Ślub w tradycji meksykańskiej

fot.kolaż kobieta.gazeta.pl

W Meksyku wyczuwa się połączenie religii katolickiej z wierzeniami ludowymi, które nadal są mocno akcentowane. Najważniejsza zasada: Meksykanie na ślubach nie oszczędzają. Panna Młoda otrzymuje dwa pierścionki zaręczynowe i w czasie ślubu zmienia bukiet aż trzy razy. Padrinos, czyli wybrane przez Państwa Młodych najbardziej przykładne małżeństwo z rodziny dzieli się wydatkami z rodzicami przyszłych małżonków. Ich zadaniem jest jednak przede wszystkim udzielanie wsparcia i rad Państwu Młodym.

W ślubnej tradycji meksykańskiej jest bardzo wiele przesądów. Na przykład Pan Młody nie może zobaczyć sukni Panny Młodej przed uroczystością. Nie może ona też nosić pereł, bo symbolizują one łzy. Najlepiej, gdy suknia ślubna została odziedziczona po matce lub babci. Szczęście gwarantuje przyszycie do bielizny trzech tasiemek, z których żółta reprezentuje jedzenie, niebieska pieniądze a czerwona namiętność w związku.

Po złożeniu przysięgi i wymianie obrączek, na szyje nowożeńców zakłada się tak zwane "lasso", które symbolizuje ich połączenie. Tradycyjnie Pan Młody na znak oddania się swojej małżonce ofiarowuje jej 13 złotych monet, które zostają pobłogosławione przez kapłana w czasie zaślubin. Po wyjściu z kościoła zebrani goście obsypują świeżo upieczonych małżonków czerwonymi koralikami.

Ciekawym zwyczajem, podobnym do polskiego jest aguinaldo. W czasie wesela Pan Młody zdejmuje krawat i zsuwa podwiązkę Panny Młodej zębami. Następnie przedmioty są cięte na kawałki i zostają zlicytowane przez weselnych gości. W Meksyku bardzo często taniec z Panną Młodą jest odpłatny. Kolejnym ciekawym, weselnym zwyczajem jest moment w którym mężczyźni i jednocześnie przyjaciele Pana Młodego wyzywają go. Następnie wręczają mu miotłę, ubierają w fartuch i zaganiają go do łazienki, w której zostaje on pozbawiony wszelkich ubrań. Wówczas zadaniem Panny Młodej jest uratować swojego małżonka

Suknia ślubna Panny Młodej w Meksyku nawiązuje do flamenco i jest bogato zdobiona różnorodnymi haftami. Weselny strój Pana Młodego przypomina ubiór torreadora. Na weselu w Meksyku nie może zabraknąć muzyki, tańca i hucznej zabawy. Gości częstuje się tradycyjnymi, ostrymi daniami, takimi jak na przykład tortilla. W tym przypadku nie obejdzie się także bez alkoholu.

Wszystkie zdjęcia
 • Ślub w tradycji marokańskiej
 • Ślub w tradycji chińskiej
 • Ślub w tradycji meksykańskiej
 • Ślub w tradycji japońskiej

Tagi:

Komentarze (6)
Zaloguj się
 • Gość: ZZ

  Oceniono 23 razy 13

  A po tych pięknych uroczystościach weselnych w Maroku kobieta zamykania jest w domu i ma służyć leniwemu małżonkowi, a jak sie nie podoba to co najwyżej może się podpalić.

 • Gość: Chinka

  Oceniono 14 razy 12

  W Chinach tradycyjny ślub o 15:30 byłby hańbą dla rodziny, a dlaczego to niech autor doszuka sobie i nie wypisuje, że 15:30 to najlepsza godzina na ślub w Chinach.

 • blue911

  Oceniono 7 razy 7

  Piekne sa te obyczaje Dalekowschodnie! Magiczne.

 • Gość: Japonka

  Oceniono 1 raz 1

  Cała pomalowana na biało pije szklankę sake... No bzdury po prostu.

 • Władysław Arboczius

  0

  Nowoczesność dociera do Chin coraz bardziej. Czerwone suknie , obyczaje bardziej europejskie. Byłem na takim i trochę szkoda, że dawne obyczaje zanikają. Opisałem to na blogu:

 • agatamile

  0

  zdjęcia ślubne www.wymarzone-zdjecia.pl/

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX