Wystarczająco Perfekcyjna Pani Domu: jak posprzątać dom na święta? [Krok po kroku]

A może święta polegają jedynie na sprzątaniu? W trudach sprzątania, można przyłapać się właśnie na takim stwierdzeniu. Co rok wpadamy w w tę samą pułapkę: paniczny chaos przedświątecznych porządków. Oto plan, który tym razem cię przed tym ustrzeże.
1 Fot. Shutterstock.com

WYRZUCANIE

Na początek mała uwaga: nie jesteś perfekcyjna i prawdopodobnie poniesiesz klęskę, jeśli twoim celem jest uzyskanie idealnego porządku na święta, w pojedynkę. Czysty dom to zadanie dla wszystkich domowników, dlatego poniższy plan ma ułatwić podział obowiązków. Jeśli jest to nieosiągalne pomyśl o zleceniu części zadań osobie, odpłatnie świadczącej usługi sprzątania (nie, domowy budżet nie legnie od tego w gruzach, nie jest to ujma na niczyim honorze, ani oznaka słabości).

Sprzątanie zacznij od tego, co najłatwiejsze, czyli od wyrzucania. Przygotuj kilka worków na śmieci. Zacznij od lodówki - wyrzuć wszystkie przeterminowane produkty. Podobnie potraktuj zaniedbaną domową apteczkę (syropy, ulotki i puste opakowania zwolnią miejsce w szafce). Nie zapomnij też o kosmetykach w łazience.

Kolejny krok to zredukowanie liczby niepotrzebnych przedmiotów ukrytych w zakątkach mieszkania. Weź nowy worek i przejdź się z nim po mieszkaniu wyobrażając sobie, że swój dom widzisz po raz pierwszy w życiu (np. oczami gości). Wrzucaj nieprzydatne rachunki, ulotki, nieprzeczytane magazyny, stare bilety autobusowe, plastikowe drobiazgi i inne przedmioty chomikowane na wszelki wypadek, które dziwnym trafem nigdy jeszcze nie znalazły praktycznego zastosowania.

Gratulacje. Jesteś już na półmetku.

Przeczytaj też: "Magia sprzątania. Japońska sztuka porządkowania i organizacji" >>

2 Fot. Shutterstock.com

UKŁADANIE

Układanie to kolejny (i kto wie czy nie najtrudniejszy) punkt programu. Da się go jednak polubić. Chodzi o układanie, czyli przeniesienie niesfornie i wciąż przemieszczających się po całym domu przedmiotów na ich miejsce.

Zasady w tej części programu są trzy: nie rozgrzebuj wszystkiego na raz (obieraj małe cele), przedmioty łącz w zbiory, a rzeczy niepotrzebne wyrzucaj lub oddaj potrzebującym. Jeśli nie poradzisz sobie sama, poproś partnera/partnerkę o pomoc. W wyjątkowo trudnych przypadkach zadaniu sprosta ktoś obiektywny, np. przyjaciel rodziny.

Zobacz też: Sprzątamy w szafie: co wyrzucić, co oddać, a co zostawić? [INFOGRAFIKA]

3 Fot. Shutterstock.com

ODKURZANIE

Jak już odkurzać, to od razu wszystko! Podziel pomieszczenia pomiędzy domowników. Chodzi o to, by posprzątać dokładnie. Nie zapomnijcie o kotach kurzu pod łóżkami, ani o listwach podłogowych, czy kurzu zgromadzonym na framugach drzwi. Jeśli trzeba odsunąć kanapę, zróbcie to wspólnie. Żaden brud ani kurz nie uchowa się się przed pracą zespołu.

Od ogółu do szczegółu: odkurzanie to również dobry moment na oczyszczenie filcu przyklejonego do nóg mebli, a także na pozbycie się wszelkich okruchów i sierści z kanapy. Jeśli masz taką możliwość, odkurz dywany i zwiń je, aby można było je wytrzepać poza domem.

4 Fot. Shutterstock.com

MYCIE

Po odkurzaniu najlepiej jest od razu umyć podłogi w domu, aby pozbyć się resztek kurzu. Mycie okien będzie o wiele bardziej pracochłonnym zadaniem. Nie rzucaj się z motyką na słońce i zaplanuj mycie szyb i framug w poszczególnych pomieszczeniach na 2 dni.

Pamiętaj o najważniejszych trikach dotyczących mycia okien!

5 Fot. Shutterstock.com

CZYSZCZENIE

Czyszczenie wanien, zlewów, umywalek oraz sprzętów AGD odłóż na przedostatnie dni przed świętami. Łazienka i kuchnia to miejsca, z które w przedświątecznych przygotowaniach i porządkach będą wyjątkowo przydatne!

Pamiętaj, by odkamienić baterie umywalkowe. Sprawdź, jakich detergentów ci brakuje, podczas zakupów nie zapomnij o jednorazowych chusteczkach do czyszczenia powierzchni (na pewno się przydadzą). Nie czas na panikę - na tym etapie zdążycie jeszcze poradzić sobie z bałaganem.

6 Fot. Shutterstock.com

WYKOŃCZENIE

Większość pracy masz już za sobą, ale pamiętaj, że diabeł tkwi w szczegółach. Na ostatnim etapie przygotowania domu na święta przyda się ściereczka z mikrofibry. Tuż przed Wielkanocą przetrzyj nią baterie umywalkowe (będą lśnić czystością!).

Przy użyciu mikrofibry efektywnie umyj na mokro lustra. Zetrzyj też kurz z włączników światła, przetrzyj klamki. Pamiętaj o kurzu na telewizorze i sprzęcie RTV. Ambitnym polecamy też usunąć plamy ze ścian: Jak pozbyć się plam ze ścian? Tuż przed przyjęciem gości użyj jednorazowych chusteczek czyszczących (jeśli to niezbędne). Ostatnie poprawki i voil?! Twój dom lśni czystością!

Komentarze (3)
Wystarczająco Perfekcyjna Pani Domu: jak posprzątać dom na święta? [Krok po kroku]
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • lm648

  Oceniono 8 razy 6

  ... jeżeli święta jakie by nie były chrześcijańskie czy muzułmańskie itp polegają na sprzątaniu to grubo się mylicie szanowna redakcjo :)

 • akonto_gazeta

  Oceniono 4 razy 2

  Myślę, że szef nie będzie miał nic przeciwko, jeśli wezmę w tym celu tydzień urlopu?... ;-)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX