Ginekolog odmówił jej przepisania antykoncepcji, bo "powoduje zgony". Udowodniła, że warto walczyć

Ginekolog z Enel-Med stwierdził, że "antykoncepcja powoduje zgony" i uznał to za wystarczający powód do odmowy wypisania recepty na NuvaRing. Pacjentka nie odpuściła i podjęła stanowcze działania, a lekarz boleśnie odczuł ich skutek.

Post udostępniony 14 marca przez jedną z pacjentek warszawskiego Centrum Medycznego Enel-Med zbulwersował wiele kobiet - zareagowało na niego prawie 2 tysiące członkiń facebookowej grupy Dziewuchy Dziewuchom, na której został udostępniony. Pacjentka opisała w nim swoją wizytę u jednego z ginekologów, do którego zapisała się, ponieważ chciała uzyskać receptę na NuvaRing - antykoncepcyjny pierścień dopochwowy.

"Antykoncepcja powoduje zgony"

Lekarz odmówił wypisania recepty, twierdząc, że "antykoncepcja powoduje zgony, a on nie będzie przyczyniał się do śmierci pacjentki". Odmowa była niczym nieuzasadniona, ponieważ ginekolog nie przeprowadził wywiadu medycznego ani nie zbadał pacjentki. 

Oburzona kobieta złożyła reklamację i zażądała od placówki oraz lekarza oficjalnych przeprosin. Choć zarząd Enel-Med poinformował ją, że na odpowiedź musi poczekać 10 dni, już następnego dnia (15 marca) pacjentka dostała od niego nieoficjalne przeprosiny, a kurierem przesłano jej oczekiwaną receptę.

Stanowczo i skutecznie

Na tym się jednak nie skończyło. Kobiety komentujące post były na tyle poruszone postępowaniem ginekologa, że poradziły pacjentce napisanie do Rzecznika Praw Pacjenta oraz nagłośnienie sprawy. Pokrzywdzona kobieta przyznała im rację - wystosowała pismo do Rzecznika Praw Pacjenta oraz złożyła skargę do Izby Lekarskiej. 

Działania odniosły pożądany skutek - 24 marca pacjentka dostała odpowiedź od Centrum Medycznego. Zarząd uznał jej reklamację oraz poinformował, że współpraca z lekarzem została zawieszona, ponieważ nie dopełnił on swojego obowiązku.

Władze Enel-Med napisały także oświadczenie dla mediów, w którym poinformowały o przyczynach zawieszenia współpracy z lekarzem:         

CM [Centrum Medyczne Enel-Med] uznało reklamację pacjenta za zasadną wskazując, że postępowanie merytoryczne lekarza było nieprawidłowe i niezgodne z medycyną opartą na dowodach (Evidence Based Medicine – EBM). W konsekwencji CM podjęło decyzje o zawieszeniu współpracy z tym lekarzem.

"Trzeba walczyć o swoje prawa"

Pacjentka odczuła ulgę po tym, jak dowiedziała się o zwolnieniu ginekologa. Według niej kobiety powinny stanowczo reagować, kiedy widzą, że ich prawa są łamane:

Trzeba walczyć o swoje prawa bo czasami najwięcej mogą zrobić oddolne działania. 

To też może cię zainteresować:

Penis na siedzeniu w metrze? To nie głupi numer, to kampania społeczna [WIDEO]

Nagie zdjęcie i kolorowe farbki - 19-latka świetnie pokazała, jak wygląda "zły dotyk". Jej praca robi furorę

Sport i kobiecość? Te dziewczyny udowadniają, że to idealne połączenie

Więcej o:
Komentarze (68)
Ginekolog odmówił jej przepisania antykoncepcji, bo "powoduje zgony". Udowodniła, że warto walczyć
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • incipit

  Oceniono 152 razy 132

  Tym razem nazi-kato-bandit poległ - i dobrze.

 • szlachcic

  Oceniono 116 razy 106

  Witamy w IV Republice Pislamistycznej
  przeciez temu konowalowi nalezalo odebrac prawo wykonywania zawodu bo jak widac kretyn jest niedouczony

 • dejtrejder

  Oceniono 104 razy 96

  Ten ginekolog nie tylko powinien być zwolniony ale powinien utracić prawo do wykonywania tegoż zawodu. Niech się ćwok zatrudni jako pleban albo inny zakonnik w jakiejś guślarni. Bo taki z niego lekarz jak z koziej du py trąba!

 • justas32

  Oceniono 86 razy 82

  Lekarze - nie leczcie posłów PIS. Powołujcie się na klauzulę sumienia ...

 • 99venus

  Oceniono 84 razy 82

  Stwierdzam z przykrością,że coraz częściej wysiłek lekarzy skierowany na szerzenie ciemnoty i maltretowane pacjentek jest znacznie wiekszy niż troska o pacjentkę.Polsko-katolicki wkład w rozwój medycyny?

 • rikol

  Oceniono 84 razy 80

  Ciąża i poród są bardziej niebezpieczne niż jakakolwiek antykoncepcja, ale najwyraźniej ten konował wcale nie skończył medycyny, tylko rekolekcje.

 • loneman

  Oceniono 74 razy 64

  Samo zycie jest juz poczatkiem zlego - zawsze konczy sie zgonem ;)
  To jednak jest choroba przenoszona drog plciowa, jak glosi tytul jednego dziela

 • felicjan.dulski

  Oceniono 50 razy 48

  Tym razem jeszcze się udało, ale jak długo jeszcze?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX