Zmiana czasu 2017: kiedy przestawić zegarki na czas letni?

16.03.2017 09:06
Zmiana czasu 2017 - zegarki na czas zimowy przestawimy w ostatni weekend października.

Zmiana czasu 2017 - zegarki na czas zimowy przestawimy w ostatni weekend października. (iStockPhoto)

Przed nami zmiana czasu na letni - przestawimy zegarki o godzinę do przodu. Zmiana czasu na letni to zapowiedź dobrych rzeczy: dni będą coraz dłuższe i... cieplejsze.

Zmiana czasu na letni 2017 czeka nas w ostatni weekend marca, a dokładniej w nocy z 25 na 26 marca. Powinniśmy przestawić zegarki z godz. 2:00 na 3:00 w nocy.

Zmiana czasu: dlaczego przestawiamy zegarki?

Przestawianie zegarków dwa razy w roku ma sprawić, że światło dziennie będzie efektywniej wykorzystywane: rytm pracy człowieka ma być dostosowany do wschodów i zachodów słońca. Ma ono również przyczynić się do oszczędności energii. Skoro wykorzystujemy naturalne światło, nie będziemy korzystać np. z dodatkowego oświetlenia. Od pewnego czasu pojawiają się głosy, że te argumenty nie mają przełożenia na rzeczywistość, a zmiana czasu ma dużo negatywnych konsekwencji. Nie tylko związanych z koniecznością zmiany swojego rytmu dnia, ale ma negatywny wpływ m.in. na systemy informatyczne, bankowe.

Zmiana czasu na letni następuje w ostatnią niedzielę marca. Będziemy spać godzinę krócej, w zamian otrzymamy dłuższe dni, później będzie robiło się ciemno.

Zmiana czasu: regulacje prawne

Wprowadzanie i odwoływanie czasu letniego w Polsce reguluje rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 5 stycznia 2012 r. w sprawie wprowadzenia i odwołania czasu letniego środkowoeuropejskiego w latach 2012-2016. W Unii Europejskiej o zmianie czasu mówi dyrektywa w sprawie ustaleń dotyczących czasu letniego (ze stycznia 2001 r.). Jedynym krajem europejskim, w którym nie stosuje się zmiany czasu jest Islandia.

W Polsce zegarki przestawiamy dwa razy do roku nieprzerwanie od 1977 r. (wcześniej było to robione nieregularnie, w różnych odstępach czasu i na różnych zasadach).

Czy musimy przestawiać zegarki w nocy?

Spokojnie możesz przestawić zegarek rano (albo wieczorem, zanim położysz się spać). Większość urządzeń elektronicznych (jak np. telefony - w końcu to tam najczęściej ustawiamy budzik) zmienia czas automatycznie, nie musimy się więc przestawiać ich ręcznie. Warto jednak dla pewności sprawdzić, czy tak się stało, aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek.

Jak wpływa na nas zmiana czasu?

Chociaż w perspektywie mamy długie i słoneczne dni, przestawić się na czas letni nie jest łatwo - szczególnie pierwszego dnia po przestawieniu zegarków, kiedy śpimy krócej. Niektórzy próbują zmienić swój rytm już wcześniej, starając się funkcjonować według "nowego" czasu. Tę metodę stosują m.in. rodzice małych dzieci, którzy chcą ułatwić maluchom (i sobie) funkcjonowanie. Mówi się, że zmiana czasu ma także wpływ m.in. na wzrost liczby zawałów serca i wypadków samochodowych.

Na jednych zmiana czasu działa negatywnie, innych napędza do działania. Wiosna, robi się coraz cieplej, kolejne elementy garderoby będziemy chować głęboko w szafie - tyle pozytywów, więc można przymknąć oko na niedogodności związane z przestawieniem zegarków.

Jesteś wypalony po zimie? Zobacz, jak łatwo naładować akumulatory:

Wypalony po zimie? Ładuj akumulatory na wiosnę!

Zmiana czasu na zimowy

Kiedy pożegnamy się z czasem letnim? Kolejna zmiana czasu - przejście na czas zimowy - nastąpi w ostatnią niedzielę października. Zegarki przestawimy w nocy z sobotę 28 października na niedzielę 29 października 2017 (wskazówki przesuniemy z godz. 3:00 na 2:00).

To także może cię zainteresować:

Sprawdź, czy rozpoznasz te kwiaty. Zastawiliśmy parę pułapek!
1/10To jeden ze zwiastunów wiosny. Ten kwiat to:

Zobacz najnowsze wideo

Zobacz także
Komentarze (1)
Zmiana czasu 2017: kiedy przestawić zegarki na czas letni?
Zaloguj się lub komentuj jako gość
  • representation1

    Oceniono 3 razy 3

    Wiadomość została usunięta ze względu na złamanie prawa lub regulaminu

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Życie i styl:
Najczęściej czytane