5 rzeczy, które utrudniają nam osiąganie celów

Jak osiągnąć cel? Karolina Cwalina jest specjalistką od motywowania ludzi i podbudowywania ich wiary w siebie. Specjalnie dla nas przygotowała zestawienie pięciu rzeczy, które jej zdaniem najczęściej stają na drodze do sukcesu.
Plan jest ważny Plan jest ważny Fot. Shutterstock

1. Brak dobrego planu działania

Dobry plan działania to podstawa. Zanim powstanie, zawsze trzeba się zastanowić, co jest naszym priorytetem. Mając taką wiedzę lepiej określimy nasze obowiązki, aby osiągać zamierzone cele. Należy się trzymać również zasady "małych kroków", czyli nie wszystko na raz, ale niech małe działania zbliżają nas do sukcesu.

Często jesteśmy niecierpliwi i chcemy wszystko "na już" oraz "od razu", a tak się nie da.  Cierpliwość i pokora to podstawa, aby zdobywać szczyty inaczej zatracimy się w obowiązkach i będziemy pędzić donikąd.

Zapanuj nad czasem Zapanuj nad czasem Fot. Shutterstock

2. Nieumiejętność zarządzania czasem

Jak wyżej... Nie da się zrobić wszystkiego na raz. Najlepiej skonkretyzować, ile na dane działania, obowiązki potrzebujemy czasu, a następnie uszeregować sobie zadania na poszczególne dni.

Sami zobaczymy, że jednego dnia nie da się zrobić za dużo, tylko potrzeba rozplanować pewne rzeczy w czasie. Coś się nie uda? Trudno, ważne, że jest plan i wiemy, co jest nam potrzebne do jego wykonania. Pamiętajmy, aby planować swój czas według zasady 80/20. 80 procent czasu zapełnijmy, ale zostawmy te 20 procent na coś, co może nas zaskoczyć.

Trzymaj się konsekwentnie Trzymaj się konsekwentnie Fot. Shutterstock

3. Brak konsekwencji

Chcemy czegoś i nagle... nuda, rzucamy i idziemy dalej z myślą, że kolejny raz nie skończyliśmy czegoś, o czym tyle mówiliśmy. Jak temu zaradzić? Spójrzmy na dwa pierwsze punkty i powiedzmy sobie na głos: POWOLI. Trzymajmy się planu. A co jeżeli się długo nie udaje?

Tak jest, bo wiele rzeczy również nie zależy od nas, ale jeśli w coś wierzymy i wiemy, że to jest nasze/dla nas/o nas... to, gdy się poddamy, co to nam da? Trzeba walczyć o swoje, bo nigdy nie będzie lekko. Ważne, aby pamiętać, po co zaczęliśmy i co zyskamy, jeżeli nam się uda.

Nie słuchaj 'dobrych rad' Nie słuchaj 'dobrych rad' Fot. Shutterstock

4. Jęczący ludzie dookoła

Wiecie co to DEMOTYWACJA? Między innymi osoby wokół was, które zamiast pchać was do przodu, stopują. Jak? Znajdą wiele rzeczy, aby was zniechęcić, bo: Po co się męczyć, po co próbować, po co walczyć i ponosić porażki?

Spójrzcie na nich. Chcecie też być tacy?

Uwierz w siebie Uwierz w siebie Fot. Shutterstock

5. Brak wiary w siebie

Nie wierzycie w siebie? To pracujcie nad tym. Nic nie pojawia się samo. Działajcie, próbujcie, doświadczajcie, nie dajcie sobie wmówić, ze coś jest nie dla was. Wygoda często zabija marzenia, ale nie poddawajcie się, jeżeli czujecie, że przydałaby się wam zmiana.

Mając plan, wiedząc jakie są wasze priorytety i działając powoli, ale skutecznie... osiągniecie cel!


Fot. Materiały prasowe

Więcej rad na temat skutecznego działania znajdziecie w książce Karoliny Cwaliny "Wszystko zaczyna się w głowie" wydanej przez Sensus.

Komentarze (10)
5 rzeczy, które utrudniają nam osiąganie celów
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • wagadudu

  Oceniono 22 razy 14

  Wujek Dobra Rada sponsorem tego tekstu?

 • e.olsen

  Oceniono 20 razy 12

  Ach, jak ja lubię takie "życiowe" porady w stylu "jak zostać milionerem w trzech prostych krokach"... Namnożyło się teraz tych "coachów" i "trenerów" z ich "cennymi" radami jak psów...

 • agak23

  Oceniono 4 razy 4

  Szkoda, że te dobre rady nie są zilustrowane przykładami. Bo tak ogólnie... W zasadzie nic nowego pod słońcem. Tylko jak to zastosować.

 • Gość: Barbara

  Oceniono 12 razy 4

  nie ma tu sarkazmu nikt nikomu nie nazuca postepowania wiec, po co ta krytyka .
  Lepiej dostosowac sie a nuz sie zdziwicie

 • nanorobot

  Oceniono 5 razy 1

  "jest specjalistką od motywowania ludzi i podbudowywania ich wiary w siebie."

  Raczej ćwierćinteligentką, która żyje w błogim przekonaniu iż odkryła jakieś tajemne prawa przyrody, dzięki którym jest w stanie odmienić życie ludzi. Jest jednak zbyt głupia, aby zdać sobie sprawę że jej metody, najzwyczajniej w świecie, są nic nie warte.

 • Gość: Slaby13

  0

  Brakuje jednego podstawowego punktu.
  Zdefiniowanie celu, motywacji jego osiągnięcia, korzyści po osiągnięciu.
  Do tego nie znam nikogo kto jest w stanie zarządzać czasem, no chyba że w filmach sf ;)
  Wymienione punkty są jak najbardziej prawdziwe, tylko jak już ktoś napisał jest to trudne. Nie ma jednego uniwersalnego rozwiązania dla wszystkich, jest milion małych rozwiązań, a powyższe punkty to tylko "szablon" (niepełny).

  Pozdrawiam.

 • Gość: ~

  Oceniono 7 razy -5

  6. Nie ufaj pierdnięciom

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX