której wykonuje się zabieg mrożenia tkanek tłuszczowych.

Co to jest kriolipoliza?

To metoda polegająca na chłodzeniu tkanek tłuszczowych w celu spowodowania ich rozpadu (lipolizy).Wynikiem zabiegu ma być redukcja tkanki tłuszczowej. Na skutek mrożenia lipidy z komórek tłuszczowych są uwalniane i transportowane przez układ limfatyczny. Lipidy w komórkach tłuszczowych krystalizują się w wyższej temperaturze niż inne komórki zawierające wodę. Dzięki temu kriolipoliza niszczy tylko komórki tłuszczowe, a oszczędza inne tkanki, takie jak skóra, mięśnie i nerwy.

Ja wygląda zabieg?

Zabieg trwa godzinę. Specjalny aplikator zostaje przyłożony do obszaru, z którego chcemy pozbyć się tłuszczyku. Aplikator jest próżniowy i zasysa tkankę. Dzięki aplikatorowi zostaje pobrane ciepło z komórek, zgodnie z wybranym profilem zabiegowym. Czujniki wbudowane w aplikator są połączone z panelem sterowania w celu stałego monitorowania i regulowania chłodzenia. Głównym celem zabiegu jest takie ochłodzenie komórek tłuszczowych, aby spowodować ich obumarcie. Zamrożone komórki tłuszczowe stopniowo są eliminowane i wydalane z organizmu, dzięki czemu z tygodnia na tydzień po zabiegu grubość tkanki tłuszczowej maleje. Zabieg wykonuje się w gabinetach medycznych specjalizujących się w zabiegach kosmetycznych. Od bardzo niedawna jest też dostępny w niektórych miastach w Polsce. W internecie znajdziesz adresy polskich klinik i gabinetów kosmetycznych specjalizujących się w kriolipolizie.

Czy to boli?

Zabieg jest nieinwazyjny i raczej bezbolesny, chociaż można poczuć zimno i odczucie zasysania skóry. Mogą pojawić się zaczerwienienia i siniaki. W przypadku niektórych pacjentów może też wystąpić osłabienie czucia w obszarze skóry poddanej zabiegowi.

Co się dzieje po zabiegu?

Rezultaty nie są widoczne od razu. Trzeba czekać kilka miesięcy, aby organizm pozbył się uszkodzonych podczas zabiegu komórek tłuszczowych. Są one usuwane z ciała powoli, w trakcie procesu metabolicznego organizmu, tak samo jak tłuszcze pochodzące z pożywienia. Dopiero po czterech miesiącach można oglądać finalny efekt zabiegu. Gabinety kosmetyczne obiecują, że można stracić do 25 do 40 proc. tkanki tłuszczowej z obszaru poddanego zabiegowi. Efekty powinny się utrzymać przynajmniej pół roku.

Dla kogo?

Na pewno nie dla osób chcących się pozbyć tłuszczyku z dużych obszarów. Efekty kriolipolizy najlepiej widać na małych obszarach. Zabieg jest najczęściej stosowany w trzech obszarach: na brzuchu, plecach (boczkach) i tzw. bryczesach, czyli dolnej partii bioder i górnej partii ud. Nie poleca się jednak kriolipolizy osobom, które chcą zredukować obwód ud, bioder czy pozbyć się tłuszczu z dużych powierzchni ciała.

Co mówią eksperci?

Na pozór zabieg wydaje się bezpieczny, bezbolesny i nieinwazyjny. Jednak lekarzy niepokoi czy ciało rzeczywiście w naturalny sposób pozbędzie się wszystkich "zamrożonych na śmierć" komórek tłuszczowych? Nie ma jeszcze żadnych badań udowadniających, co dokładnie dzieje się z komórkami tłuszczowymi po zabiegu i czy ciało pozbywa się ich wszystkich? Lekarzy interesuje też to, czy metabolizm każdego z pacjentów poddających się kriolipolizie poradzi sobie z całkowitym pozbyciem się obumarłych komórek tłuszczowych? W przypadku, kiedy podczas zabiegu zamrożono zbyt dużo komórek tłuszczowych może okazać się, że ich pozbycie się z ciała będzie dużym obciążeniem dla wątroby. Dlatego osoby mające problemy z wątrobą decyzje o poddaniu się kriolipolizie powinny skonsultować z lekarze.

Więcej o:
Komentarze (98)
Kriolipoliza, nieinwazyjna redukcja tkanki tłuszczowej: Hit czy kit?
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • Gość: ksela

  Oceniono 14 razy 6

  długo szukałam sposobu na pozbycie się brzucha po ciąży
  Przeczytałam o kriolipolizie sporo i postanowiłam sprawdzić
  Cena trochę mnie przerażała ale znalazłam niedrogo w łodzi w este na Wieckowskiego
  Jestem po 3 przyłożeniach a efekt rewelacyjny
  Naprawdę to działa

 • Gość: ewa

  Oceniono 22 razy 6

  Ja też zdecydowanie polecam kriolipolizę, jestem ze szczecina i do tej pory byłam na 2 zabiegach w Poznaniu, na trzeci wybrałam się do Gorzowa bo nie dość że bliżej to sprzęt mają nowiutki z dwiema głowicami więc cenowo wypada rewelacyjnie bo na jednym zabiegu robią 2 partie.

 • Gość: Podpisz się

  Oceniono 9 razy 5

  Absolutnie odradzam tę metodę. Uważam że pozytywne opinie piszą ludzie oferujący te zabiegi!!! dałam się skusić i zrobiłam sobie zabieg. Jestem 3 tygonie po i .... brzuch badzo mnie boli a pod spodem mam takie pręgi!!! zbite jak sznur! a dotykać ich nie mogę, idę właśnie do lekarza aby zobaczył czy sobie czegoś nie uszkodziłam... Wydaje mi się że powinno być zabronione stosowanie tego urządzenia, bo z pewnością nie jest ono takie bezpieczne jak je reklamują. A nic nie schudłam.

 • Gość: Marta Gorzów

  Oceniono 17 razy 5

  Witam.
  Dziewczyny z Gorzowa i okolic mam dla Was dobrą wiadomość. Jest już u nas takie urządzonko. Mają też świetne ceny. Jestem po pierwszym zabiegu i czekam na kolejny. No i czekam oczywiście na efekty.
  Będę jeszcze pisała.

 • Gość: luiza586

  Oceniono 5 razy 3

  Wykonałam kriolipolize miesiąc temu i jestem zadowolona Moja koleżanka która mnie namówiłam na tez zabieg jest niesamowicie zaskoczona dobrymi rezultatami zabiegu

 • Gość: marlana

  Oceniono 3 razy 3

  tak sobie czytam komentarze i zastanawiam się czy osoby które podały się zabiegowi również stosowały jakość dietę i trochę ruchu
  Bo jeśli podały się zabiegowi i obadały się chipsami i czekolada - to jasne cudów niema

 • Gość: agata

  Oceniono 21 razy 3

  Witam
  Ja należę do osób, które nie uwierzą dopóki same nie spróbują. Jestem po 2 zabiegu kriolipolizy i jestem zachwycona efektami. Mieszkam w Poznaniu, ale na zabieg opłacało mi się pojechać właśnie do Gorzowa. Nawet dostałam 20% zniżki gdy zdecydowałam się zrobić całą serię tzn. 3 zabiegi. Jak rozprawię się z moimi udami zabieram się za pośladki. Drżyj cellulitisie!!!!
  pozdrawiam

 • Gość: MartaN

  Oceniono 2 razy 2

  ile powinien trwać taki zabieg? w jednym z gabinetów w Warszawie miałam 15 minut, wydaje mi się że to trochę mało

 • Gość: MarMon

  Oceniono 4 razy 2

  Ciężko było mi się zdecydować na zabieg. Ale efekty przerosły moje oczekiwania, kilka cm mniej w pasie. Teraz wybieram się na uda. Polecam fajny salon w Warszawie przy Górczewskiej - Studio Flexi

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX