Czy proponować gościom kapcie? Ile lać do kieliszka? 8 zasad savoir-vivre, z którymi wciąż są problemy

Zasady dobrego wychowania

Zasady dobrego wychowania Fot. Rebecca brown_CC/Flickr.com/BY-NC 2.0

Podziel się

Czy zdejmować buty, kiedy przychodzimy w gości? Kiedy pukać do drzwi? Czy jeść przy służbowym biurku? Co zrobić, kiedy złapie nas atak kaszlu? Specjalista od zasad dobrego wychowania rozwiewa wszelkie wątpliwości.

"Nikt nie rodzi się doskonały i nikt nie umie już od kołyski zachowywać się właściwie w trudnej sytuacji. Każdy z nas, niezależnie od tego, skąd pochodzi, w jakim dorastał środowisku, czy z kim i gdzie pracuje, ma jakieś wątpliwości" - twierdzi Maciej A. Brzozowski, współautor książki "ABC dobrych manier" i "Dobre maniery. Krótki kurs dla użytkowników". Brzozowski od lat prowadzi szkolenia z savoir-vivre'u i uważnie obserwuje zmieniające się obyczaje.

Właśnie ukazała się jego najnowsza książka "Sztuka bycia i obycia. Poradnik dla potrzebujących", w której specjalista od dobrych manier podpowiada, jak wybrnąć z każdej kłopotliwej sytuacji. Książka prezentuje uniwersalne zasady, dzięki którym zrobimy dobre wrażenie i unikniemy towarzyskich gaf, a autor przygląda się także tym sferom, o które poszerzyło się współczesne życie społeczne. Za autorem przytaczamy osiem zasad, które wydały nam się najciekawsze i te, które najczęściej - zazwyczaj nieświadomie - łamiemy. CZYTAJ DALEJ>>>

Sztuka bycia i obycia

Cytowane zasady pochodzą z książki "Sztuka bycia i obycia. Poradnik dla potrzebujących" Macieja A. Brzozowskiego wydanej przez wydawnictwo MUZA.

Wszystkie zdjęcia
W co się ubrać, żeby nie zaliczyć wpadki? Sprawdź, czy dress code nie jest ci obcy
1/10Coś na rozgrzewkę. Która sukienka nadaje się na wesele (dla gościa)?
Komentarze (73)
Czy proponować gościom kapcie? Ile lać do kieliszka? 8 zasad savoir-vivre, z którymi wciąż są problemy
Zaloguj się
 • dorsai68

  Oceniono 74 razy 66

  "Telefonicznie emocje możemy (acz niekoniecznie) wyrazić krzykiem. W e-mailu zastępują je właśnie drukowane litery."

  Drukowane powiadacie? Ahaaaaa.... :D

 • kuba_wu

  Oceniono 70 razy 40

  Kiedyś na imprezę przyszła znajoma w ostrych szpilkach podkutych metalem. Po wyjściu gości usiedliśmy i zapłakaliśmy. W całym mieszkaniu, w naszych dość miękkich deskach podłogowych widniały dziury głębokie na 2-4 mm. Całość do cyklinowania.

 • lekarzzewsi

  Oceniono 45 razy 37

  Właśnie dlatego, drzwi do mojego gabinetu można otworzyć tylko od środka, żeby nikt mi "pytająco" nie zaglądal, kiedy badam rozebranego pacjenta.

 • astachan

  Oceniono 49 razy 29

  "W biurze wchodzimy od razu po zapukaniu,"

  "U lekarza,[...] zajrzyjmy pytająco."

  No to już wiem, że książki nie kupię, a nawet będę ją odradzać

 • ppo

  Oceniono 24 razy 22

  Do pomieszczeń biurowych się nie puka! Chyba, że to gabinet Bardzo Ważnego Dyrektora, ale taki zazwyczaj ma sekretariat, do którego się nie puka tylko wchodzi i przedstawia sekretarce swoją sprawę. Czy ona zapuka do szefa, zadzwoni przez interkom, wejdzie bez niczego czy cokolwiek, to już sprawa między nimi.

 • lukamipisze

  Oceniono 22 razy 18

  hmmm ... drukowane litery... w mailu .. hmm

 • mark6

  Oceniono 32 razy 16

  Majuskuła to dla autora tekstu pojęcie nieznane?
  " Drukowanym" można być często idiotą a nie literą w mailu.

 • hellblazer666

  Oceniono 64 razy 10

  W bardziej cywilizowanym kraju czyli w Japonii, włażenie w butach do domu jest nie do pomyślenia.

 • ravenom

  Oceniono 13 razy 9

  Nie wiem nic o zyciu. Na imprezy w eleganckich strojach chodze raczej na miasto niz po czyims m4. Na ogladanie meczu u znajomego zdajmuje buty, i otwieram piwo i o zgrozo nie przelewam do pokalu. Kicham zaslaniajac usta i nos wewnetrzna strona lokcia, bo nia sie z nikim nie witam. Na rozbieranej randce staram sie nie myslec o kolejnosci zdejmowania garderowby zazyczja jestesmy tak napaleni ze nie ma to juz zadnego znaczenia. Zawsze pisze drukowanymili literami, ale KRZYCZE JUZ WIELKIMI!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane