Lubisz bazgrać w notesie? Zobacz, co twoje rysunki mówią o tobie

Otwierasz zeszyt, a prócz notatek co widzisz? Koła, domki, a może zwierzątka? Bezwiednie wykonywane rysunki mówią o człowieku więcej, niż mogłoby nam się wydawać. A co mówią o tobie?
Bezwiednie wykonywane rysunki mówią wiele o człowieku. Bezwiednie wykonywane rysunki mówią wiele o człowieku. Redakcja

Lubisz bazgrać w notesie? Zobacz, co twoje rysunki mówią o tobie

Otwierasz zeszyt i prócz notatek co widzisz? Koła, domki, a może zwierzątka? Bezwiednie wykonywane rysunki mówią o człowieku więcej, niż mogłoby nam się wydawać. A co mówią o tobie?

Psycholodzy są zgodni co do tego, że rysunki, które umieszczamy w notatniku, odzwierciedlają nasze cechy, a także aktualny stan umysłu. Umiejętność analizy gryzmołów może nam pomóc zrozumieć siebie, swoje problemy lub wręcz przeciwnie - uświadomić sobie idealną harmonię, której właśnie doświadczamy. Mają również inną moc - pomagają nam się skupić, a także uwalniają kreatywność. Nie warto zatem bagatelizować naszych bazgrołów, gdyż mogą stanowić one odzwierciedlenie ukrytych potrzeb i emocji.

doodleRedakcja

Zwierzęta

Osoby, których strony notatnika zapełnione są rysunkami zwierząt, cechują się wrażliwością. Jednak znaczenie ma również to, jakie zwierzęta się rysuje. Małe stworzenia oznaczają niepewność siebie, pasywność. Drapieżne, agresywne - asertywność, natomiast powolne - jak np. żółw, słoń - skłonność do kontemplacji.

doodleRedakcja

Kwiaty

Kwiaty symbolizują nasz kobiecy pierwiastek. Mogą również sugerować, że jesteśmy w trakcie zaglądania do swojego wnętrza, uświadamiamy sobie swoją osobowość, czekamy na rozkwitnięcie. Kwiaty ułożone w bukiet oznaczają rodzinność, potrzebę wspólnoty.

Interpretacja rysunków jest inspirowana artykułem "Psychologiczne znaczenie bazgrołów".

doodle doodle Redakcja

Budynki

Domek z drzwiami i oknami oznacza otwartość i potrzebę kontaktu. Sielski domek z kominem świadczy o dobrych wspomnieniach z okresu dzieciństwa. Osoba rysująca go sama tworzy lub chciałaby stworzyć ciepłe, rodzinne gniazdko.

Dom na szczycie wzgórza określa samotność i izolację, natomiast wiele przypadkowych i różniących się od siebie domów sugeruje nieprzepracowane problemy, trudne związki.

Duży dom z ogródkiem i kwiatami to szczęście i satysfakcja. Z drugiej strony takie rysunki mogą oznaczać materializm i pragnienie luksusowego życia. Domy wysokie, wąskie to brak otwartości na innych oraz skłonność do krytykowania.

Co rysunki mówią o tobie Co rysunki mówią o tobie Redakcja

Gwiazdy, strzałki

Gwiazdy

Gwiazdy symbolizują nadzieję, optymizm, umiejętność patrzenia wprzód. Ludzie, którzy rysują gwiazdy, są zwykle romantykami.

doodleRedakcja

Strzałki

Strzałki oznaczają niesamowitą ambicję i motywację do działania.

doodle doodle Redakcja

Koła

Rysowanie kół oznacza potrzebę spokoju. Koła sugerują, że osoba rysująca je ma silną intuicję i lubi we wszystkim doszukiwać się sensu. Oznaczają również pasywność w związkach i w codziennym życiu. Osoby często rysujące koła są kontaktowe, rozmowne, przyjazne, uczuciowe.

doodle doodle Redakcja

Chmury

Puszyste, jasne chmury sugerują, że rysownik jest osobą szczęśliwą, o silnej potrzebie wolności. To również marzyciel.

Chmury burzowe wskazują na smutek, a nawet depresję, trudności w poradzeniu sobie z problemem.

doodle doodle Redakcja

Figury geometryczne

Trójkąty, romby, kwadraty, prostokąty ujawniają racjonalne podejście do rzeczywistości. Osoba, która je rysuje, jest rozważna, nie podejmuje zbyt często działań pod wpływem emocji.

Zygzaki oznaczają dyskomfort, chęć ucieczki, wyswobodzenia się. Miękkie, zaokrąglone kształty to również romantyzm, spokojne nastawienie, a ostre - złość, skłonność do agresji.

doodle doodle Redakcja

Ludzie

Rysowanie ludzi oznacza niepogodzenie się z czymś: z własnym wyglądem lub samopoczuciem. Cała sylwetka sugeruje gotowość do poświęceń, a człowiek bez stóp wskazuje na potrzebę przynależności, zjednoczenia.

Ważna jest również twarz. Jeśli brakuje na niej elementów, oznacza to, że osoba rysująca czuje się mało ważna, anonimowa, niepełna.

Rysowanie tylko oczu wskazuje na ostrożność, podejrzliwość. Oczy duże oznaczają poczucie wyobcowania, inności. Zamknięte - trudności w odbiorze swoich potrzeb. Oczy radosne lub smutne odzwierciedlają emocje rysownika.

doodle doodle Redakcja

Inicjały, imiona, nazwiska

Pisanie własnego nazwiska lub inicjałów jest charakterystyczne dla osób lubiących być w centrum uwagi. Nastolatkowie kreślą swoje nazwiska w pragnieniu oderwania się od rodziny, usamodzielnienia się.

Pisanie cudzych imion i inicjałów oznacza, że myślisz o tej konkretnej osobie lub próbujesz rozwiązać problem, który łączy cię z tą osobą.

Co rysunki mówią o tobie Co rysunki mówią o tobie Redakcja

Drzewa

Drzewa reprezentują nasze ego, nasze ambicje, dlatego warto zwrócić uwagę na stan zdrowia rysowanego drzewa. Witalne może sugerować chęć wyzwań, duże ambicje, poczucie siły. Chore - zamknięcie, pasywność, smutek.

Drzewo z liśćmi i owocami oznacza, że seks łączysz z miłością i chęcią posiadania dziecka. Nagie gałęzie to smutek, depresja, brak ducha walki. Drzewo bez korzeni, samotne, wskazuje na poczucie odosobnienia. W otoczeniu kwiatów - szczęście, miłość.

doodle doodle Redakcja

Szachownica

Szachownica wskazuje na pragnienie tworzenia, robienia czegoś konstruktywnego. Kostki trójwymiarowe oznaczają zdolność widzenia problemu z różnych stron.

Czasem rysowanie szachownicy jest objawem poczucia uwięzienia, bezsilności. Połączone z okrągłymi kształtami oznaczają, że rysownik chciałby znaleźć się w innym miejscu, niż jest obecnie.

doodle doodle Redakcja

Serce

Rysowanie serc oznacza po prostu dobry, pogodny nastrój rysownika. Może sugerować również naiwność, infantylność.

Więcej o: