13 rzeczy, których nie powinno się trzymać na blacie w łazience

Większość z nas ma łazienki połączone z WC, które muszą pełnić wiele różnych funkcji. Oprócz toalety, są także pokojem kąpielowym, suszarnią, pralnią, tu się malujemy i czeszemy. Ze względu na wilgoć i ciepło te warunki nie służą niestety niektórym przedmiotom.
Tych rzeczy nie trzymaj w łazience Tych rzeczy nie trzymaj w łazience Fot. iStock

Szczoteczki do zębów

Obecność w łazience muszli klozetowej ma ogromny wpływ na przechowywanie w jej bliskości przedmiotów codziennej higieny. Najbardziej tych, które - tak jak szczoteczki do zębów - wkładamy do ust. Naukowcy dowodzą, że na szczoteczce może znajdować się do 10 mln różnych bakterii - także tych szkodliwych, jak gronkowce, paciorkowce, E.coli.

Kiedy po załatwieniu potrzeby fizjologicznej spuszczamy wodę w toalecie, nad muszlą zaczyna unosić się aerozol - chmura cząsteczek wody prosto z sedesu. Unosi się na kilka metrów i opada nawet przez kilkadziesiąt minut, swobodnie fruwając po łazience i osiadając na okolicznych przedmiotach. Dobrze, żeby wśród nich nie znalazły się szczoteczki do zębów.

5 rzeczy brudniejszych od deski klozetowej. Dotykasz ich codziennie!

Szczoteczki nie kładziemy także na umywalce ani pod prysznicem. Na umywalce nie jest sterylnie (myjemy w niej ręce po skorzystaniu z sedesu, pierzemy bieliznę), a w kabinie panuje wyjątkowa wilgotność i nieco wyższa niż w łazience temperatura. To sprzyja mnożeniu się bakterii, grzybów i pleśni.

Gdzie więc schować szczoteczkę? Po umyciu zębów, najlepiej osuszyć ją papierowym ręcznikiem, i włożyć pionowo w stojak. Dzięki temu szczotka będzie miała szansę wyschnąć. Szczotkę można schować w zamykanej łazienkowej szafce, uważając, aby nie stykała się główką ze szczotkami innych domowników.

Co robić, żeby jak najmniej bakterii opuszczało sedes? Zamykać klapę podczas spłukiwania wody, do mycia toalety stosować nie tylko środki czyszczące, ale także dezynfekujące. Myjąc muszlę, czyścimy ją w środku oraz na zewnątrz, nie zapominając o całej desce sedesowej i podłodze wokół muszli.

Tych rzeczy nie trzymaj w łazience Tych rzeczy nie trzymaj w łazience Fot. iStock

Lekarstwa

W ulotce każdego specyfiku znajdują się zalecenia dotyczącego nie tylko jego dawkowania, ale także sposobu przechowywania. Łazienka, w której jest ciepło i wilgotno jest miejscem wyjątkowo niekorzystnie wpływającym na trwałość leków. Mogą one, pochłaniając wilgoć z powietrza, puchnąć, tracąc przy tym swoje właściwości lecznicze.

Leki trzymajmy w kuchni w specjalnym pojemniku -  w miejscu ciemnym, suchym i chłodnym. Pamiętajmy, by na bieżąco sprawdzać ich daty ważności (leki przedatowane zanosimy do pojemników na takie odpadki znajdujące się w aptekach). Leki powinny znajdować się poza zasięgiem małych dzieci.

Tych rzeczy nie trzymaj w łazience Tych rzeczy nie trzymaj w łazience Fot. iStock

Środki antykoncepcyjne, gadżety erotyczne

Skuteczność środków antykoncepcyjnych w ogromnej mierze zależy od ich prawidłowego przechowywania. Dlatego najlepiej kupować kondomy w klimatyzowanych aptekach. Środki antykoncepcyjne dla bezpieczeństwa lepiej trzymać w szufladzie przy łóżku.

Gadżetom erotycznym nie służy wilgoć - mogą korodować ich części mechaniczne. Ze względów higienicznych (mają styczność z naszymi miejscami intymnymi) po użyciu należy je umyć wodą z mydłem, zdezynfekować (np. Octeniseptem w spray'u), osuszyć, włożyć do płóciennego woreczka i schować do szuflady w sypialni.

Tych rzeczy nie trzymaj w łazience Tych rzeczy nie trzymaj w łazience Fot. iStock

Maszynki do golenia

Ostrza w maszynce do golenia pod wpływem wody szybko ulegają korozji, przy okazji tępią się. Pozostawione między ostrzami włoski i fragmenty skóry to doskonałe miejsce dla rozwoju bakterii, które kochają wilgoć i ciepło. Maszynka leżąca na skraju umywalki ma ciągły kontakt z wodą, szybko więc rdzewieje. Po goleniu najlepiej dokładnie spłukać ostrza, strząsnąć dokładnie wodę, osuszyć maszynkę papierowym ręcznikiem i schować ją w zamykanej szafce.

Dobrym rozwiązaniem są maszynki elektryczne, które mają specjalne bazy dokujące - w nich urządzenie jest nie tylko ładowane, ale także oczyszczane, dezynfekowane i suszone (np. bazy Clean&Charge Braun mają specjalny roztwór alkoholowy, który usuwa 99,9% zarazków przy każdym cyklu, co jest 10-krotnie bardziej higieniczne niż opłukiwanie golarki pod bieżącą wodą).

Maszynkę przed schowaniem w szafce można także spryskać specjalnym preparatem - dostępny jest np. płyn do dezynfekcji maszynek w spray'u FX 4in1 Babyliss Pro Forfex. 

Tych rzeczy nie trzymaj w łazience Tych rzeczy nie trzymaj w łazience Fot. iStock

Kolorowe kosmetyki i lakiery do paznokci

Kosmetyki w pudrze i w kamieniu, takie jak pudry czy cienie, niezbyt dobrze reagują na wilgoć - łatwiej się rozmazują, tracą swoje lekkie, pudrowe właściwości. Łazienka jest miejscem, w którym są wysokie wahania temperatury, a to szkodzi także kosmetykom pielęgnacyjnym. Najlepiej, żeby kosmetyki były zamykane (dbajmy o to, by miały wieczka) i przechowywane w kosmetyczce schowanej np. w komodzie w szufladzie. Idealnym rozwiązaniem jest oczywiście szufladka w toaletce w sypialni.

Dlaczego lakierom szkodzi klimat łazienki? Ponieważ, podobnie jak kosmetyki kolorowe i pielęgnacyjne, nie lubią skoków temperatur i światła. Jeśli chcesz przedłużyć życie lakierowi - żeby nie zgęstniał, nie rozwarstwił się, trzymaj swoje emalie w pudełku poza łazienką, ale nie w lodówce (lakiery zachowują swoją formułę w określonych przedziałach temperatur - zbyt niska im szkodzi) - a wtedy starczą na dłużej.

Tych rzeczy nie trzymaj w łazience Tych rzeczy nie trzymaj w łazience Fot. iStock

Akcesoria do makijażu

Pędzle i gąbeczki do makijażu to przedmioty, które mają styczność ze skórą twarzy. Bardzo ważne, żeby były czyste. Na pędzlach osiada kurz i roztocza, w porowatej strukturze gąbeczek także mogą rozwijać się bakterie (brzydki zapach beauty blendera to już ostateczne ostrzeżenie, że trzeba go umyć). Dlatego wyjątkowo należy dbać o ich czystość. Makijażystki czyszczą akcesoria codziennie, my powinnyśmy wyrobić u siebie nawyk i robić porządki przynajmniej raz w tygodniu. Akcesoria myjemy np. żelem antybakteryjnym do twarzy, a następnie dezynfekujemy aptecznym płynem w spray'u.

Pędzle do makijażu możemy przechowywać w specjalnym pokrowcu (możemy go zrobić lub uszyć samodzielnie), gąbeczki w oryginalnym opakowaniu, w którym zostały sprzedane - poza łazienką.

Tych rzeczy nie trzymaj w łazience Tych rzeczy nie trzymaj w łazience Fot. iStock

Perfumy

Perfumy nie lubią światła, wysokich temperatur, nagłych skoków z zimna w ciepło. Ze względu na ich cenę i kapryśną naturę warto zapewnić im jak najlepsze warunki. A tych nie da łazienka, w której jest zbyt ciepło i za jasno.

Perfumy możemy trzymać np. w szufladzie z bielizną - dzięki temu będziemy je mieli pod ręką, kiedy będziemy chcieli się nimi spryskać, a zapach będzie się miło roznosił po szufladzie i ubraniach. Pamiętaj, że perfumy nie lubią także ekspozycji na słońce - nieodwracalnie ciemnieją i zmieniają swoją nutę zapachową. Jeśli trzymasz je poza ciemnym miejscem, warto przechowywać flakon w oryginalnym pudełku.

Tych rzeczy nie trzymaj w łazience Tych rzeczy nie trzymaj w łazience Fot. iStock

Książki, korespondencję papierową, rachunki i paragony

Papier nie lubi wilgoci. Trzymanie w łazience książek, czasopism, listów i gazet może się skończyć ich zawilgoceniem, pofalowaniem i zniszczeniem. Czytanie w wannie, choć kuszące, grozi ryzykiem utopienia książki.

Równie wrażliwy na temperaturę i wilgoć jest papier, na którym drukowane są potwierdzenia z kart płatniczych i sklepowe paragony. Jeśli zdarza się, że zwracacie towar do sklepu, zabierzcie dowody zakupu z łazienki zanim niczego nie będzie można z nich odczytać. Kwitom najlepiej będzie w papierowej kopercie trzymanej w zamykanej szafce.

Tych rzeczy nie trzymaj w łazience Tych rzeczy nie trzymaj w łazience Fot. iStock

Sprzęt elektroniczny

W łazience jest miejsce na sprzęt elektroniczny, ale tylko taki, który jest wodoodporny - są radia i odtwarzacze mp3, które świetnie czują się nawet wisząc pod prysznicem. Zwykłe odtwarzacze, e-booki, tablety, a nawet telefony komórkowe źle znoszą parę, wilgoć i kontakt z wodą. Efekt nie musi być widoczny od razu, ale po pewnym czasie sprzęt może przestać działać.

Tych rzeczy nie trzymaj w łazience Tych rzeczy nie trzymaj w łazience Fot. iStock

Biżuteria

Chcesz, żeby twoja biżuteria zawsze była czysta i wyglądała dobrze? Zabierz srebrne ozdoby z łazienki i przechowuj je w woreczkach strunowych (plastikowych szczelnie zamykanych) i w szkatułce. Wilgoć i kurz unoszący się w łazience w połączeniu z panującym w niej ciepłem sprawia, że srebro ciemnieje. Jeśli zależy ci na tym, żeby srebro wyglądało dobrze - zdejmuj wykonana z niego biżuterię do mycia i zakładaj dopiero, kiedy wchłoną się w skórę wszystkie kosmetyki - balsamy i perfumy, a ciało będzie suche.

Biżuteria tańsza, niewykonana z metali szlachetnych, także niszczy się w łazience - kurząc się i matowiejąc. Ją także umieść w zamykanym pudełeczku np. w sypialni.

Komentarze (27)
13 rzeczy, których nie powinno się trzymać na blacie w łazience
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • gacek1947

  Oceniono 46 razy 46

  Tak jest - żyjmy super sterylnie! I pozbądźmy się - my i nasze dzieci - tych resztek naturalnej odporności, którą wywołuje obecność różnych bakterii.
  Powoli zmierzamy do tego, że wszyscy (poza bezdomnymi) będziemy przemieszczać się w szczelnych kombinezonach i z aparatami tlenowymi. No i oczywiście nie będzie żadnych szczepień.
  Po co wojny - ludzkość wymrze sama.

 • abbc123

  Oceniono 37 razy 37

  To gdzie mam trzymać maszynkę do golenia, w salonie przy kominku? A szczoteczkę do zębów pewnie w sypialni? Perfumy w szufladzie z bielizną a bieliznę w szufladzie na warzywa w lodówce? Co to za bzdety i nie mam żadnej wilgoci w łazience. A kurz osiada wszędzie, w szafach, na ubraniach w garderobie nawet na ścianach. Nie ma od tego ucieczki. Poza tym bakterie są potrzebne, by się móc na nie uodpornić. Usilne próby życia w sterylnym otoczeniu można przypłacić zdrowiem.

 • mamlas_p

  Oceniono 36 razy 28

  To wszystko prawda. Ja na ten przykład, żebym w dupie nie miał drobnoustrojów, po każdym załatwieniu używam dedykowanej, elektrycznej szczotki do szpar pośladkowych marki OralB z automatycznym dozownikiem substancji dezynfekująco-dezynsekcyjnej i zasobnikiem na pozostałości gówna i drobnoustrojów. Zawsze czysto, zawsze sucho, zawsze pewnie...

 • Gość: Zaloguj się lub komentuj jako gość

  Oceniono 32 razy 26

  supcio.
  wszystko to kładę od zawsze i żyję.
  po przeczytaniu o problemach szczoteczek do zębów w reszcie przeczytałem nagłówki.
  a to i tak zbytek łaski.

 • gadolinn

  Oceniono 22 razy 22

  trzeba zrobic ustawe, ktora zdelegalizuje lazienki

 • Gość: jola

  Oceniono 21 razy 21

  całą dokumentację domową i z pracy od lat przechowuję w łazience: pod umywalką, koło sedesu. Chowam tam też wilgotne ręczniki i szczotkę do wc. Czysto-sucho-komfortowo.

 • Gość: Ziuta

  Oceniono 18 razy 18

  Lepszy był artykuł o myciu butów w zmywarce.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX