Wiedźmy Hejtu, Chochliki Przypadkowych Kliknięć - złe istoty zamieszkujące sieć [FRAGMENTY KSIĄŻKI]

Stwory mieszkają w kanałach, w głębinach, dlaczego więc miałoby ich zabraknąć w internecie? O tym, jakie są i czym się żywią napisał Marco Kubiś - youtuber, zaklinacz internetu i jego tworów.
Zjadacze czasu Zjadacze czasu Fot. iStock

Zjadacze Czasu

Ciągle nie masz na nic czasu, a jednocześnie w twoim życiu niewiele się dzieje? Jeśli tak, to lepiej rozejrzyj się uważnie, bo możliwe, że gdzieś w twoim domu zalęgły się Zjadacze Czasu. Ich obecność łatwo wykryć po cichym bzyczeniu, przypominającym odgłos wentylatorów w laptopie. Ostatnio istoty te - a są ich chmary! - pojawiają się w naszym świecie coraz częściej. Można przypuszczać, że portal do ich wymiaru został otwarty i najwyraźniej nikt się nie kłopocze, żeby go zamknąć. Wygląda na to, że nikt nie ma na to czasu.

FOMO (ang. fear of missing out), czyli swego rodzaju lęk przed tym, że jeśli nie sprawdzimy, co się dzieje w serwisach społecznościowych, coś ważnego nas ominie, albo dziwne uczucie wibrowania telefonu w naszej kieszeni, nawet gdy go tam nie ma, to znaki, że w przeszłości padliśmy ofiarą Zjadaczy Czasu, a ich hipnotyczny jad wciąż jeszcze krąży w naszych żyłach.

Jak rozpoznać atak tych istot? Niestety, jest to dość trudne, szczególnie jeśli atak właśnie trwa. Rozpoczyna się odwracającym uwagę sygnałem powiadomienia w telefonie albo interesująco wyglądającym linkiem na stronie internetowej i potrafi się ciągnąć godzinami,

odbierając nam resztki czasu, który pozostał po pracy lub po szkole. Dlaczego więc tak trudno rozpoznać atak, skoro wszyscy wiemy, jak wygląda i od czego się zaczyna? Powód jest prosty. Bo nie każda chwila spędzona w internecie czy w serwisie społecznościowym to skradziony czas. W internecie, tak jak w telewizji, też od czasu do czasu można znaleźć coś wartościowego.

Dopiero po internetowej podróży możesz sprawdzić, czy padłeś ofiarą ataku Zjadaczy. Znowu nie pamiętasz, co robiłeś w sieci przez ostatnie trzy godziny? Kojarzysz, że coś robiłeś, jednak co dokładnie? No właśnie, Zjadacze skradły ci czas. Ale spokojnie, pewien

fakt dotyczący tych istot powinien ci pomóc w walce z nimi - to, że są spokrewnione z wampirami i tak jak one nie mogą wchodzić do różnych miejsc bez zaproszenia.

Zjadacze Czasu nie mogą wlecieć do twojego życia, dopóki sam ich nie wpuścisz, a na dodatek dość łatwo je z niego wyprosić. Po prostu spójrz na zegarek i zastanów się, czy naprawdę chcesz robić to, co robisz - czy coś to ci daje, a może ktoś lub coś podjada twój czas? O, znowu to bzyczenie.


Fot. Materiały prasowe

Cytowane fragmenty pochodzą z książki "Koszmarne istoty, które spotykasz każdego dnia" Marco Kubisia wydane przez Flow Books. Marco Kubiś jest popularnym youtuberem, zaklinaczem Internetu i jego potworów. Od lat hipnotyzuje widzów swoimi filmami. Zgromadził już ponad 300 tysięcy subskrypcji na YouTube i ponad 25 mln wyświetleń.

Amerykańscy naukowcy Amerykańscy naukowcy Fot. iStock

Amerykańscy naukowcy

Słyszysz ten dziwny skowyt? To nie wiatr, to Amerykańscy Naukowcy - najbardziej nierozumiane istoty na świecie. Stwory te, niezwykle często wspominane nie tylko w internecie, ale też w radiu, telewizji i gazetach, choć nie są złe, czasami mogą się wydawać źródłem całego zła, a przynajmniej powodem wielu kłótni.

Amerykańscy naukowcy ustalili, że kawa jest niezdrowa i Amerykańscy naukowcy ustalili, że kawa wydłuża życie to tytuły dwóch artykułów, które na pewno gdzieś krążą po sieci. Czy to znaczy, że te istoty notorycznie zmieniają zdanie? Nie! Po prostu wszystko, co

wyjdzie spod długopisów trzymanych w ich wielkich łapach, strzelających na lewo i prawo czystą energią elektryczną, zostaje bardzo szybko przetworzone i przekręcone przez świat mediów. A dopiero potem trafia do nas. Proceder ten jest dzisiaj tak powszechny, że niektórzy Amerykańscy Naukowcy czasami aż boją się przedstawiać, by ktoś nie przekręcił ich imienia i ostatecznie nie odebrał im ich samych. Z czego wynika to zamieszanie? Po prostu nauka, którą tak przecież kochają te istoty, ma dwie cechy totalnie nieodpowiadające medialnemu światu.

Po pierwsze, nic, co naukowe, nie jest do końca pewne. (...) Po drugie, nauka bywa nudna. Rzeczy, które mogą się okazać ciekawe dla zwykłych ludzi, są odkrywane niezwykle rzadko, a na dodatek zawierają bardzo dużo gwiazdek, pod którymi kryją się różne dopowiedzenia, niekoniecznie zwiększające spektakularność odkrycia.

Chochliki przypadkowych zniknięć Chochliki przypadkowych zniknięć Fot. iStock

Chochliki Przypadkowych Kliknięć

Ciekawość to pierwszy stopień do polubienia czyjegoś bardzo starego zdjęcia na jednym z serwisów społecznościowych. Stopniem drugim jest panika związana z możliwymi konsekwencjami tego zdarzenia. Nim się obejrzysz, już lecisz w dół po schodach towarzyskiego koszmaru. Ale jak to się mogło stać? Jakim cudem przypadkowo polubiłeś czyjeś zdjęcie sprzed stu czterech tygodni? Och, a te próby wyjścia z niezręcznej sytuacji, które podejmujesz - no coś pięknego! Nie, odlubienie tego zdjęcia prawdopodobnie

nic nie da, bo jeśli ta osoba ma włączone powiadomienia, to już je otrzymała. A może skasujesz swoje konto w serwisie? Nie, przecież go potrzebujesz do kontaktu ze znajomymi. I sprawdzania bardzo starych zdjęć osób, które znasz tylko trochę. Serio, ktoś powinien wprowadzić lepsze zabezpieczenia przed takimi przypadkowymi polubieniami. Chodzą słuchy, że był taki plan, ale ktoś przypadkiem kliknął zły guzik i skasował zabezpieczenie. Znaczy nie przypadkiem, Chochliki z pewnością miały w tym niemały udział.

Myślożercze bańki Myślożercze bańki Fot. iStock

Myślożercze Bańki

Przebywanie we wnętrzu istoty żywiącej się naszymi myślami z pewnością nie jest zdrowe. Co gorsza, gdy taka istota jest niewidzialna, możemy nawet nie zauważyć, że zostaliśmy pożarci już dobrych kilka lat temu i przyzwyczailiśmy się do jej ciągłego wpływania na nasze myśli.

Tak właśnie funkcjonują Myślożercze Bańki. Niezauważone przemykają po społecznościach, połykając kolejne osoby. Specyficzna biochemia tych stworów znacznie się różni od naszej, co z kolei wpływa na ich osobliwe upodobania żywieniowe.

Każda z baniek zjada tylko ludzi o konkretnych poglądach, więc w jej wnętrzu trudno spotkać dwie osoby myślące inaczej. Nieważne, w co wierzysz i na ile twoje przekonania odpowiadają rzeczywistości. Jeśli zostałeś pożarty, w żołądku Myślożerczej Bańki znajdziesz osoby, które potwierdzą wszystko, co mówisz. O dziwo, z brzucha tej istoty łatwo uciec. Czasem wystarczy chęć zrozumienia, próba dostrzeżenia, że rzeczy często nie są czarno-białe albo że czasem punkt widzenia zależy od punktu siedzenia.

Trzy wiedźmy hejtu Trzy wiedźmy hejtu Fot. iStock

Trzy wiedźmy hejtu

Te dziwne i lekko pokraczne istoty spędzają całe dnie przy wielkim garze nienawiści, ale zdaje się, że tylko dwie popijają z niego dość często. Trzecia sprawia wrażenie, jakby spoglądała kątem oka, nie przyznając się do swoich towarzyszek. Zachowania wiedźm reprezentują różne postaci internetowego hejtu, a każda z nich jest świetna w swoim fachu. Bo wiecie, słowa ranią, szczególnie gdy są wygrawerowane na wbijającym się w twój brzuch nożu.

Pierwsza z wiedźm krzyczy najgłośniej, a z jej ust lecą same wulgaryzmy. Kipi gniewem i nienawiścią, a jazgot, który z siebie wypuszcza, dobrze słychać nawet przez ścianę. A nawet przez kilka ścian. Ech, dlaczego zamieszkałem w tym samym bloku co ona?

Druga wiedźma nie krzyczy, spokojnym tonem wypowiada kolejne zdania, ale każde z nich jest swego rodzaju słowną szpilą. Czarownica spędziła lata na studiowaniu osobowości ludzi i dobrze wie, co powiedzieć, gdzie ukłuć, by wywołać reakcję. Gdy na przykład dostrzeże, że osoba na zdjęciu lub na filmie ma lekką nadwagę, nie powie tego wprost, tylko miło napisze: "O, wyglądasz bardzo zdrowo! Dobrze, że nie męczysz się już pilnowaniem diety".

Trzecia wiedźma ma niewiele wspólnego z hejtem, choć ze względu na towarzystwo ludzie lubią ją z nim kojarzyć. Wypowiada się i komentuje w sposób dość konstruktywny, stara się zawsze dać jakieś rady, trochę pomóc. Czasem te rady nie brzmią zbyt pozytywnie, tylko że od kiedy jakakolwiek rada mówiąca, że powinieneś coś zmienić, brzmi dobrze?


Fot. Materiały prasowe

Cytowane fragmenty pochodzą z książki "Koszmarne istoty, które spotykasz każdego dnia" Marco Kubisia wydane przez Flow Books.

Więcej o:
Skomentuj:
Wiedźmy Hejtu, Chochliki Przypadkowych Kliknięć - złe istoty zamieszkujące sieć [FRAGMENTY KSIĄŻKI]
Zaloguj się lub komentuj jako gość

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX