Nie chodzi o selfie i poprawienie makijażu. Lustra w windach pełnią bardzo ważne funkcje. Jakie?

Dlaczego w windach są lustra? Nie, nie chodzi o możliwość robienia selfie ani poprawienia fryzury. I chociaż najczęściej są do tego wykorzystywane, to ich pierwotne zastosowanie jest zupełnie inne.
Dlaczego w windzie są lustra? Dlaczego w windzie są lustra? Fot. Shutterstock

Bezpieczeństwo

Lustra w windach nie dziwią nikogo. Chyba o wiele bardziej zastanowiłby nas ich brak. Po co są w ogóle? Brytyjska firma produkująca dźwigi osobowe rozwiewa wszelkie wątpliwości. Jak się okazuje lustra spełniają istotne funkcje i bynajmniej nie chodzi o względy estetyczne ani odgrywanie roli publicznej toaletki.

To cię zainteresuje:  Dostałaś mniej, bo jesteś dziewczynką - usłyszała. Jak dzieci zareagowały na problem równości płac?

Praktyka umieszczania luster w windach została zapoczątkowana w Japonii. Przede wszystkim lustra mają zapewnić bezpieczeństwo. To najważniejszy powód umieszczania ich w dźwigach osobowych. Odbicie w lustrze miało zapobiec ewentualnym kradzieżom, a nawet pomóc przewidzieć ewentualną agresję.

Windę na stacji Bydgoszcz Błonie regularnie dewastują wandale Windę na stacji Bydgoszcz Błonie regularnie dewastują wandale GRAŻYNA MARKS

Sposób na wandali

Lustra mają również zadanie prewencyjne. Skutecznie chronią wnętrza windy przed wandalami, którzy, widząc swoje odbicie w lustrze, mają wrażenie, że ich każdy ruch jest obserwowany. Ten prosty zabieg ma chronić dźwigi osobowe przed zdewastowaniem.

To cię zainteresuje:  'To nie świeżo ugotowany bób'. Z kilku psów weterynarze wyjęli miskę kleszczy. Już jest wysyp

Lustro w windzie pomaga przezwyciężyć lęk. Lustro w windzie pomaga przezwyciężyć lęk. Fot. Shutterstock

Lustro lekarstwem na lęk

Windy są z reguły ciasne. Nic dziwnego, że dla osób cierpiących na klaustrofobię, przejazd w zamkniętej, często dusznej przestrzeni o wąskim wejściu jest najgorszym koszmarem. Z pomocą przychodzą lustra. Odbijają światło i optycznie zwiększają małą przestrzeń windy. Tym samym pomagają w pokonaniu lęku i ograniczają niepokój chorych na klaustrofobię. Poza tym, ten prosty zabieg jest alternatywą dla całkowicie przeszklonych dźwigów osobowych. Te z kolei mogą przyprawić o zawrót głowy.

Sprawdź: Czym jest klaustrofobia, jakie są jej objawy i jak ją leczyć? 

Lustro w windzie ma pomóc 'zabić' nudę. Lustro w windzie ma pomóc 'zabić' nudę. Fot. Shutterstock

Dla zabicia nudy

Chyba każdy z nas się zgodzi, że jazda windą z góry na dół jest monotonna. Między innymi właśnie dlatego w windach - dla zabicia nudy - zamontowano lustra. Gładka, odbijająca powierzchnia lustra ma za zadanie rozproszyć uwagę korzystających z windy ludzi i dodatkowo dać im złudzenie szybkiej "podróży". Gdyby nie obserwowanie lustrzanego odbicia, najprawdopodobniej każdy z nas patrzyłby się w podłogę odliczając dłużące się sekundy.

Lustra w windzie to ułatwienie dla niepełnosprawnych. Lustra w windzie to ułatwienie dla niepełnosprawnych. Fot. shutterstock

Ułatwienie dla niepełnosprawnych

Poza względami bezpieczeństwa osobistego, lustro ma ułatwić osobom niepełnosprawnym manewrowanie w ciasnej windzie i pomóc do niej wchodzić i wychodzić. To ułatwienie w szczególności ważne dla osób poruszających się na wózku inwalidzkim.

To cię zainteresuje:

Więcej o:
Komentarze (42)
Nie chodzi o selfie i poprawienie makijażu. Lustra w windach pełnią bardzo ważne funkcje. Jakie?
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • grlt

  Oceniono 76 razy 68

  "chronią wnętrza windy przed wandalami, którzy, widząc swoje odbicie w lustrze, mają wrażenie, że ich każdy ruch jest obserwowany"
  Cholera to chyba w Polsce są tylko wandale-wampiry nie odbijające się w lustrach bo coś kiepsko to działa :(

 • Gość: Falonista

  Oceniono 34 razy 28

  "Patrzeć" nie jest czasownikiem zwrotnym. Zatem nie piszemy patrzeć się w podłogę, tylko patrzeć w podłogę.

 • dr_bloger

  Oceniono 11 razy 11

  Jeśli lustro jest na przeciwko wejścia, to lepiej widać, czy wchodzimy do kabiny, czy do... szybu.

 • Gość: gosc

  Oceniono 16 razy 8

  Dlaczego gdy otwieramy tekst Next na Gazecie, to razem z wybranym artykulem laduje sie caly „ogon, czyli kilkanascie starszych artykulow, ktore wcale nas nie interesuja ? Wyborcza nabija sobie liczniki ?! Doszlo do tego, ze w ogolne nie otwieram Nexta.

 • propaganda79

  Oceniono 11 razy 7

  1) jest pełno wind bez luster szczególnie w zwykłych budynkach mieszkalnych,

  2) serio istocie ms mogło przyjść do głowy że chodzi o makijaż albo selfie? Xdxdxdcdxd

 • Gość: jozek windziarz

  Oceniono 1 raz 1

  Lustra mialy zasadnicze znaczenie w dzwigach typu "licencja" - kabina bez drzwi automatycznych, drzwi szybowe wyposazone w waska szybke - chodzilo o sprawdzenie czy za drzwiami znajduje sie kabina.Innym bezwzglednym powiazanym z tym "dodatkiem" wymogiem jest sprawne oswietlenie kabiny (jego brak/awaria=koniecznosc wylaczenia dzwigu z eksploatacji) Bylo mnostwo wypadkow gdy ludzie nauczeni do wsiadania do ciemnej kabiny wpadali do szybu, gdyz ktos dla kawalu odryglowywal drzwi na pietrze na ktorym nie bylo fizycznie kabiny. Byly takze zdarzenia gdy kobiety z wozkami wjezdzaly do "ciemnej kabiny" a tak naprawde wozek ladowal czasem kilka pieter nizej w podszybiu.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX