Robisz te rzeczy o poranku? Odradzają je ludzie, którzy odnieśli sukces

Nie pamiętasz, kiedy ostatnio miałeś dobry dzień? Laura Vanderkam, autorka książki 'What the Most Successful People Do Before Breakfast' zainspirowała nas do stworzenia listy rzeczy, których nie należy robić z rana, jeśli pragniemy należeć do grupy 'skazanych na sukces'. Oto efekt.
Poranne nawyki determinują to, jak będzie wyglądał nasz dzień Poranne nawyki determinują to, jak będzie wyglądał nasz dzień CC BY 2.0 Flickr.com/m01229

Ludzie sukcesu nie budzą się obok telefonu komórkowego (ani komputera)

David Karp, założyciel portalu tumblr nigdy nie sprawdza maila firmowego w domu. Robi to od razu po przyjściu do pracy. Zaczynasz dzień od Facebooka lub czytania wiadomości mailowych? Błąd. Twój umysł potrzebuje spokojnego przyswojenia rzeczywistości. Poranne czytanie newsów wprowadza chaos i niepokój. Ponadto zajmuje czas, który mógłbyś poświęcić na szykowanie śniadania lub spokojne rozmyślanie o nadchodzącym dniu z filiżanką kawy w dłoni. To naprawdę działa.

Poranek determinuje to, jak będzie wyglądał Twój dzień Poranek determinuje to, jak będzie wyglądał Twój dzień CC BY-SA 2.0 Flickr.com/Hisashi

Nie wstają z łóżka bez leniwego przeciągania się

Obserwowaliście kiedykolwiek zwierzęta, które dopiero się budzą? Zanim wstaną, niespiesznie się przeciągają.

Nasze ciało również potrzebuje rozgrzewki, zanim przystąpi do pracy. Co więcej, życie współczesnego człowieka w dużej mierze polega na siedzeniu, więc tym bardziej potrzebujemy bodźca, które rozbudzi nasze ciało. Zatem od jutra, zanim wstaniesz, leniwie się przeciągnij. A później? Ćwicz! Ideałem będzie jogging, joga lub jazda rowerem do pracy. Już po pierwszym takim poranku poczujesz, że Twój umysł osiągnie wyższy szczebel efektywności i kreatywności. Nie wspominając o wydzielaniu się sławnych endorfin, które skutecznie poprawią Ci humor na kilka najbliższych godzin...

Gdy dzwoni budzik, po prostu wstań Gdy dzwoni budzik, po prostu wstań CC BY 2.0 Flickr.com/Łukasz Hejnak

Nie włączają przycisku "drzemka"

Regularnie poddajesz się przemożnej chęci drzemki? Twój budzik wyje co 10 minut przez pół godziny? Nie rób tego. W momencie, gdy słyszysz dźwięk zegarka, podejmij szybką decyzję: wstaję! Dlaczego? Po pierwsze jesteś spokojniejszy, bo nie musisz się spieszyć do pracy. Po drugie, nerwowe drzemki nie wpływają pozytywnie na Twój organizm. Po trzecie, takie zachowanie sprawia, że zamiast radośnie i z energią rozpocząć dzień, jesteś zaspany i rozleniwiony.

Masz trudności z porannym wstawaniem? Jest na to prosta rada: kładź się do łóżka wcześniej.

Jedz wartościowe śniadanie Jedz wartościowe śniadanie CC BY 2.0 Flickr.com/with wind

Nie jedzą śmieciowego jedzenia

Ludzie sukcesu nie jedzą na śniadanie słodkich płatków z mlekiem ani drożdżówki (no, w każdym razie nie robią tego regularnie). Dlaczego? Aby mieć energię na cały dzień, musisz dostarczyć organizmowi nie tylko kalorii, ale również składników odżywczych. Pierwszy posiłek zatem powinien być lekki, a zarazem energetyczny. Żadnych smażonych jajek ani boczku. Idealne na śniadanie są warzywno-owocowe koktajle, kanapki lub tosty z żytniego pieczywa z żółtym serem lub warzywną pastą, a także kasza (jęczmienna, jaglana) lub płatki (żytnie, owsiane, orkiszowe) z bakaliami. Taki posiłek to zapowiedź pięknego dnia!

Nie włączaj komputera z samego rana Nie włączaj komputera z samego rana CC BY 2.0 Flickr.com/Romain Toornier

Nie oglądają telewizji ani filmików w internecie

Poranek to taki czas, który warto poświęcić na swoje sprawy. Oglądanie wiadomości lub filmików na Youtube wywołuje wyłącznie podenerwowanie i frustrację. Przed Tobą długi i pełen wyzwań dzień. Nie warto rozpoczynać go od śledzenia życia innych osób.

Lista zadań Lista zadań CC BY-SA 2.0 Flickr.com/Tom Page

Nie wychodzą z domu bez listy zadań

Zazwyczaj planujemy na cały dzień zbyt wiele rzeczy i w rezultacie codzienna rzeczywistość zaczyna nas przytłaczać. Godziny przeciekają między palcami, a sprawy, które chcieliśmy załatwić, zostają wpisane na wirtualną listę "kiedyś to zrobię".

Lista zadań pozwala skutecznie uporządkować dzień. Gdy wpisujemy na niej sprawy do załatwienia, widzimy na co realnie nas stać w ciągu jednej doby. Każdego dnia rano przygotuj sobie kartkę papieru, na której rozplanujesz cały dzień. Nie zapomnij jej włożyć do portfela!

Wdzięczność Wdzięczność CC BY-SA 2.0 Flickr.com/smerikal

Nie zapominają o praktykowaniu wdzięczności

Dr Robert Emmons, psycholog z Uniwersytetu Kalifornijskim w Davis przez wiele lat obserwował, jaki ma wpływ na nasze życie praktykowanie wdzięczności. Według jego badań ma ono realne przełożenie na poczucie szczęścia, spełnienia. Ponadto bycie wdzięcznym pozwala nam lepiej się wysypiać, być bardziej odpornym na stres oraz zwiększyć poziom energii życiowej. Ludzie praktykujący wdzięczność są bardziej usatysfakcjonowani swoim życiem, nie borykają się z codzienną złością i frustracją. Zwyczajnie cieszy ich doświadczanie i pokonywanie kolejnych wyzwań, jakie los przed nimi stawia.

Jak praktykować wdzięczność? To zadanie, które należy realizować od rana do wieczora. Nie  proste, gdyż wymaga czasu i wysiłku, jednak warto to robić. Możesz zacząć od prostych czynności:

- codzienne spisuj wszystkie miłe i przyjemne rzeczy, których doświadczyłeś

- po każdym zdarzeniu zapytaj siebie: czego mnie to nauczyło? Dzięki temu przykre sytuacje będziesz mógł przekuć w coś pozytywnego

- otaczaj się ludźmi, którzy nie próbują podcinać Ci skrzydeł. Jeśli to niemożliwe, minimalizuj kontakt z nimi

- uważniej idź przez życie. Kosztuj smacznych potraw, obserwuj otaczający Cię świat

Więcej o:
Komentarze (98)
Robisz te rzeczy o poranku? Odradzają je ludzie, którzy odnieśli sukces
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • ginztonickiem

  Oceniono 156 razy 150

  Wygraj w totka i zamieszkaj w domu pod lasem bez wizji przymusu pracy :)

 • zbikup

  Oceniono 134 razy 134

  Ja jestem człowiekiem sukcesu bo maile sprawdzam dopiero jak wydoję krowy. Wcześniejsze sprawdzanie maili mogłoby wywołać u mnie niepotrzebny chaos i niepokój.

 • amarga

  Oceniono 129 razy 87

  Slajd któryś tam:
  "Ludzie sukcesu nie jedzą na śniadanie słodkich płatków z mlekiem (...) Pierwszy posiłek zatem powinien być lekki, a zarazem energetyczny.(...) Idealne na śniadanie są (...) płatki (żytnie, owsiane, orkiszowe) z bakaliami."

  PUK PUK, czy leci z wami pilot???

 • speedy13

  Oceniono 75 razy 73

  No to ja mam zgryz już z pierwszym punktem: codziennie budzę się obok telefonu komórkowego, gdyż używam go w roli budzika. Rozumiem, że zdaniem autora/-ki powinienem tego zaprzestać i kupić sobie budzik?

 • stronzo_bestiale

  Oceniono 62 razy 58

  Tak nie robią ludzie sukcesu. Jeżeli ktokolwiek tak robi, to robią tak wiecznie sfrustrowani i niedowartościowani "chciałbym-coś-osiągnąć".
  Ludzie sukcesu mają wasze płatki owsiane i listy zadań w dupie.

 • onduma

  Oceniono 51 razy 49

  Sukces jest obecnie uwazana synekura, posada,leniwy celebrycki zywot. Sukce to osiagali Łukaszwicz, Chopin, Mickiewicz, Słowacki, Mościcki, Wenda, Grabski,Kwiatkowski i szereg pomniejszych inzynierow i tworcow. Obecnie za ludzi sukcesu uwazani sa jacys prezesi i oligarchowie. Totalna porazka

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX