Uwieszenie się na partnerze zabija pożądanie. Brak zainteresowania prowadzi do zdrady... Co robić, aby związek przetrwał?

Mimo iż odsetek rozwodów we współczesnych społeczeństwach jest wciąż wysoki, mimo, że ludzie nagminnie deklarują brak lub niską satysfakcję ze związku to... wokół nas jest wiele par, które przeżyły wspólnie wiele lat i nadal bardzo się kochają. Czym wyróżniają się pary, które przetrwają próbę czasu w szczęściu i miłości?
Miłość Miłość fot. flikr.com, mor gnar... (CC BY-NC 2.0)

Utrzymują pozytywną iluzję

Kobieca strona Gazeta.pl - Polub nas!

Kiedy się zakochujemy, to ta druga osoba jest dla nas chodzącym ideałem. Najmądrzejszą, najpiękniejszą, najlepszą napotkaną w życiu istotą. Z czasem zaczynamy dostrzegać wady drugiej połówki, ale zachowanie w sobie tej "iluzji ideału" jest kluczem do utrzymania uczuć.

Dr Marcel Zentner z Uniwersytetu w Genewie nie zaobserwował w swoich badaniach żadnej kombinacji cech osobowości, która związana by była z długoletnią miłością, za wyjątkiem jednej - zdolności do zachowania pozytywnej iluzji na temat swojego partnera.

Charakteryfot. okładka Charakterów

Miłość Miłość flikr.com, Dennis Skley

Ciągle próbują nowych rzeczy razem

Nuda to wróg zakochanych i osoby szczęśliwe w długotrwałych relacjach zwalczają ją skutecznie. Razem eksperymentują, mają wspólne pasje. - Nowe, podniecające aktywności pobudzają nas i my to pobudzenie przenosimy na osoby, z którymi tego doświadczamy. Dzięki temu odżywa dawna iskra - pisze Amie Gordan w Berkeley Science Review.

Avigal - w jej świecie prawa i obowiązki kobiet podlegają ścisłym restrykcjom. A gdzie miejsce na miłość? Avigal - w jej świecie prawa i obowiązki kobiet podlegają ścisłym restrykcjom. A gdzie miejsce na miłość? Fot. JOJO WHILDEN

Zachowują swoją niezależność

Uwieszenie się na drugiej osobie, oplecenie jej niczym bluszcz skutecznie zabija pożądanie, ważny komponent miłości romantycznej. Dbanie o swoją niezależność, posiadanie własnych znajomych, swojego hobby, osobistych osiągnięć sprawia, że druga osoba nieustannie jest fascynująca.

To, że osoby chorujące na depresję mają kłopoty ze sferą seksu nie oznacza, że nie chcą już by okazywano im miłość. Fot. Shutterstock To, że osoby chorujące na depresję mają kłopoty ze sferą seksu nie oznacza, że nie chcą już by okazywano im miłość. Fot. Shutterstock Fot. To, że osoby chorujące na depresję mają kłopoty ze sferą seksu nie oznacza, że nie chcą już by okazywano im miłość. Fot. Shutterstock

Fascynują się życiem

Osoby, które kochają życie, są zafascynowane światem, tym co przynosi los, przenoszą tę pasję do swojego związku. Ludzie, którzy pozostają w szczęśliwych, długotrwałych związkach pielęgnują swoje pasje, zainteresowania, żyją aktywnie i to wszystko pozytywnie odbija się na ich relacjach.

Miłość od pierwszego kliknięcia, TLC Miłość od pierwszego kliknięcia, TLC .

Bycie razem to dla nich droga do samospełnienia

- Przeciętne małżeństwo dziś jest słabsze niż przeciętne małżeństwo dawniej, gdy weźmiemy pod uwagę satysfakcję i ilość rozwodów. Ale najlepsze współczesne małżeństwa są znacznie silniejsze niż dawniej, gdy rozważamy dobrostan psychiczny i satysfakcję - uważa Eli Finkel, profesor psychologii społecznej z Nothwestern University. Dzięki spostrzeganiu małżeństwa jako drogi do spełnienia, oboje partnerzy dają z siebie to, co mają najlepszego.

Więcej o:
Komentarze (9)
Uwieszenie się na partnerze zabija pożądanie. Brak zainteresowania prowadzi do zdrady... Co robić, aby związek przetrwał?
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • Rafał Heros

  Oceniono 21 razy 21

  Dzisiaj przystanek Wola ratusz. Dziadeczek w wieku 70 lat podaję rękę swojej żonie, która próbuje wyjść z tramwaju.Później łapią się za rękę i powoli drepczą wracając pewnie do domu.
  Uwielbiam takie obrazki, które pokazują że miłość to nie wymysł filmów i potrafi przetrwać nawet 50 lat.

 • Lukasz A

  Oceniono 8 razy 8

  ic tak zwiazku nie zabija jak ciezkie zycie, jakie jest w Polsce. Ludzie nie maja rozrywek bo ich na nie nie stac. Wyjscie z dziecmi gdziekolwiek wiaze sie, niejednokrotnie z wydatkami 100+zl. W ciagu dnia nie ma czasu na nic, albo praca albo przygotownie posilkow, sprzatanie, stres o jutro i skad wziac pieniadze na rachunki. Ludzie maja w Polsce tylko jedno zmartwieine "Jak przezyc". O wszystko jest walka, kazda instytucja jest dla nas wrogiem. I gdzie tu mowic o cieple w zwiazku. Wszystko jest piekne jak sie ma 20-25 lat. Pozniej dochodzi praca, dzieci, oplaty, raty za samochod, kredyt za mieszkanie i wszystko przyslowiowo trafia szlag.

 • yslsl

  Oceniono 23 razy 5

  Z moich obserwacji wynika, że fascynujące, pełne różnych zainteresowań osoby równie szybko nudzą się partnerem jak i urozmaicają swoje życie. Natomiast wszystkie długoletnie pary jakie znałam (w pokoleniu starszym siłą rzeczy - typu związki 60 letnie, 35 letnie, do końca życia takie) były nudne i uporządkowane do bólu i uwielbiały mieć nudne, powtarzalne życie z mnóstwem wspólnych rytuałów. A że to rano w sobotę musi być jajecznica, że po kościele to na kawę do tej samej kawiarni od 40 lat, a to że w niedziele razem na spacer, a że w niedziele obowiązkowy telefon do stryjenki Bożeny, a to że razem rozwiązujemy krzyżówki, a to że co roku wizyta u cioci Kseni itd... Także bzdet jakich mało.

 • addmeen

  Oceniono 6 razy 2

  Puste gadanie i streotypy, nic więcej... Jeśli w związku ma być dobrze, to po prostu będzie

  indygostyle.pl

 • Lukasz A

  Oceniono 1 raz 1

  Nic tak zwiazku nie zabija jak ciezkie zycie, jakie jest w Polsce. Ludzie nie maja rozrywek bo ich na nie nie stac. Wyjscie z dziecmi gdziekolwiek wiaze sie, niejednokrotnie z wydatkami 100+zl. W ciagu dnia nie ma czasu na nic, albo praca albo przygotownie posilkow, sprzatanie, stres o jutro i skad wziac pieniadze na rachunki. Ludzie maja w Polsce tylko jedno zmartwieine "Jak przezyc". O wszystko jest walka, kazda instytucja jest dla nas wrogiem. I gdzie tu mowic o cieple w zwiazku. Wszystko jest piekne jak sie ma 20-25 lat. Pozniej dochodzi praca, dzieci, oplaty, raty za samochod, kredyt za mieszkanie i wszystko przyslowiowo trafia szlag.

 • naz_niepoprawna

  Oceniono 9 razy -3

  Znowu bździny z tego pseudo-psychologicznego portaliku.

 • kasiacika

  Oceniono 29 razy -15

  Dla odświeżenia "emocji" w związku polecam spróbować gadżetów erotycznych! Wybieranie, rozpakowywanie to już jest frajda a używanie wnosi dużo świeżości. Warto poszperać w sieci i coś wybrać. Polecam www.figlarni.pl

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX