Cytat dnia? "Kobietom jest trudniej, bo mają geny, które..." - znany dziennikarz naprawdę to powiedział. W 2017 roku

Roman Rogowiecki i Kayah

Roman Rogowiecki i Kayah (Fot. Michał Grocholski / AG)

Światem muzycznym nie rządzi szowinizm, a kobiety nie robią kariery w show-biznesie przez... gen matkowania - tak uważa Roman Rogowiecki. Nie mówiąc już o tym, że paniom o wiele gorzej wychodzi pisanie piosenek, ale to już wina innych skłonności. Te słowa nie mogły pozostawić nas obojętnymi.

W wywiadzie Przemysława Bollina dla Onetu znany dziennikarz muzyczny Roman Rogowiecki na pytanie, czy kobietom wciąż jest trudniej w show-biznesie, odpowiedział:

Pewnie jest im trudniej, bo mają geny, które kierują je w stronę matkowania i to przeszkadza w rozwoju ich kariery. Najbardziej żaląca się na duchy przeszłości jest Tori Amos. Czy ja wiem, czy to jest dobre?

Rogowiecki nawiązuje to m.in. do piosenki "Me and a gun", w której Amos "żali się" na to, że została uprowadzona przez fana i zgwałcona. Na dziennikarzu jednak nie robi to wrażenia, bo, jak dowiadujemy się z wywiadu, tylko faceci potrafią pisać piosenki "o czymś":

Jednak facet potrafi napisać sobie piosenkę, z której coś wynika. Kobieta ma jednak te skłonności do rozpamiętywania nieszczęść, które ją spotkały.

Kolejne pytanie miało rozwiać kwestię, czy rynek muzyczny jest szowinistyczny:

Myślę, że nie. Mówimy o artystach, którzy mają coś wnieść. Facetom jest po prostu łatwiej. Kobieta jest delikatniejsza, potrzebuje więcej czasu. Rynek muzyczny nie jest szowinistyczny, wręcz przeciwnie. Kobiety w ostatnich latach radzą sobie naprawdę dobrze. Wystarczy wymienić Katy Perry czy Pink, która w Polsce uchodzi za pop wokalistkę, a to nie do końca jest prawdą. Jest Beyonce i Solange, która w końcu wyszła z cienia starszej siostry. Jest Taylor Swift, która kiedyś countrowała, a teraz trzęsie Ameryką. Już nie mówię o Madonnie. Kobiety mają naprawdę dobry czas, może nawet lepszy niż mężczyźni.

Komentarz redakcji Kobieta.gazeta.pl:

Chciałybyśmy, żeby słowa  Romana Rogowieckiego, znanego dziennikarza muzycznego, dyrektora muzycznego stacji RDC, były żartem. Wtedy przynajmniej mogłybyśmy się pośmiać, a nie podnosić sobie ciśnienie publicznie wygłaszanymi farmazonami. Zresztą szkoda, że autor wywiadu, słysząc te złote myśli, nie zajął stanowiska, które umiejscowiłoby go bliżej 2017, a nie 1950 roku.

Panie Romanie, naprawdę uważa Pan, że "gen matkowania", którego jesteśmy posiadaczkami, przeszkadza w rozwoju kariery? Mamy wrażenie, że kiedy przewalała się dyskusja na temat kobiet, musiał Pan siedzieć w fotelu ze słuchawkami na uszach - odcięty od świata zewnętrznego i zmian, które przechodził.

Naprawdę uważa Pan, że nie dość, że instynkt macierzyński przejmuje nasze mózgi, to jeszcze nasza wewnętrzna słabość do dłubania we własnym nieszczęśliwym wnętrzu sprawia, że kobiety są gorszymi muzykami?

Naprawdę powiedział Pan, że „Jednak facet potrafi napisać sobie piosenkę, z której coś wynika”?

Naprawdę mężczyzna, stojący - jakby nie patrzeć - po drugiej stronie barykady - nie tylko dlatego, że jest mężczyzną, ale dlatego, że nie robił kariery w show-biznesie, ma prawo zapewniać nas o tym, czy show-biznes jest, czy nie jest branżą szowinistyczną?

Panie Romanie, przepraszamy, ale jest Pan w tej kwestii niewiarygodny. A skoro mowa o Madonnie, to niech Pan to obejrzy. Bo czasem lepiej milczeć.

Na pewno wiesz, kim jest Japończyk albo Węgier. Węgierka to także...
1/10Zacznijmy od czegoś łatwego. Polak to mieszkaniec Polski. Polka to także...

Zobacz najnowsze wideo

Zobacz także
 • in vitro "Dziecko z in vitro" - wpisali w książeczce zdrowia dziecka. Oburzeni rodzice odwołali się do rzecznika
 • 'Nie musicie do mnie przychodzić' - mówi genetyczka z CZD. Klauzula sumienia w prywatnej przychodni? Lekarka z CZD dolała oliwy do ognia
 • Komplementować, czy nie komplementować? Usiądziesz mi na kolanach? - zapytał naukowiec dziennikarkę na wizji
Komentarze (331)
Cytat dnia? "Kobietom jest trudniej, bo mają geny, które..." - znany dziennikarz naprawdę to powiedział. W 2017 roku
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • jack_flash

  Oceniono 133 razy 83

  Dziennikarz "dał wywiad"? Chyba udzielił wywiadu. Bo Wy, to daliście plamę.

 • 0roman0

  Oceniono 175 razy 53

  Mam głęboko gdzieś tą zakłamaną "poprawność" która nie pozwala powiedzieć własnego zdania. RR może użył kilku nie do końca trafnych sformułowań ale zasadniczo ma sporo racji w tym co mówi. Nie będę pytał dlaczego nie powstały żeńskie odpowiedniki zespołów takich jak chociażby Deep Purple, AC/DC, Pink Floyd, Yes, Beatles, Doors, Led Zeppelin, Nirvana itd? To byłoby zbyt proste.
  Nie lubię feministek. Nie dlatego że walczą o prawa kobiet ale dlatego że niejednokrotnie walczą zupełnie nie proszone i dlatego że często przysparzają ogółowi kobiet więcej szkód niż pożytku poprzez swoją zapalczywość. Argument że dzisiaj mamy 2017 rok a nie 1950 jest śmieszny i żenujący.

 • jack_flash

  Oceniono 61 razy 41

  www.telegraph.co.uk/music/artists/the-60-greatest-female-singer-songwriters-of-all-time

  Polskie autorki Agnieszka Osiecka, Katarzyne Gaertner, czy tez poezje Szymborskiej, przyklady mozna mnozyc.

 • la_bola

  Oceniono 97 razy 39

  Pies daje głos. Dziennikarz udziela wywiadu.
  Hm... poza tym chociaż jestem kobietą, jakoś nie potrafię się oburzyć. Nie ma co udawać, że kobiety i mężczyźni niczym się nie różnią. Mają inny zestaw genów, inne układy hormonalne i różne sposoby myślenia. Od tego ujednolicania zamiast mężczyzn mamy gogusiów w rurkach, kapelusikach i T-shirtach z dekoltem, na których widok można się porzygać.

 • piotrus009

  Oceniono 55 razy 35

  "Dał wywiad"... trudno uwierzyć, że w 2017 ktoś tak mówi...

 • hanusinamama

  Oceniono 45 razy 31

  Jestem kobieta, matką, mam swoją firmę...i nie obraził mnie ten Pan w żaden sposób ani tez nie powiedział nieprawdy. Wiem co to znaczy łączyc prace z macierzyństwem i wiem ze nie da sie tego połączyc w 100%, zawsze coś nie działa do konca dobrze. I tutaj jest moja decyzja czy poswiecam dzieci dla kariery czy karierę dla dzieci. I o to chodzilo temu Panu. Pamietam jak swojego czasu Shakira urodziła 2 dziecko i było głosno w mediach ze jej kariera sie skonczyła bo nie wydała nowej płyty i od roku!!!! nie dała koncertu. Własnie o to chodzi.

 • Adam J.

  Oceniono 93 razy 31

  Skoro tak uważa, to jego sprawa i jego zdanie. Dlaczego ma przyjmować feministyczny pogląd reprezentowany przez autorkę tego artykułu?

 • kruk1210

  Oceniono 68 razy 26

  "Wtedy przynajmniej mogłybyśmy się pośmiać, a nie podnosić sobie ciśnienie publicznie wygłaszanymi farmazonami."
  To nie jest argument.

  "Zresztą szkoda, że autor wywiadu, słysząc te złote myśli, nie zajął stanowiska, które umiejscowiłoby go bliżej 2017, a nie 1950 roku."
  To też nie jest argument.
  Poza tym w 2017 roku na świeczniku są Trump, Kaczyński, Orban, może wkrótce także Le Pen. Czy autorka tych słów naprawdę chce stanowiska umiejscowionego bliżej 2017 roku? "Because it's 2017!"

  "Panie Romanie, naprawdę uważa Pan, że "gen matkowania", którego jesteśmy posiadaczkami, przeszkadza w rozwoju kariery?"
  A tu mamy zdziwienie tym, że ktoś może mieć inną opinię. W 2017 roku!

  "Mamy wrażenie, że kiedy przewalała się dyskusja na temat kobiet, musiał Pan siedzieć w fotelu ze słuchawkami na uszach - odcięty od świata zewnętrznego i zmian, które przechodził."
  Przewalała się, przewala, i będzie przewalać, i żadna ilość tupania nogami i zakrywania uszu tego nie zmieni. I RoRo bierze w niej teraz udział, wygłaszając nieprawomyślne opinie, ale podobno mamy wolność wypowiedzi.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Życie i styl:
Najczęściej czytane