"Paradoks" seksu oralnego: kobiety mniej lubią go dawać, ale robią to dwa razy częściej. Co na to naukowcy?

Obie płcie lubią seks oralny, ale aktywną stroną częściej są kobiety

Obie płcie lubią seks oralny, ale aktywną stroną częściej są kobiety (Fot. Katarzyna Bialasiewicz/iStock.com)

Okazuje się, że to panowie bardziej lubią seks oralny. I choć bycie stroną aktywną sprawia im większą przyjemność niż paniom, to panie są tą stroną dwa razy częściej. Do takich wniosków doszli naukowcy z kanadyjskiego University of Guelph.

Od czasów rewolucji seksualnej w latach 60. XX wieku wiele się zmieniło w podejściu do seksu oralnego. Kiedyś kojarzony z "prostytutkami i homoseksualistami", dziś jest ważną częścią intymnych relacji w wielu związkach - zarówno tych stałych, jak i przelotnych - szczególnie wśród młodszych pokoleń.

Nic więc dziwnego, że dawanie przyjemności za pomocą ust i języka zajmuje również naukowców. Zwłaszcza kanadyjskich, którzy nawiązali współpracę z dwiema firmami zajmującymi się badaniami rynku i opinii publicznej, by zrozumieć tzw. "oral sex gap" - różnicę w preferencjach co do seksu oralnego w podziale na płeć. 

Jak często uprawiają seks szczęśliwe pary? [LEPSZY SEKS]

Badacze zgromadzili dane od 1500 studentów obu płci w wieku od 18 do 24 lat i wyciągnęli kilka wniosków dotyczących różnic pomiędzy nimi. Spośród 900 heteroseksualnych ochotników 70 proc. kobiet i 73 proc. mężczyzn przyznało, że w ogóle uprawia seks oralny. Robią to zarówno osoby w stałych związkach, jak i te, które preferują przygody na jedną noc.

Podobieństwa...

Uczestnicy badania mieli też określić, jaką przyjemność daje im uprawianie tzw. miłości francuskiej. Z odpowiedzi wynika, że najbardziej zadowolone są pary, które są ze sobą "na poważnie" lub wręcz razem mieszkają, te przygodne nieco mniej. W skali od 1 (niezbyt przyjemna) do 4 (bardzo przyjemna) średnia ocen poziomu przyjemności przekroczyła 2.

Ankietowani dość zgodnie przyznają, że więcej radości z seksu oralnego czerpią jako strona bierna (odpowiednio 73 proc. mężczyzn i 39 proc. kobiet), a nie czynna. Tę zależność naukowcy zaobserwowali u obu płci, zarówno w długotrwałych związkach, jak i w przygodnych relacjach. 

... i różnice

Inaczej sprawa wygląda z dawaniem tej przyjemności. 52 proc. mężczyzn "bardzo lubi" lądować między nogami swoich partnerek, 40 proc. "lubi to dosyć", a tylko 7 proc. za tym nie przepada. W przypadku kobiet dużo radości z fellatio czerpie 28 proc. z nich, dla 55 proc. jest to "w porządku", a 17 proc. za tym nie przepada. W tej ostatniej grupie większość pań to te, które nie są w stałych związkach.

Generalnie więc to panowie czerpią najwięcej przyjemności z dawania seksu oralnego. Mimo to z badań wynika, że aktywną stroną częściej są kobiety. W ankiecie aż 26 proc. respondentek zadeklarowało, że "dało, ale nie otrzymało" przyjemność oralną w porównaniu do 10 proc. mężczyzn. Skąd ta rozbieżność?

Nie wiadomo, choć serwis Medical Daily sugeruje, że może to być kwestia tego, że panie częściej poddają się namowom partnera. Mają o tym świadczyć badania przeprowadzone na mieszkankach Australii w wieku od 16 do 25 roku życia. Aż połowa z nich przyznała, że zdarzyło im się czuć presję, by uprawiać seks oralny - ze strony partnera lub rówieśników, ale też z powodu tradycyjnie pojmowanej roli społecznej kobiet lub niewystarczającej edukacji seksualnej.

Zobacz też:

Nie ma tu ociekających seksem, nagich, wyrzeźbionych ciał. A jednak od zdjęć tych roznegliżowanych par nie można oderwać wzroku

To, jak zdrowe seksualnie jest społeczeństwo, pokazują nastolatki i seniorzy. Argumenty za edukacją seksualną

Quiz o seksie. Sprawdź, co wiesz sekretach miłości
1/15U kogo orgazm trwa dłużej:

Zobacz najnowsze wideo

Zobacz także
Komentarze (109)
"Paradoks" seksu oralnego: kobiety mniej lubią go dawać, ale robią to dwa razy częściej. Co na to naukowcy?
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • pan.szklanka

  Oceniono 77 razy 55

  Może to politycznie niepoprawne, ale warto dodać, że większość mężczyzn woli mieć robionego loda niż robić loda.

 • 500_zl_na_kazde_dziecko

  Oceniono 66 razy 36

  "połowa pań przyznała, że zdarzyło im się czuć presję, by uprawiać seks oralny - ze strony partnera lub rówieśników, ale też z powodu tradycyjnie pojmowanej roli społecznej kobiet"
  nie wiedziałem że robienie loda jest elementem tradycyjnie postrzeganej roli społecznej kobiet :)

 • 500_zl_na_kazde_dziecko

  Oceniono 97 razy 31

  "W przypadku kobiet, 17 proc. za tym [lodzikiem] nie przepada. W tej grupie większość pań to te, które nie są w stałych związkach."
  Właśnie dlatego nie są w związkach.

 • profot

  Oceniono 31 razy 23

  Faceci są bardziej porno, tacy wiecie kombinujący co by tu jeszcze, gdzie by tu jeszcze...

 • kimdongun

  Oceniono 32 razy 22

  Dlaczego panna młoda się uśmiecha idąc do ołtarza?
  Bo już zrobiła ostatniego loda.

 • Gość: ZZZ123

  Oceniono 21 razy 11

  Tak to jest, jak "humaniści" biorą się za statystykę.
  Ci idioci nie rozumieją czegoś naprawdę prostego:

  Faceci lubią to robić, ale kobiety niespecjalnie lubią to dostawać.
  Z drugiej strony faceci lubią dostawać to, co im się udaje wydębić od kobiet.
  Ot i cała tajemnica...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Seks i uczucia:
Najczęściej czytane