Cennik w Kościele. Bartoś: Kościół katolicki w Polsce stoi na sprzedawaniu sakramentów (DD TVN/x-news)

15.04.2013 14:24
Filozof i teolog Tadeusz Bartoś opowiedział w studiu 'Dzień Dobry TVN' o symonii w polskim Kościele katolickim. Specjalista Teolog wymienił również, ile i za co płacimy w Kościele.
Komentarze (92)
Zaloguj się
 • janbg

  Oceniono 107 razy 95

  Przecież od zawsze kościół żył ze sprzedawania sakramentów i ułudy.
  Uznanie takiego handlu za niegodne kościoła leżało u podstaw wystąpienia Lutra!
  Na zachodzie kościoły się zreformowały, u nas pozostał stary, w zasadzie feudalny układ.

 • apolloindigo

  Oceniono 75 razy 63

  Są ceny to znaczy że jest biznes. A jak jest biznes to powinna istnieć zdrowa konkurencja. Wszystko inne to ściema.

 • Gość: mrówka

  Oceniono 58 razy 58

  Właśnie pochowaliśmy Mamę. Z załatwieniem pogrzebu nie było problemów, ale koszty znacznie przekroczyły możliwości. Najbardziej zachłanni są niestety CZARNI oraz ich otoczenie (mała parafia w Warszawie). Do całkowitej ruiny finansowej nie doszło tylko dzięki temu, że mieliśmy grób rodzinny. Jednak opłaty za "dzierżawę" tej działki są niebotyczne!!! A skala inflacji powala: w 1987 opłata za 20 lat wynosiła 1000 zł (starych); w 1998 opłata była na poziomie 600 PLN, a obecnie 4.000 PLN. To daje wzrost prawie 7 razy przez 15 lat !!!. Msza kosztuje "co łaska", ale nie mniej niż 500 PLN + 100 za "sprzątanie wiązanek". Osobno, ale obowiązkowo, goli organista = 280 PLN plus kościelny za trzymanie krzyża = 250 PLN. Na parafialnym cmentarzu może działać tylko jeden zaufany grabarz; cena za otwarcie istniejącego grobu murowanego od 850 PLN + materiały budowlane ok. 500 PLN.
  Nikt nie wspomina o fakturach i podatkach (nie lubię Vincenta, ale powinien szybko rozliczyć ten biznes).

 • wookiee.chewbacca

  Oceniono 97 razy 47

  Państwo nie powinno wypłacać ŻADNYCH pieniędzy na pogrzeb i na karmienie obrzydliwej kościelnej hydry. Czy to nie jest kur'wa skandal, że na nieboszczyka płaci się 4000 zł, a na nowo narodzone dzieci nic? Czy przypadkiem przychodzące na świat dziecko nie ma większych potrzeb od nieboszczyka? Tylko w pieprzonym katobandyckim reżimie jest to możliwe.

 • Gość: gosz

  Oceniono 36 razy 36

  po pierwsze to trzeba opodatkować bo to nie są małe sumy, jakiekolwiek by nie były to trzeba opodatkować. przy okazji pogrzebu babci ksiądz robił wielką łaskę , żeby odprawić pogrzeb w dogodnym terminie i godzinie dla rodziny( spora część rodziny mieszka za granicą) tłumacząc to tym , że taki pogrzeb to 3 godziny...a w tym czasie są kolędy i to za duży wysiłek dla niego będzie.... poza tym msza 400zł + 200zł za odprowadzenie na cmentarz.takie ceny powiedział z góry. nie uwzględnił w tym odśnieżenia przed kościołem więc w dniu pogrzebu babci latałam z łopatą przed kościołem żeby reszta rodziny nie połamała sobie przypadkiem nóg :|
  tak więc cennik 600 zł za pogrzeb to 200 zł za godzine zakładając , że pogrzeb miał trwać 3 godziny...jednak szanowny ksiądz uwniął się w 1.5 godziny.

 • wels5

  Oceniono 45 razy 31

  A za "Sakramenty" podobno się nie płaci. W każdej wiejskiej parafii obowiązuje cennik, który co rocznie idzie w górę.

 • krzak164

  Oceniono 57 razy 25

  co znaczy "nie stac na zwyczajową opłatę". Mój ksiądz nie przyjął żadych pieniędzy za ślub. Powiedział że nam przydadzą cię bardziej, bo on na siebie zarabia w szkole. Miał auto 30 letnie fiata 125. Teraz kupił okazyjnie Tico.
  Bardzo porządny człowiek. Nigdy nie słyszałem żeby były jakiekolwiek problemy . Nie rozumiem dlaczego ludzie więc płaca za ślub lub o zgrozo pogrzeb.

 • Gość: MENO

  Oceniono 25 razy 21

  Symonia , slowo zapomnianie , i pMIETAJCIE ZAWSZE PYTAJCIE KSIĘDZA O SYMONIE PRZY ZAŁATWIANIU SPRAW KOŚCIELNYCH , ZOBACZYCIE REALCJE

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX