Czasami raka nie da się wyczuć - trzeba go zobaczyć. Dwanaście cytryn pokazuje, co powinno zaniepokoić

"Wystarczyło, że raz spojrzałam na to zdjęcie i natychmiast zorientowałam się, że mam raka" - wspomina kobieta, która nie była w stanie wyczuć guza podczas badania. 12 cytryn wystarczyło, żeby odwiedziła lekarza. Do gabinetu trafiła w czwartym stadium raka.

Jak mówić o raku piersi, kiedy piersi są w mediach społecznościowych na cenzurowanym? Nie można ich pokazywać, bo niestosowne treści będą usuwane. Za łamanie regulaminu grozi także blokada konta.

Ktoś gdzieś kiedyś uznał, że kobiecie piersi to widok jednoznacznie erotyczny. Nie ma znaczenia, czy pierś pełni funkcję użytkową i służy karmieniu dziecka, czy zdrowotną i uczy samobadania. To źle, bo ciężko pokazać kwestie dotyczące piersi na czymś innym niż piersi właśnie. Jest trudno, ale nikt nie mówi, że się nie da.

12 zdeformowanych cytryn

Temat bardzo skutecznie (w końcu ma na koncie uratowanie życia przynajmniej jednej kobiety) obeszła fotografka Corrine Ellsworth Beaumont. Wzięła opakowanie po jajkach i dwanaście cytryn. Każda z nich miała widoczne symptomy, że coś z nią jest nie tak.

Od zmiany kształtu, przez zaczerwienienia, nierówną skórę, po wydzielinę z końcówki. Wszystkie te objawy pokazane na cytrynach w rzeczywistości dotyczyły potencjalnych objawów nowotworu piersi.

Jak może wyglądać i być odczuwany rak piersi? Rozpoznajesz niektóre objawy? Nie panikuj, niektóre zmiany mogą być niegroźne. Ale jeśli się utrzymują, bądź mądra i pokaż je lekarzowi. 
Od lewej, pierwszy rząd: piersi są nabrzmiałe, pojawiło się w piersi wklęśnięcie, boli skóra piersi, skóra jest zaczerwieniona lub gorąca, pojawiła się dziwna wydzielina, pierś ma widoczne dołeczki
Od lewej, dolny rząd: guz, nabrzmiałe żyły, wklęśnięcie brodawki, nowy kształt lub rozmiar, 'skórka pomarańczowa', ukryty w piersi guzek (zazwyczaj twardy jak pestka cytryny i nie przesuwający się).Jak może wyglądać i być odczuwany rak piersi? Rozpoznajesz niektóre objawy? Nie panikuj, niektóre zmiany mogą być niegroźne. Ale jeśli się utrzymują, bądź mądra i pokaż je lekarzowi. Od lewej, pierwszy rząd: piersi są nabrzmiałe, pojawiło się w piersi wklęśnięcie, boli skóra piersi, skóra jest zaczerwieniona lub gorąca, pojawiła się dziwna wydzielina, pierś ma widoczne dołeczki Od lewej, dolny rząd: guz, nabrzmiałe żyły, wklęśnięcie brodawki, nowy kształt lub rozmiar, 'skórka pomarańczowa', ukryty w piersi guzek (zazwyczaj twardy jak pestka cytryny i nie przesuwający się). Jak może wyglądać i być odczuwany rak piersi? Rozpoznajesz niektóre objawy? Nie panikuj, niektóre zmiany mogą być niegroźne. Ale jeśli się utrzymują, bądź mądra i pokaż je lekarzowi. Od lewej, pierwszy rząd: piersi są nabrzmiałe, pojawiło się w piersi wklęśnięcie, boli skóra piersi, skóra jest zaczerwieniona lub gorąca, pojawiła się dziwna wydzielina, pierś ma widoczne dołeczki Od lewej, dolny rząd: guz, nabrzmiałe żyły, wklęśnięcie brodawki, nowy kształt lub rozmiar, 'skórka pomarańczowa', ukryty w piersi guzek (zazwyczaj twardy jak pestka cytryny i nie przesuwający się). Fot. Corrine Ellsworth Beaumont/Worldwide Breast Cancer

Jak rak piersi może wyglądać i jak możesz go czuć?

Górny rząd od lewej: 1. piersi są nabrzmiałe, 2. w piersi pojawiło się wklęśnięcie, 3. boli skóra piersi, 4. skóra piersi jest zaczerwieniona lub gorąca, 5. pojawiła się dziwna wydzielina z piersi, 6. pierś ma widoczne dołeczki.

Dolny rząd od lewej: 1. w piersi jest guz, 2. żyły w piersi są nabrzmiałe, 3. wklęśnięte brodawki, 4. piersi zmieniły kształt lub rozmiar, 5. pojawiła się 'skórka pomarańczowa', 6. w piersi ukryty jest guzek (zazwyczaj twardy jak pestka cytryny i nieprzesuwający się).

Poznaj swoje cytryny

To jedno zdjęcie obejrzało ponad 3 miliony osób, a udostępniono je 21 tysięcy razy. Wśród nich znalazła się także Erin Smith Chieze. Gdy tylko zobaczyła to pudełko z cytrynami, natychmiast zdała sobie sprawę, że ma nowotwór. Od razu zgłosiła się do lekarza, który potwierdził jej obawy - czwarte stadium raka.

 Mój guz był niewyczuwalny i samobadanie piersi na nic się zdało - wspomina.

Czasami raka nie da się wyczuć - trzeba go zobaczyć. I temu właśnie służy kampania #KnowYourLemons fundacji Worldwide Breast Cancer.

W Polsce nie określamy piersi mianem "cytryn", dlatego przetłumaczenie hasła tej kampanii społecznej (Poznaj swoje cytryny, ang. Know your lemons) nasuwa pewne problemy. Warto znać swoje "balony", bo one mogą nas wiele nauczyć na temat nowotworu piersi? To nie brzmi tak zgrabnie, poza tym balon jest pusty w środku, a nie jak cytryna (i pierś) gruzełkowaty. Na szczęście, czasami jeden obraz wystarczy za tysiąc słów. I tak jest w tym przypadku. Patrzcie i porównujcie!

----------

"Mama osiwiała w 5 minut... A wiozła mnie karetka z wielkim sercem naklejonym na boku" - tak zaczyna się historia Moniki. Ona, ale i Ewa i Ola, Alicja, Dariusz i Klara, Marysia oraz wiele innych osób opowiedziało nam o tym, jak pomogła im Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Z okazji 25-lecia Orkiestry chcemy wraz z nimi podziękować Jurkowi Owsiakowi i wszystkim Wam, którzy co roku ratujecie życie innych, wrzucając do puszki choćby symboliczną złotówkę. Chcesz podzielić się swoją historią? Napisz do nas: wosp@agora.pl. Najciekawsze listy opublikujemy i przekażemy Jurkowi Owsiakowi.

Pomogła im Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, teraz chcą jej podziękować. #ŻyjędziękiWOŚP

Więcej o:
Komentarze (23)
Czasami raka nie da się wyczuć - trzeba go zobaczyć. Dwanaście cytryn pokazuje, co powinno zaniepokoić
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • errorem

  Oceniono 126 razy 120

  Anglosasi celują w umiejętności skrótowego a przy tym rzeczowego i trafnego przedstawiana trudnych, czy też skomplikowanych spraw i problemów. Szczerze ich podziwiam za tę umiejętność.

 • nuydones

  Oceniono 70 razy 34

  pis o nas dba, wszyscy wiemy że znajdziemy się w piasku i, nie tylko dzięki trującemu środowisku ale też dzięki modlitwie która według nich jest lekarstwem, zabobonem nas zabiją

 • dokowski

  Oceniono 4 razy 2

  Nie wierzę, że lekarzom nie wolno publikować materiałów wspierających profilaktykę i leczenie z ilustracjami. Może chodzi wam o publikacje autorów spoza medycyny, którzy zdjęciami piersi chcieliby wesprzeć swoje interesy? "piersi są w mediach społecznościowych na cenzurowanym? Nie można ich pokazywać, bo niestosowne treści będą usuwane" - z pewnością nie wolno usuwać linków do oficjalnych medycznych publikacji, więc zamiast epatować zdjęciami piersi, trzeba po prostu, uczciwie podać linki do materiałów szkoleniowych w takim samobadaniu

 • blue-sky-0

  Oceniono 1 raz 1

  pierś pełni funkcję zdrowotną...

  hmmm

  Pulitzer gotowy?

  a czy głowa też pełni funkcję zdrowotną? też uczy samobadania?

  niektórzy zaczęli by sobie żartowąć że organy płciowe uczą samobadania...

 • potp

  Oceniono 5 razy 1

  Dlaczego zytryna z jakimiś brązowymi plamami (psucie się) została nazwana bolącą skórą?

 • mmassive

  Oceniono 8 razy 0

  A to nie była może gra słowna? Lemons vs. Melons ? :)

 • hens

  Oceniono 16 razy -2

  Polska to zacofany kraj. Widok piersi kobiecych z symptomami raka,
  to pornografia i trzeba pokazać zamiennie jako substytut katolski cytryny. he he.
  A jak ktoś złapie kiłę, to jako przestrogę pokarzecie parówkę upacianą w sosie tatarskim.......?

 • Magda Olszyńska

  Oceniono 14 razy -4

  A ja mam urządzenie , ktore nazywa się Braster. Domowe badanie piersi, Poczytajcie o tym ja polecam.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX