Jaki obraz społeczeństwa widzi taksówkarz? Jeden z nich pokazał to na zdjęciach i zaciekawił cały świat

19.01.2015 09:00
Jadąc taksówką na pewno nie raz zastanawialiście się, jakie ludzkie sekrety poznaje podczas kursów jej kierowca. Mike Harvey, pasjonat dalekich podróży, fotograf i wolny duch, postanowił uwiecznić odpowiedź na to pytanie na zdjęciach. Efekt? Szczery do bólu obraz społeczeństwa małego miasta w Wielkiej Brytanii.
1 Mike Harvey/Taxi

Społeczność Neath

Neath to niewielkie miasto we wschodniej Walii. To tu powstały wszystkie zdjęcia Mike'a Harvey'a, taksówkarza i fotografa jednocześnie. Liczba mieszkańców tej niewielkiej miejscowości szacowana jest na niecałe 47 tysięcy. To mniej więcej tyle, ile liczy populacja Kołobrzegu, Otwocka, czy podwarszawskiego Piaseczna.

Wszystko zaczęło się od prostego planu na życie. Jeździć taksówką przez kilka miesięcy, by zarobić na taki sam czas, spędzony w podróży. Po powrocie powtórzyć schemat. Celem były Chiny, Brazylia, Egipt, Indie i Nepal. W rezultacie okazało się jednak, że wożąc zwykłych mieszkańców niewielkiej miejscowości można zobaczyć o wiele więcej.

2 Mike Harvey/Taxi

Darmowy kurs za zdjęcie

Mike spędził za kierownicą taksówki niecałe cztery lata (z przerwami na podróże). Projekt fotograficzny "Taxi" realizowany był na przestrzeni 6 miesięcy w 2010 roku. W tym czasie Harvey wykonał ponad setkę zdjęć. Na wszystkich z nich uwiecznił pasażerów swoich kursów.

Fotografie były wykonywane zawsze w tym samym samochodzie, a fotografowani byli proszeni o zdjęcie dopiero na końcu trasy, kiedy między kierowcą a pasażerem udało się nawiązać relację. W zamian za ujęcie zamiast zapłaty Mike przyjmował słowo "dziękuję".

3 Mike Harvey/Taxi

Uchwycony obraz społeczeństwa

Pełna ekscytacji atmosfera oczekiwania na imprezę, zwykła codzienność w reklamówkach wracającej do domu kobiety i mocne rysy typa spod ciemnej gwiazdy - każde zdjęcie z taksówki Mike'a to inna rzeczywistość, do której "wpadamy" prosto z poprzedniej fotografii. Nagła zmiana i rządząca nią przypadkowość przywodzi na myśl to, co codziennie przeżywamy na ulicach naszych miast, gdzie mijamy dziesiątki obcych osób. Co tak wyjątkowego jest więc na zdjęciach Harvey'a?

4 Mike Harvey/Taxi

Przez dziurkę od klucza

Fotografowane osoby widzimy w sytuacji, która jest codzienna jedynie na pozór. Bo choć przejazd taksówką jest usługą ogólnodostępną, nie każdy i nie zawsze z niej korzysta. To rodzaj specyficznego klucza doboru, dzięki któremu możemy przyjrzeć się małemu wycinkowi zwykłego miejskiego społeczeństwa. Przewodnikiem tej galerii osobliwości jest kierowca taksówki - jakich pasażerów wspomina najczęściej?

5 Mike Harvey/Taxi

Pasażerowie taksówki

Milionerzy, policjanci, prostytutki, prawnicy, matki z dziećmi, handlarze narkotyków - biedni i bogaci, starzy i młodzi, trzeźwi i pod wpływem. Właśnie ta różnorodność wyselekcjonowanych przez przypadek reprezentantów społeczeństwa zachwyciła i zainspirowała Mike'a w największym stopniu. "Najciekawsze były same rozmowy z pasażerami. Dzięki nim mogłem poznać zainteresowania, zmartwienia, pochodzenie i styl życia nowo poznanych osób" - przyznaje fotograf.

6 Mike Harvey/Taxi

Życie wszędzie takie samo?

"Praca kierowcy taksówki to wgląd w prywatność zupełnie obcych ludzi, wielu ludzi." - wspomina Mike i dzieli się unikatowym doświadczeniem: konfrontacji obserwacji z pracy taksówkarza ze swoimi przeżyciami z dalekich podróży.

"Po kilkumiesięcznej pracy za kierownicą mieszkałem m.in. w Delhi w Indiach. Obserwowałem metropolię tętniącą życiem poznając wszystkie warstwy społeczne. Ciekawe było to, że po powrocie w mojej taksówce w Neath łatwo było dostrzec mnóstwo podobieństw".

7 Mike Harvey/Taxi

Co widać na zdjęciach?

"Niektóre fotografie mogą być dosłownym świadectwem tego, jak żyją, ubierają się i wyglądają przeciętni mieszkańcy Neath, ale jednocześnie każde ze zdjęć stanowi wyrwany z kontekstu i jedyny w swoim rodzaju portret. Przedstawia osobę lub parę stanowiącą indywiduum. Nie da się go odtworzyć lub podrobić" - tak swoje prace komentuje Harvey.

8 Mike Harvey jeździł taksówką cztery lata, fotografując swoich pasażerów. Jego zdjęcia to szczery do bólu obraz społeczeństwa podglądanego przez dziurkę od klucza. Mike Harvey jeździł taksówką cztery lata, fotografując swoich pasażerów. Jego zdjęcia to szczery do bólu obraz społeczeństwa podglądanego przez dziurkę od klucza. Mike Harvey/Taxi

Ocena innych

Do zdjęć zwykłych ludzi z projektu "Taxi" chce się wciąż wracać. Patrząc na fotografie czujemy się bezpiecznie - inaczej jest, gdy spoglądamy na ulicy na innych przechodniów. Kiedy wielokrotnie wracamy do tego samego zdjęcia, coraz bardziej znajome nam twarze, za każdym razem zdradzają coś innego. Analizujemy wygląd fotografowanych, przyglądamy się ich ubraniom, dopowiadamy sobie historię życia poszczególnych postaci i oceniamy je.

Perspektywa kierowcy taksówki zdaje się nieznacznie nas wywyższać i skłania do oceny.  Przy okazji dopatrujemy się też zbieżności pomiędzy tym, co widzimy, a tym, co o małych miastach w Wielkiej Brytanii wiemy od znajomych, którzy wyjechali do podobnych miejsc jako emigranci.

9 Mike Harvey/Taxi

Neath w Polsce

Czy czarno-białe zdjęcia z walijskiego Neath choć trochę przypominają przestrzeń małych miast Polski? Na pierwszy rzut oka z pewnością nie, należy jednak pamiętać o różnicach dzielących obraz społeczeństwa widywany na ulicy i ten z przestrzeni taksówki. Poprzez swoją autentyczność zdjęcia Harvey'a skłaniają do przekalkowania specyficznej perspektywy ich interpretacji i przeniesienia jej na polskie realia.

Skutkiem mogą być pytania o różnice dotyczące statusu społecznego, nawyków konsumenckich, zarobków. Jak na podobnych zdjęciach wyglądaliby pasażerowie taksówki z Kołobrzegu? A jak z Piaseczna? Czy zupełnie inaczej byłoby w dużych miastach? Co na co dzień widzą taksówkarze z Krakowa, a co z Warszawy?

10 Mike Harvey/Taxi

Informacje o projekcie

Autor zdjęć, Mike Harvey, jest daltonistą. Dlatego jego fotografie są czarno-białe. Zdjęcia zostały wykonane aparatem Nikon D5000. Wystawę "Taxi" obecnie na żywo można obejrzeć jedynie w Walii (w Swansea), ale internauci licznie odwiedzają stronę mikeharvey.co.uk, a także internetową galerię saatchiart.com, gdzie można kupić fotografie. Każda z nich przekornie zatytułowana jest nie imieniem pasażera, ale kwotą, jaką musiałby zapłacić za kurs. Obecnie Harvey pracuje nad swoim kolejnym projektem, który ujrzymy w 2016 roku.

Komentarze (84)
Jaki obraz społeczeństwa widzi taksówkarz? Jeden z nich pokazał to na zdjęciach i zaciekawił cały świat
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • pierwsze_all

  Oceniono 279 razy 205

  Zdjęcia zdjęciami, ale jak to możliwe, że w UK, w małym miasteczku, taksówkarz zarabia tyle (i to nie biorąc zapłaty za sporo kursów), że po pół roku takiej pracy jest w stanie odłożyć tyle kasy, że przez następne pół mógłby podróżować po świecie. No właśnie, jak to możliwe, że tam można, a u nas nie. I ktoś ciągle się dziwi, że tylu ludzi z Polski wyjechało.

 • agrest.agrest

  Oceniono 89 razy 81

  "Autor zdjęć, Mike Harvey, jest daltonistą. Dlatego jego fotografie są czarno-białe."

  Z tych dwóch zdań można by (błędnie) wywnioskować, że daltoniści nie widzą kolorów i świat jest dla nich czarno-biały.

 • frywolnym_truchtem

  Oceniono 91 razy 55

  Fajny pomysł, ciekawe zdjęcia. Zastanawia mnie tylko jak to możliwe, że daltonista dostał prawo jazdy i jest zawodowym kierowcą - taksówkarzem...

 • mederith

  Oceniono 51 razy 37

  Pasuja do siebie...dresy w pasy i drewniane adidasy...oraz morda u laluni obita...tylko pieska szkoda :)

 • wumpsculator

  Oceniono 42 razy 32

  "...Parę stanowiącą indywiduum...".
  Dać pracownikowi gazety.pl język polski, to jak dać małpie brzytwę.

 • Agzaim BarTholomei

  Oceniono 26 razy 24

  Jeżu Kolczasty, myślałem, że foto tytułowe w Polsce zrobione? Takie pary, wypisz-wymaluj, jeżdżą po 3mieście "trujkami" TDI z blachami GKA, GKS, GWE i podobne...
  Litość i trwoga!

 • apjapj

  Oceniono 18 razy 18

  Cena kursu taxi zaczyna sie od okolo 4 GBP i raczej nie przekracza 10 - 15 gbp w wiekszym miescie. Cena biletu jednorazowego to okolo 3 gbp a dzienny to 5 gbp. Taxi dla nie posiadajacych wlasnego transportu sa wiec tak samo kosztowne jak autobusy i dodatkowo jezdza kiedy komunikacja miejska nie dziala.

 • zawsze_edek

  Oceniono 17 razy 15

  fajna ta MILF ze zdjęia nr 1 :)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX