Lekarka: Tylko eunuch nie łysieje. Młody pacjent: To proszę mnie wykastrować. Problem łysienia mężczyzn

Łysienie coraz częściej dotyka młodszych mężczyzn. Starsi zakrywali łysinkę 'pożyczką' i tym sposobem maskowali braki. Młodsze pokolenie goliło się na zapałkę, ale nie tracą nadziei, że kiedyś problem da się rozwiązać, a włosy uratować.

Pełna determinacja

Kobiety śmieją się we własnym gronie, że nie ma nic gorszego niż "męski katar" u ich partnerów. Podziębiony mężczyzna zachowuje się wtedy jak obłożnie chory, narzeka, marudzi, wymaga dodatkowej uwagi, "cierpi za miliony". Kiedy przychodzi chłop do lekarza (dermatologa), bywa podobnie. Dokładnie wypytuje, trochę ociąga się z poddaniem bolesnemu zabiegowi.

Ta zasada nie ma jednak zastosowania, kiedy mężczyzna stawia się na zabieg przeszczepu włosów (najnowsza i nijak niepodobna do dawnych, zostawiających blizny, przeszczepów technika metodą SmartGraft). Lekarze śmieją się, że pacjent przychodzi, kładzie się bez słowa na fotelu i niecierpliwie czeka na rozpoczęcie przeszczepiania. Przez kilka godzin leży, na nic nie narzeka. To dowód na to, jak bardzo są mężczyźni zdeterminowani, aby odzyskać włosy na głowie.

Z badań International Society of Hair Restoration (ISHRS) wynika, że z Polakami wcale nie jest tak najgorzej. Nasi rodacy znajdują się na ósmym miejscu wśród najbardziej łysiejących Europejczyków. O wiele gorzej sytuacja wygląda u Czechów, którzy w tym zestawieniu zdobyli podium (najbujniejszymi czuprynami mogą pochwalić się Chińczycy, Meksykanie i Japończycy).

"Tylko eunuch nie łysieje"

Wraz ze starszym pokoleniem odchodzą w zapomnienie misterne konstrukcje: "zaczeski" i "pożyczki", które miały z pomocą lakieru do włosów, tworzyć stabilne systemy zakrywania łysiny. Ostatecznym - symbolicznym - pożegnaniem tego sposobu kamuflowania "lusterka" na głowie (łysinka na czubku), było ogolenie zaczeski przez znanego polskiego komentatora sportowego. Młodzi mężczyźni już się nie wygłupiają - jak widzą, że łysieją, golą się na krótko. Co się dzieje na ich głowie - widzimy, ale, co dzieje się w tym samym czasie w głowie?

Dr Ewa Kaniowska, specjalista dermatolog-wenerolog z wrocławskiego centrum Dermapuls uważa, że łysienie i przerzedzanie włosów ma ogromny wpływ na psychikę mężczyzn. - Włosy uznawane są za atrybut atrakcyjności, ich utrata sprawia, że mężczyźni zaczynają mieć niższą samoocenę, pojawiają się na tym tle kompleksy, a nawet depresja.

Najmłodszy pacjent, który zgłosił się do dr Kaniowskiej z problemem łysienia miał 18 lat. - Do tej pory pamiętam ten przypadek. Żeby go pocieszyć powiedziałam, że tylko eunuchy nie łysieją. On na to odparł: To proszę mnie wykastrować. W przypadku tego nastolatka łysienie miało przyczynę w silnym stresie i skomplikowanej sytuacji rodzinnej. Udało nam się nad nim ostatecznie zapanować, potrzebna była także pomoc psychologa. Później chłopak przyznał, że dobrze, że go "przycisnęłam", bo chciał się powiesić.

Dr Kaniowska widzi jednak na co dzień, że problem łysienia jest dla mężczyzn silnym obciążeniem. - Pracowałam kiedyś z lekarzem - pięknym mężczyzną, który uczesaniem na siłę kamuflował łysinę. Wszystkie pracownice za jego plecami żałowały, że tak robi. Wreszcie zdobyłam się na odwagę i doradziłam, że lepiej będzie wyglądał bez zaczeski. Obciął włosy, a my wszystkie odetchnęłyśmy - dodaje lekarka.

Ojciec ma włosy, nie mam się czym martwić?

- Za łysienie odpowiadają geny, dlatego warto się przyjrzeć mężczyznom w rodzinie - ale z linii matki, a nie ojca. Czyli, jak wyglądają włosy matki ojca, dziadka i brata - tłumaczy dr Kaniowska. - Powodem łysienia mogą być niedobory witaminowe i minerałowe, zaburzenia hormonalne, choroby autoimmunologiczne, łojotokowe zapalenie skóry, ale także stany zapalne organizmu - wylicza dermatolog.

Czy jest granica wieku, po przekroczeniu której mężczyzna może się czuć bezpieczny? Czterdziestolatek z bujnymi lokami może odetchnąć z ulgą, bo już nie wyłysieje? - Niestety nie, to jest genetyka. Nie ma takiej granicy. To, co widzę, to że problem łysienia zaczyna się wcześniej, a nie później - wyjaśnia dr Kaniowska. - Kiedyś łysienie pojawiało się koło 50. roku życia, teraz o wiele wcześniej. Zdaniem dermatolog, problem łysienia został trochę ukryty - bo panowie po prostu golą się na łyso.

- Ale widzę także, że młodzi mężczyźni chcą walczyć o włosy i zgłaszają się z wypadającymi włosami do gabinetu dermatologa - tłumaczy. - Młody, łysy mężczyzna, wygląda poważniej, doroślej, starzej - zmieniają się rysy twarzy. Zarost, tak jak łysina dodaje lat, mężczyźni sądzą, że bez włosów mniej podobają się kobietom, a to dla nich duży problem.

Diagnoza lekarska, a nie konsultacja u sprzedawcy w sklepie

- Łysienie ma określoną przyczynę, którą moim zadaniem jest zdiagnozować - tłumaczy dr Kaniowska. - Coraz częściej trafiają do mnie osoby, które mają włosy, wyglądające jak furto wygryzione przez mole. To efekt poważnej choroby wenerycznej - kiły drugorzędowej, z którą chory musi chodzić od ponad dwóch lat! Dlatego tak ważne jest leczenie łysienia u lekarza, a nie u pseudospecjalisty. Kiłę leczy się antybiotykiem - penicyliną. Po leczeniu włosy odrastają.

Kiedy mamy włosy i zdrową skórę głowy, dobrze stosować środki prewencyjne - odżywiać się w zdrowy, zbilansowany sposób, stosować kosmetyki do włosów, robić sobie kuracje przeciw wypadaniu włosów, chodzić do gabinetu na zabiegi z mezoterapii igłowej, terapii osoczowej,  peptydowej. Te zabiegi jednak można wykonywać tylko i wyłącznie w gabinecie lekarskim. - Pielęgnując włosy, zwracajmy uwagę na kondycję skóry - apeluje dermatolog. - Radzę kontrolować np. łupież. Bo on zmienia się w bardzo często występujące łojotokowe zapalenie skóry, które kończy się łysieniem. 

Lepsze zakola czy lusterko?

Z punktu widzenia lekarza to nie ma znaczenia. - Dla mnie to nieistotne, czy pacjent ma zakola, czy "lusterko" na czubku głowy. Mężczyźni lepiej jednak znoszą łysienie na czubku - jak ktoś jest wysokim, to część osób może w ogóle jego nie zauważyć - tłumaczy lekarka.

- Pewne jest jedno - najlepsze efekty leczenia uzyskuje się, kiedy włosy zaczynają się przerzedzać. A kiedy lekarz zakwalifikuje do przeszczepu - robić go. Medycyna w tej dziedzinie naprawdę poszła naprzód. Już się niczego do przeszczepu nie wycina, nie trzeba "hodować włosów". W czasie tego samego zabiegu pobiera się włosy i przeszczepia je. Owszem, jest to zabieg żmudny i czasochłonny, ale nie ma długiej rekonwalescencji, blizny, następnego dnia można normalnie funkcjonować. Włosy pobierane są z tylnej części głowy, z miejsca, w których mieszki nie mają receptorów dihydrotestosteronu, i nie ulegają wypadaniu - jak się po przeszczepie przyjmą, to już nie ma ryzyka, że stamtąd wypadną.

Komentarze (97)
Lekarka: Tylko eunuch nie łysieje. Młody pacjent: To proszę mnie wykastrować. Problem łysienia mężczyzn
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • teczowa-szmata

  Oceniono 37 razy 35

  Zauważyłem iz menele najczęściej mają bujną czuprynę, niczym się nie przejmują i nie rwą włosów z głowy :-)

 • black.blue

  Oceniono 40 razy 28

  "Za łysienie odpowiadają geny, dlatego warto się przyjrzeć mężczyznom w rodzinie - ale z linii matki, a nie ojca. "

  Pieprzenie głupot. Ojciec mojej matki i wszyscy jej czterej bracia mieli bujne włosy aż do śmierci. Mój ojciec, jego brat i ojciec byli łysi jak kolano. Ja zacząłem łysieć przed trzydziestką. Raz się dziedziczy po matce, raz po ojcu.

 • Gość: mcp

  Oceniono 17 razy 15

  Spotykają się Łysy i Rudy, Rudu do Łysego
  - Nie dała bozia włosów?
  A Łysy na to:
  - Dawała rude, ale nie wziąłem

 • ex-con

  Oceniono 45 razy 9

  Nic mi tak dobrze w życiu nie wyszło, jak włosy.

  Łysienie staje się problemem egzystencjalnym? Depresja, bo robią się zakola? To temat dla psychologa na leczenie z kompleksów.
  Trzeba mieć odrobinę godności i przyjąć do wiadomości, że się starzeje.

  Czy następny artykuł będzie o tym, że mężczyźni robią sobie botoksy i liftingi, bo nie mogą znieść swoich zmarszczek w wieku 50+?

 • Gość: Krakus

  Oceniono 9 razy 7

  Zacząłem łysieć ok 20 roku życia, gdy zakola doszły już prawie do połowy głowy znacznie spadła mi samoocena i był to dla mnie duży problem. Jako młody chłopak lubiłem nieco ekstrawaganckie fryzury, miałem m. in. dredy, irokezy itp. Próbowałem różnych cudownych leków, oczywiście bezskutecznie. W końcu ok 23 roku życia zaakceptowalem to że ogolona głowa to jedyna możliwa dla mnie fryzura. Dzisiaj mając 30 lat śmieje się z tego i moja pewnośc siebie jest wyższa niż kiedykolwiek. Przekłada się to również na relacje z kobietami, już rzadko kto zwraca na to uwagę, bo ja przestałem o tym myśleć. Jeśli facet jest facetem i jest pewny swego, lysa głowa tylko dodaje charakteru. Do wszystkich lysiejacych młodych mężczyzn : po prostu to zaakceptujcie, a zapewniam że otoczenie nie będzie nawet zwracać na to uwagi. Najgorsze co można zrobić to zaczesywać się na łysine, czy chorować długie resztki włosów. Gdyby ktoś dzisiaj dał mi wybór czy chce znów mieć bujne włosy, to bym się długo zastanawiał. Łysina może być seksi!

 • japka_putina

  Oceniono 7 razy 7

  Najdziwniejsze jest to, że o strasznych przeżyciach mężczyzn związanych z łysieniem czytam w artykułach pisanych chyba wyłącznie przez kobiety. Moje włosy zaczęły się przerzedzać jeszcze w liceum, ale jakoś od czasu skończenia studiów zupełnie się tym nie przejmowałem i nie przejmuję do dzisiaj. Nawet,gdyby włosy wszczepiali za darmo, to nie jestem pewien, czy bym się zdecydował tracić na to czas.

 • Gość: kazimierz

  Oceniono 6 razy 6

  czy jak dam się wykastrować będę miał włosy jak Wioletta Willas?

 • rozterka47

  Oceniono 14 razy 6

  genralnie łysina nie jest defektem , wielu mężczyzn zyskuje jak są łysi , wyglądają lepiej niż z owłosieniem :)
  jak mężczyzna lysieje, powinien się krotko obcinac - póki co - i nie wiedze problemu

 • Gość: Manta

  Oceniono 21 razy 5

  Zawsze podobali mi się łysiejący faceci. Już będąc nastolatką najbardziej podkochiwałam się w łysych aktorach. Do dzisiaj kocham łysinki, piękne kształty głowy. To jest baaaardzo męskie. Widocznie gdzieś podświadomie wyczuwam testosteron? Nie mam pojęcia :-)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX