Polacy wysocy, a Polki szczupłe i zgrabne? Niekoniecznie. Te grafiki odkrywają prawdę o sylwetkach różnych narodowości

Różnimy się wzrostem i upodobaniami kulinarnymi, co niewątpliwie wpływa na naszą wagę. Wietnamczycy są drobni i szczupli, za to Brytyjczycy dawno już przekroczyli bezpieczną granicę. Jesteście ciekawi, jak wypadamy w porównaniu do innych narodów?
1 ile ważą ludzie na świecie ile ważą ludzie na świecie grafika: Arkadiusz Gadaliński

Polacy wysocy, a Polki szczupłe i zgrabne? Niekoniecznie. Te grafiki odkrywają prawdę o sylwetkach różnych narodowości

Różnimy się wzrostem i upodobaniami kulinarnymi, co niewątpliwie wpływa na naszą wagę. Wietnamczycy są drobni i szczupli, za to Brytyjczycy dawno już przekroczyli bezpieczną granicę. Jesteście ciekawi, jak wypadamy w porównaniu do innych narodów?

Niewielu z nas ma na co dzień kontakt z mieszkańcami Bangladeszu. Banglijczycy są drobni i szczupli. Trzeba wziąć jednak pod uwagę, że to jeden z najbiedniejszych krajów na świecie, co ma również wpływ na niską masę ciała mieszkańców.

Źródła danych: Wikipedia, gmanetwork, horizonnews.comelifesciences.org

2 505691380 505691380 grafika: Arkadiusz Gadaliński

Etiopia

Etiopczycy są zazwyczaj zazwyczaj bardzo szczupli. Na ich wagę wpływają nie tylko geny, lecz także - niewątpliwie - sytuacja ekonomiczna kraju.

3 Średnia waga kobiet i mężczyzn w poszczególnych państwach Średnia waga kobiet i mężczyzn w poszczególnych państwach grafika: Arkadiusz Gadaliński

Wietnam

Wietnam to kraj drobnych ludzi, pod względem wzrostu i wagi przypominają bardziej europejskiego gimnazjalistę. To jednak nie szkodzi im być narodem niezwykle energicznym i pracowitym.

 

4 Średnia waga kobiet i mężczyzn w poszczególnych państwach Średnia waga kobiet i mężczyzn w poszczególnych państwach grafika: Arkadiusz Gadaliński

Japonia

Nic, tylko brać przykład z Japończyków. Średni wzrost mężczyzny w tym kraju to 170 cm. Przy wadze 61 kg osiągają średnie BMI 21. Podobnie jest u kobiet. Po prostu perfekcja w każdym calu.

 

ZOBACZ TEŻ: BMI - wskaźnik masy ciała. Jak go policzyć?

5 ile ważą ludzie na świecie ile ważą ludzie na świecie grafika: Arkadiusz Gadaliński

Korea Południowa

Średni wzrost Koreańczyka wynosi 174 cm, zatem 69 kg to waga idealna, podobnie jest wśród koreańskich kobiet.

Z kolei mieszkańcy Korei Północnej są dużo mniejsi i lżejsi. Mężczyźni mierzą ok. 165 cm wzrostu, w związku z tym ich waga również jest niższa. Panowie z Korei Północnej ważą średnio raptem 59 kg, kobiety - 47 kg.

6 Średnia waga kobiet i mężczyzn w poszczególnych państwach Średnia waga kobiet i mężczyzn w poszczególnych państwach grafika: Arkadiusz Gadaliński

Niemcy

Statystyczny Niemiec jest wysoki, Niemka - podobnie. Średni wzrost mężczyzny to 180 cm, więc podana waga mieści się w górnej granicy normy.

ZOBACZ TEŻ: Termogeniki, spalacze tłuszczu. Czy rzeczywiście działają?

7 ile ważą ludzie na świecie ile ważą ludzie na świecie grafika: Arkadiusz Gadaliński

Chorwacja

Chorwaci są stosunkowo wysocy (ok. 180 cm), ale ich waga sugeruje, że powinni zacząć się pilnować. Za to Chorwatki trzymają klasę.

8 ile ważą ludzie na świecie ile ważą ludzie na świecie grafika: Arkadiusz Gadaliński

Rosja

Rosjanie trzymają wagę - 73 kg przy średnim wzroście 175 cm to naprawdę dobry wynik. Gorzej z kobietami. Przy średnim wzroście 165 cm, 69 kg to już lekka nadwaga.

9 ile ważą ludzie na świecie ile ważą ludzie na świecie grafika: Arkadiusz Gadaliński

Polska

Średnia wzrostu polskiego mężczyzny to 177 cm. Jeśli zatem panowie nie wezmą się do roboty, dogonią Stany Zjednoczone lub Wielką Brytanię w pogoni za otyłością. U pań sytuacja wygląda całkiem nieźle, chociaż, przy przeciętnym wzroście 165 cm, trzeba szczerze przyznać, że do najszczuplejszych nie należą.

Źródło m.in: Wikipedia, gmanetwork, horizonnews.comelifesciences.org

10 Brazylia Brazylia grafika: Arkadiusz Gadaliński

Brazylia

Chociaż mieszkańcom tego kraju daleko do Stanów Zjednoczonych to jednak Brazylia od lat stopniowo zaczyna się borykać z coraz większą liczbą osób z nadwagą. Na razie średnia waga zarówno panów, jak i pań nie wzbudza niepokoju, aczkolwiek pamiętajmy, że przeciętny wzrost Brazylijczyka wynosi raptem 171 cm.

11 Średnia waga kobiet i mężczyzn w poszczególnych państwach Średnia waga kobiet i mężczyzn w poszczególnych państwach grafika: Arkadiusz Gadaliński

Kanada

Czy Kanada jest krajem wysokich ludzi? Nie, po prostu coraz większy odsetek mieszkańców tego kraju boryka się z nadwagą. Średnia waga - 80 kg u mężczyzn i 68 kg u kobiet - to jeszcze nie tragedia, jednak tendencja tycia powoli wykracza tam poza bezpieczną strefę.

12 UK UK grafika: Arkadiusz Gadaliński

Wielka Brytania

27 proc. Brytyjczyków boryka się z nadwagą i widać to dobrze w podanych liczbach, dotyczących średniej wagi ciała mieszkańców. Nie podążajmy tą drogą.

13 Australia Australia grafika: Arkadiusz Gadaliński

Australia

W telewizji możemy zobaczyć, że Australia to kraj pięknych i zdrowych ludzi. Niestety i ich dopadła epidemia otyłości. Mimo że są stosunkowo wysocy, to jednak średnia waga 85 kg u mężczyzn i 70 kg u kobiet robi wrażenie. I to niekoniecznie pozytywne.

14 Średnia waga kobiet i mężczyzn w poszczególnych państwach Średnia waga kobiet i mężczyzn w poszczególnych państwach grafika: Arkadiusz Gadaliński

Stany Zjednoczone

Wysoka waga obywateli USA nie dziwi, wszak od lat kraj ten przoduje w statystykach dotyczących otyłości. 88 kg u mężczyzny mierzącego średnio 177 cm i 75 kg u kobiety wzrostu 163 cm to dużo. Bardzo dużo.

 

ZOBACZ TEŻ: Jak odchudzić brzuch? 7 skutecznych rad, które pomogą ci zrzucić nadprogramowe kilogramy

Komentarze (26)
Polacy wysocy, a Polki szczupłe i zgrabne? Niekoniecznie. Te grafiki odkrywają prawdę o sylwetkach różnych narodowości
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • homo-homini-lupus

  Oceniono 96 razy 52

  Gazeta Wyborcza w trzech kęsach:

  1. Stawiamy bezsensowną tezę: 'Polacy wysocy, a Polki szczupłe i zgrabne?'
  2. Obalamy tę tezę (proste jak drut, bo jest wszak nonsensowna)
  3. Pytamy czy lubisz dobre dziennikarstwo i proponujemy... abonament

 • miets1

  Oceniono 19 razy 13

  40 lat temu średni wzrost poborowego w Polsce wynosił 172 cm a w ZSRR 173 cm.
  Aktualne 177 cm określa skalę awansu cywilizacyjnego jaki zanotowała Polska w ostatnim pokoleniu.

 • pilamia

  Oceniono 25 razy 13

  Sądzę, że najwięcej waga ma wspólnego z przekrojem demograficznym społeczeństwa.

  Jeśli społeczeństwa są młode to statystycznie są chudsze. Jeśli do Niemiec sprowadzisz milion szczupłych 20 latków ze strefy wojny to waga spada.

 • jael53

  Oceniono 12 razy 12

  Bardzo brakuje danych z krajów skandynawskich.

 • je2bny

  Oceniono 22 razy 10

  Wysocy i zgrabni, jak Kaczyński.
  Nawet konie z niego sie śmieją.

 • m78k

  Oceniono 4 razy 4

  Żydzi są wysocy, a Żydówki zgrabne? Niekoniecznie!

 • angelus-silesius

  Oceniono 9 razy 3

  Na tytułowy pomysł 'Polacy wysocy, a Polki szczupłe i zgrabne' może wpaśc jedynie ktoś, kto poza januszami i grażynami niczego nie widział

 • szydlo4

  Oceniono 4 razy 2

  Są różne wagi: techniczne, samochodowe, wagonowe, laboratoryjne itp. Te wszystkie wagi służą do ważenia materiałów, ludzi, zwierząt itp. określając i MASĘ. A więc: "Średnia masa mężczyzn i kobiet". Tak powinien brzmieć ten tytuł.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX