Balon żołądkowy: hit czy kit?

25.06.2011 06:35
Badania Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wykazują, ze ponad miliard ludzi na całym świecie dotkniętych jest nadwagą, z czego co najmniej 300 milionów poważną nadwagą lub wręcz otyłością. Odchudzanie z wykorzystaniem balonu żołądkowego to jedna z metod pozbycia się kilogramów. Czy skuteczna?
Pozbyć się otyłości

Ocenia się że u 115 milionów osób cierpiących na otyłość występują poważne problemy medyczne, włącznie z cukrzycą, chorobami serca, udarem, rakiem i nadciśnieniem. Ten potencjalnie zagrażający życiu stan organizmu można poprawić dzięki zmniejszeniu masy ciała. Odchudzanie z wykorzystaniem balonu żołądkowego to jedna z inwazyjnych metod pozbycia się zagrażających zdrowiu kilogramów. Odchudzanie z balonikiem żołądkowym ma za zadanie pomóc zmienić ciało i styl życia.

Dla kogo balonik żołądkowy?

Początkowo implantowano balonik do żołądków osób z olbrzymią otyłością celem przygotowania ich do innych zabiegów chirurgicznych. Szybko jednak zaobserwowano wysoką skuteczność tej metody, przy jednoczesnym wyeliminowaniu ryzyka powikłań ogólnych oraz żołądkowych, z którymi trzeba się liczyć w przypadku interwencji chirurgicznej. Rezultat osiągnięty bez konieczności operacji, był tak dobry, że zaczęto stosować tę metodę jako leczenie zasadnicze, zarówno dla otyłości jak i u osób z mniejszą nadwagą. Metoda balonu żołądkowego okazała się skuteczna również dla grupy pacjentów z niższą otyłością, u których wcześniej stosowane diety i leki nie przyniosły spodziewanych efektów. Metoda odchudzania balonem żołądkowych najczęściej jest zalecane osobom z ze wskaźnikiem BMI w granicach 30-35 i niższym, oraz o BMI 35-40.

Na czym polega zabieg?

Odchudzanie z programem BIB polega na implantacji balonika żołądkowego. To zabiegiem nieoperacyjny, trwający około 20-30 minut, wykonywanym pod kontrolą anestezjologa, w krótkim znieczuleniu dożylnym, po premedykacji. Pacjent nie powinien odczuwać dyskomfortu. Do żołądka wprowadza się specjalną sondę z balonikiem, który po wypełnieniu solą fizjologiczną, pozostaje w żołądku. Zabieg implantacji wykonuje się pod kontrolą specjalnej kamery endoskopowej. Jest on w pełni odwracalny - w każdej chwili balonik można usunąć. Po krótkim, jednodniowym pobycie w klinice pacjenci wracają do domu, z indywidualnie przygotowanymi zaleceniami, programem leczenia oraz terminarzem wizyt kontrolnych. Po 6 miesiącach balon powinien być endoskopowo usunięty z żołądka, w podobny sposób jak przy implantacji.

Możliwe skutki uboczne

W pierwszych tygodniach po założeniu balonu mogą wystąpić nieprzyjemne objawy związane z tym że żołądek zanim się przyzwyczai próbuje pozbyć się ciała obcego ze środka, wydziela więcej soków aby go strawić. Mogą pojawić się wymioty i ogólny dyskomfort. Jeżeli te objawy nie ustaną konieczne może być usunięcie balonu. Podczas tego pierwszego gwałtownego okresu balon może pęknąć. Pęknięcie balonu nie powinno być jednak groźne dla pacjenta. W większości przypadków pacjent jednak może nie zauważyć pęknięcia balonu, dlatego lekarze dodają do roztworu wypełniającego balon niebieski barwnik. Gdy zawartość balonu wydostaje się z niego, wtedy mocz pacjenta zmienia kolor na niebiesko-zielony. Należy wtedy skontaktować się z lekarzem.

Zalety balonika

Balon żołądkowy BIB jest narzędziem pozwalającym na wprowadzenie zmian w sposobie odżywiania. Polegają one na ilościowym i jakościowym ograniczeniu spożywanych posiłków i unikaniu w diecie węglowodanów o wysokim indeksie glikemicznym. Motywuje do zmiany dotychczasowego trybu życia i nabrania nowych przyzwyczajeń żywieniowych, które nie tylko pomogą skutecznie schudnąć, ale także bez wielkich wyrzeczeń utrzymać właściwą masę ciała.

O czy trzeba wiedzieć

Przez całe sześć miesięcy, kiedy balon jest umieszczony w żołądku należy przestrzegać ścisłej diety. Samo umieszczenie balonu nie odchudza, jego zadaniem jest ułatwienie stosowania diety, balon wypełnia część żołądka, pomaga jeść mniej. Niestety, zdarza się, że pacjenci bez motywacji i ci, którzy nie przestrzegają diety i zaleceń lekarza nie chudną podczas kuracji. Zastosowanie balonu ma szanse powodzenia, tylko wtedy kiedy pacjent przestrzega diety. Balon nie jest refundowany przez NFZ, tą metodę trzeba opłacić samemu, koszt to około 7000 zł.

Zobacz najnowsze wideo

Zobacz także
 • Błyskawiczne wybielanie zębów: hit czy kit?
Komentarze (22)
Balon żołądkowy: hit czy kit?
Zaloguj się
 • Gość: placuszek

  Oceniono 4 razy 4

  ja odchudzałam się z balonem dożołądkowym orbera :) na początku trochę mdłości miałam, ale potem już się to ustabilizowało. schudłam jakieś 16kg i nadal utrzymuję nową wagę :) :) to dla mnie naprawdę wielka zmiana w życiu na duży pluuusss :) balonik zakładany miałam w centrum medycznym Certus w Poznaniu, całość około 7,5 tys. zł

 • mikaaa-a

  Oceniono 2 razy 2

  Samo wprowadzenie balonika do żołądka nie będzie w stu procentach skuteczne, jeśli samemu nie będzie się silnie zmotywowanym. Zmiana nawyków żywieniowych, trochę ćwiczeń - to wszystko może wspomóc działanie balonika.
  Polecam wizytę w Klinice Leczenia Otyłości Medicover. Konsultacje są bezpłatne, lekarze profesjonalni i pomocni. Nie ma powodu dla którego, jeśli ktoś się waha, co ma zrobić, żeby nie odwiedzić tego miejsca. To nic nie kosztuje, a można wiele zyskać.

 • agul-la00

  Oceniono 2 razy 2

  Dołączam do entuzjastów balona, jest skuteczny i to bardzo, no chyba, że ktoś "w ogóle nie współpracuje" :P Bardzo obrazowy jest filmik (jak zakładają balon) tutaj - www.youtube.com/watch?v=QPV1qFLrDkg&feature=c4-overview&list=UU0OshmUtptEWt4OHmrK_LLA uważam, że w stosunku do efektu zabieg to pestka

 • gegoix

  Oceniono 2 razy 2

  To nieprawda, że zabieg kosztuje 16 tysięcy. Przeszedłem go 3 lata temu i zapłaciłem 7. Takie stawki obowiązują nadal. Po drugie trzeba sobie uświadomić jedną rzecz. Balonik nie jest sposobem na to żeby schudnąć by móc się nadal obżerać. To dobry sposób na pozbycie się tkanki, której nie umiemy spalić. Jeśli ktoś nie zmieni stylu życia, to wróci do starej wagi.

  Mnie udało się schudnąć 48 kilo. Dużo prawda? Z osoby skrajnie otyłej stałem się normalnym chłopakiem, ubierającym normalne ciuchy. Pozbyłem się masy kompleksów. W ciągu roku po wyjęciu balonika przytyłem połowę z tego co schudłem. Jestem jednak nadal zadowolony. Nie dlatego, że została ta połowa, ale dlatego że dużo łatwiej walczyć o to żeby nie przytyć niż walczyć o to, żeby schudnąć.

  Zabieg nie boli nic. Trwa może z 10 minut. Wyjęcie i instalacja balonika wygląda tak samo. Dolegliwości żołądkowe trwają potem około 3 dni i zawsze mijają.

  To rewolucyjna metoda. Droga, ale pozwala inaczej spojrzeć na swoje problemy z tuszą. Dla wielu osób to jedyny sposób żeby schudnąć, a przecież otyłość jest chorobą. Jeśli kogoś na niego stać, warto spróbować. Moje życie ten głupi balonik, umieszczony w żołądku bardzo zmienił. Na lepsze.

 • Gość: sisi

  Oceniono 1 raz 1

  odradzam balonu!!!!!!!!załozyłam i schudłam 30kg ale polegało to na tym że co zjadłam to wymiotowałam i tak kg ubywały trafiłam na intensywną terapię gdzie ratowano mi życie ,nerki przestały pracować walczyłam o zycie organizm odwodniony .Bardzo że wspominam ten zabieg i odradzam wszystkim balonu!!!!Lepiej zacząc sie lepiej odzywiać a jezli cierpieć.

 • palec99

  Oceniono 1 raz 1

  Na odchudzanie najlepsza metoda naszych mam: jedzenia ująć, pracy dodać.

 • kasia77888

  0

  Ja również jestem zadowolona z odchudzania balonikiem Orbera. Wybrałam go ponieważ lekarz powiedział mi, ze jest to jeden z najlepszych i najbezpieczniejszych balonów stosowanych w leczeniu otyłości. Mnie udało się zrzucić z balonem 32 kg:))) Jestem z siebie bardzo dumna. Odmieniło się całkiem moje życie i teraz czuję się lekka jak piórko!!! Jeśli się boicie i wahacie- to mówię wam ze warto przełamać strach i zrobić to dla samej siebie...

 • anus_wborze

  0

  Miałam i polecam. super skuteczny, tylko trzeba być uczciwym i rzetelnym w swoich postanowieniach :) natomiast NIE POLECAM robić na NFZ - to jakiś żart!!!

 • nadia_zksiazecejrodziny

  Oceniono 2 razy 0

  Jaki jest koszt tego zabiegu? czy to o to miejsce chodzi: www.odchudzanie.medicover.pl/???

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane