Relaks w 5 minut - jak szybko się zrelaksować?

kk
15.10.2011 , aktualizacja: 14.10.2011 12:34
A A A Drukuj
Kąpiel przy aromatycznych świecach, joga, spacer na świeżym powietrzu mają uspokoić nerwy. A co jeśli te metody zawodzą? Pora spróbować czegoś innego.

fot. shutterstock

Bo-Tau - skrót od angielskich słów Breath Optimised Transformational Unblocking - to technika oddychania spopularyzowana na Zachodzie przez dr Davida Lewisa. Kiedy się denerwujemy lub kiedy się czegoś obawiamy zaczynamy szybko oddychać i zaburzamy naturalny rytm oddychania, kiedy do krwi dostaje się tlen, dwutlenek węgla zamienia się z nim miejscami opuszczając krew i dostając się do pęcherzyków płucnych. Następnie dwutlenek węgla jest wydalany z płuc. Tlen musi dostawać się do krwi, a dwutlenek węgla ją opuszczać w regularnych odstępach czasu, aby organizm funkcjonował prawidłowo. Szybkie i nerwowe oddychanie obniża poziom dwutlenku węgla. Kiedy się denerwujemy zazwyczaj podczas jednej minuty wykonujemy około 14 nerwowych oddechów. Metoda Bo-Tau polega na tym, aby zwolnić oddychanie i zmniejszyć liczbę oddechów do trzech na minutę. Spróbuj wdychać powietrze przez pięć sekund, wstrzymaj oddech na kolejne 5 sekund i powoli, przez następne 10 sekund wydychaj powietrza. Czynność powtarzaj trzy razy. Dzięki temu serce przestanie szybko bić.

Zobacz także
 • 4
Komentarze (6)
Zaloguj się
 • Oceniono 4 razy 4

  Szkoda że nie ma ani słowa o ruchu.Zbyt duża część Polaków uznaje tylko statyczny,bierny relaks,a np.rowerzystę uważa za biedaka który nie lansuje się bryką.Na parominutowy relaks dobre jest np.tai-chi.w Chinach nawet dziadki to ćwiczą w parkach,a u nas by wezwali psychiatrę.aktywnyrelax.blogspot.com

 • Gość: algo

  Oceniono 1 raz 1

  ja w sumie nie mam żadnego sprawdzonego sposobu na stres, ale jeśli ktoś lubi ziółka, to wypicie melisy przed snem też trochę pomaga.

 • modnainaczej

  Oceniono 1 raz 1

  to dlatego, że aktywność fizyczna wyzwala w nas hormon szczęścia :)

 • 0

  Hej - ja tą technikę poznałam przy okazji używania systemu NArelaks - który polecił mi mój lekarz. Świetna sprawa - nie widziałam, że tak prostą techniką oddechową można się tak skutecznie zrelaksować a i już ekstra efekty daje ona w połączeniu z muzyką relaksacyjna z tego systemu. Polecam, Ania

 • Gość: Iwona

  0

  na wszelkie stresy dobre są także metody energetyczne np.techniki emocjonalnej wolności EFT

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX