Dieta bez pszenicy - odpowiedzią na wszystkie problemy?

Ola Długołęcka
09.09.2013 08:00
A A A

Fot. www.wheatbellyblog.com

"Zapomnij o niej. Ona się nie zmieni. Nie ma rehabilitacji, jest tylko rezygnacja. Oszczędź sobie odstawiania szopek. Powiedz, że od dziś nie musisz jeść pszenicy, nie proś o alimenty ani utrzymywanie dzieci, nie oglądaj się za siebie i nie wspominaj dobrych czasów. Po prostu odejdź".
Zobacz zdjęcia (13)

Tagi:

Komentarze (301)
Zaloguj się
 • mary_ann

  Oceniono 224 razy 178

  No dobra, mam proste pytanie. Istnieje cała rzesza ludzi chorych na celiakię, którzy rzeczywiście odstawili pszenicę (i w ogóle gluten). Chciałabym zobaczyć wyniki badań na temat stanu ich zdrowia. Czy rzeczywiście nie bywają otyli, nie miewają migren, nie występuje u nich na starość artretyzm? Nie słyszałam tego typu doniesień...

 • monika.c

  Oceniono 185 razy 155

  Mój mąż choruje na celiakię, więc byłam zmuszona praktycznie wyeliminować gluten z diety. Pszenicy nie jest od dośc dawna (na chleb albo makaron pozwalam sobie podczas wizyt rodzinnych) i nie zauważyłam żadnej różnicy, jeśli chodzi o zdrowie, samopoczucie albo sylwetkę. Wyeiminowanie pszenicy nie jest raczej magicznym środkiem na wszelkie dolegliwości ;)

 • tarantula2023

  Oceniono 191 razy 147

  Zdaje się, że nie do końca chodzi o samą pszenicę, a o to, że nie jemy czegoś, co by ją popychało w kiszkach dalej - młyny separują otręby od mąki, my kupujemy biały puch w jednym worku, a za drugi worek otrąb musimy zapłacić oddzielnie.Konsument tyje - je więcej, więc płaci więcej, kupuje więcej suplementów diety, więcej "pigułek na chudość", płaci więcej za korzystanie z sal gimnastycznych/etc. Mikrozuzależnianie, a interes się kręci.
  Teoria spiskowa rządzi !!!
  Pozdrawiam z dobrym humorem o poranku ;)

 • Gość: uiopas

  Oceniono 90 razy 82

  Jest to częściowo prawda ale nie chodzi o pszenice ale o gluten który jest w zbożach (nie wszystkich np. nie ma w prosie (czyli np. kasza jaglana), gryce, ryżu, kukurydzy, mało jest w owsie). Te symptomy które są tu wymienione występują u ludzi którzy chorują na celiakie (jest często dziedziczona) i rzeczywiście po odstawieniu glutenu część problemów mija. Problem w tym, że dotyczy to ok 10% ludzkości i jak się dobrze wybierze grupę na której prowadzi badania (np.Azjaci) to można udowodnić każdą tezę. Co do modyfikacji genetycznych to wszystko co teraz się je, jest zmodyfikowane genetycznie (stare metody doboru najlepszego pod jakimś względem np. ziemniak a następnie hodowanie dalej następnych pokoleń to też modyfikacja genetyczna tylko trwa trochę dłużej). Niektóre firmy w szczególności te które sprzedają fast food specjalnie zwiększają ilość glutenu w pieczywie bo wtedy łatwiej to pieczywo produkować, co oczywiście osobom z problemami związanymi z celiakią (są różne stopnie "natężenia" tak, że niektórzy mogą nawet nie wiedzieć że mają taki problem) szkodzi bardziej. Spotkać można nawet reklamy że" nasze wyroby są lepsze bo mają więcej glutenu niż...."

 • Gość: Olalla

  Oceniono 120 razy 72

  To nie są bzdury! Spróbujcie odstawić i zobaczycie, czy nie będziecie się czuć lepiej. Ja mam niedoczynność tarczycy i miałam podejrzenie Hashimoto (choroba autoimmunologiczna). Poszukałam na ten temat informacji (artykuły i fora dla osób z problemami tarczycy) i znalazłam informację o diecie bezglutenowej i beznabiałowej. Poza granicami naszego kraju ludzie mocno poprawiają swoje wyniki badań i samopoczucie na tej diecie - spadają przeciwciała (przy chorobach autoimmunologicznych), normują się hormony i można odstawić leki. Tylko w Polsce jakoś lekarze o tym nie mówią :/ Ja od ponad 4 miesięcy, czyli od kiedy dowiedziałam się o chorobie, jestem na diecie bezglutenowej. Nie jest ona bardzo mocno restrykcyjna, bo nie mam celiakii i czasem zdarza mi się zjeść makaron kupny, albo pizzę. Ale poza tym porzuciłam pieczywo, na śniadanie jem jajka pod różnymi postaciami - jajecznica, gotowane i wkrojone do sałatki jakiejś, sadzone, ale najczęściej robię z nich mini-placuszek - 3 jajka, mąka gryczana/ryżowa/cieciorkowa, czasem płatki owsiane albo ryżowe/gryczane i zjadam taki placuszek z owocami albo z konfiturą. Jest syty i śniadanie mam z głowy. Na obiad kasze/ryż/ziemniaki i warzywa + jakieś mięso (najczęściej kurczak). Kolacja to przeważnie sałatka (np. z ryżem i tuńczykiem). Podstawą na tej diecie są dla mnie jajka i kasza gryczana/ryż brązowy. I bez problemu daję radę wypełnić dzienne zapotrzebowanie na składniki odżywcze. A i czuję się świetnie. :)
  A jak ktoś chce makaron czy pieczywo na tej diecie, to taniej wychodzi zrobić samemu (a już na pewno smaczniej) - jak makaron bezglutenowy to nie wiem, bo nie jadłam, ale pieczywo kupne jest bez smaku :/ No i drogie, więc lepiej samemu upiec. Wiadomo, że nie będzie takie jak na glutenowych zbożach, ale wyjdzie taniej.

 • Gość: el_triste

  Oceniono 66 razy 54

  Tu nie chodzi konkretnie o pszenicę, tylko w ogóle o wszechobecne współczesne wysoko przetworzone węglowodany, akurat najliczniej reprezentowane przez pszenicę, najczęściej w połączeniu z rafinowanym cukrem. Eliminacja pszenicy skutkuje po prostu znacznym obniżeniem ilości cukrów w diecie, bo ile można szukać żytnich drożdżówek i kukurydzianych pączków ;)

 • Gość: franek

  Oceniono 381 razy 303

  ...i gó... się dowiedziałem konkretnego, poza tym, że jest taka książka, którą ktoś chce sprzedać, i która lansuje pszeniczny horror. żadnych konkretów nie widzę, nawet drobnych porad na co się przerzucić. nie kupuję tego!

 • baseciq

  Oceniono 189 razy 137

  Jak nic pozostaje tylko wodę pić i to tez nie butelkowaną, bo jej producenci robią przekręty (genetycznie modyfikują pierwiastki wody tak by tylko udawały H2O, ale w rzeczywistości żeby to było OH2).

  Panie redaktorze, jak żyć, skoro wszystko niezdrowe?

 • Gość: Jeezu

  Oceniono 189 razy 75

  Bardziej szkodzi tylko modyfikowana debilistycznie informacja. Nijak się to ma do polskiej pszenicy i poza oczywistymi faktami dot. wysokich indeksów glikemicznych. Tym artykułem kończę odwiedzanie tego portalu.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX