Niższy "paragon dla męża, żeby nie krzyczał" - sklep zażartował, że ma taką opcję. Nas nie śmieszy

To miał być żart i jak to z żartami bywa, jednych rozśmieszył, innych oburzył. Sklep Butik daje rabat na hasło: ZEBYMAZNIEKRZYCZAL i pyta, czy dobrym pomysłem jest "paragon dla męża".

Kilka dni temu kupowałam moim dzieciom ubrania w dużym sklepie. Przemiła pani ekspedientka z każdym nawiązywała kontakt - kobietę w ciąży przede mną zapytała czy ma zachcianki na słodkie, czy kwaśne, z czego wywiązała się krótka rozmowa na temat płci oczekiwanego dziecka. Przyszła kolej na mnie - ciekawa byłam, jaki kasjerka znajdzie punkt zaczepienia w rozmowie ze mną. Padło na urodę ubranek, które wybrałam dla córki. Kiedy przyszło do płacenia, transakcja na jednej karcie została odrzucona - cóż, koniec miesiąca. Pani z uśmiechem rzuciła: - Proszę spróbować jeszcze raz - kartą męża.

I tu mną trochę tąpnęło. Gdyby nie to, że pani była naprawdę supersympatyczna, radosna, młoda i pełna energii, i nie chciałam psuć jej dnia, i ogólnie miłej atmosfery panującej w kolejce, pewnie bym zapytała, co miała na myśli. Czy sugeruje, że nie mam własnych pieniędzy i jestem na utrzymaniu męża? W zupełności wystarczyło, żeby zaproponowała użycie drugiej karty. Wspominanie o mężu było całkowicie zbędne - zasugerowało, że jestem w heteronormatywnym związku, zgodnie z konserwatywną tradycją - po ślubie i na dodatek w układzie patriarchalnym, na utrzymaniu męża.

Mąż łyknie tylko 50 procent?

Dzisiaj przypomniałam sobie tamtą sytuację w związku z żartem, który na swoim fanpage’u na Facebooku opublikowała marka Butik. Chodzi o wpis z 6 sierpnia, w którym ludzie z Butika pytają: Kto jest za wprowadzeniem opcji „paragon dla męża?”. Pytanie ilustruje zdjęcie udawanej strony transakcyjnej sklepu, na której dodano funkcję „Paragon dla ‘męża”. Opcja ta ma pomniejszać o 50 procent wartość całego zamówienia.

„Mnie śmieszy”

Ten post był hitem na stronie marki. Podczas, gdy zwyczajne wpisy zbierają średnio 11 reakcji, ten miał ponad 5,8 tysięcy - kciuków w górę, serduszek i uśmiechniętych buziek. Pod postem komentarze zostawiały kobiety, które taka opcja śmieszyła i uznały ją za „genialną”, „idealną dla nich” i za „pomysł-petardę”.

Sądzę, że takie coś powinno być na każdej stronie. Mój partner byłby na pewno zadowolony
Fajna sprawa, o ile konta nie ma się wspólnego ha ha

Nie, żebyśmy tutaj w redakcji były sztywniarami i tylko na wszystko się oburzały. Nas też pewne niepoprawne politycznie żarty śmieszą. Szczerze mówiąc, im większy kaliber, tym więcej radości. Jednak fakt, że tak może być w związkach i małżeństwach niestety bardziej smuci, niż rozwesela.

Bezpośrednio pod postem miażdżącą większość stanowiły komentarze rozbawionych kobiet. Jeden z niewielu głosów oburzenia:

„Jak ja się cieszę, że żyję w zdrowym związku i nie muszę oszukiwać partnera”

został zagadany brakiem dystansu, przerośniętym ego. Pojawiły się stereotypowe sugestie: Im mniej wie, tym lepiej śpi, więc trzeba dbać o sen naszych połówek oraz: Są wydatki, o których facet nie musi wiedzieć, nauczysz się po paru latach małżeństwa.

Być może nasze mamy i babcie kryły się ze swoimi zakupami, z samym faktem kupowania, z wysokością rachunku. Może były gorzej uposażone niż mężowie albo w ogólnie nie zarabiały pieniędzy, bo ich pracą był wkład w dbanie o dzieci i dom. Mamy jednak 2017 rok, a sytuacja na świecie się zmieniła, czas żeby ta rewolucja dotarła również do naszego sposobu myślenia.

Zarabiam, wydaję

Paragon to żart, ale żartem nie jest hasło, które na stronie Butiku daje kod zniżkowy na 50 procent na nowości. Brzmi ono: ZEBYMAZNIEKRZYCZAL. Ludzie nie powinni na siebie w związku krzyczeć - chyba, że krzyczą oboje, bo taką mają dynamikę związku, jest to krzyczenie partnerskie, równoważne. Krzyczący mąż jako osoba dominująca? Jako akceptująca wysokość kwoty na paragonie? Kobieta, jako osoba słabsza, prosząca, czekająca na zgodę i obawiająca się krzyku?

No nie, takich sytuacji nie akceptujmy. Nie dawajmy się w nie wmanewrować i uwikłać. Nie dawajmy sobie i innym na nie przyzwolenia. To stawia w złym świetle obie strony. I mężów dysponentów-weryfikatorów i żony utrzymanki-zakupoholiczki. A kod na 50 procent to zawsze świetna opcja, tylko hasło byśmy zmieniły na BOCENIMYTWOJEWYDATKI.

.. .

Szukasz sposobu, by naprawić swój związek? Chcesz uzdrowić swoje relacje? Wypełnij rozbudowany test on-line, na podstawie którego odpowiemy Ci skąd biorą się problemy w Twoim związku.

Przedszkolaki mówią o szczęściu. "Mam jeden grosik. I on przynosi szczęście i wtedy wszystko można"

Czy ukrywasz przed partnerem/partnerką swoje wydatki i ich wysokość?
Komentarze (131)
Niższy "paragon dla męża, żeby nie krzyczał" - sklep zażartował, że ma taką opcję. Nas nie śmieszy
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • marecky6666

  Oceniono 157 razy 133

  W sklepie z motocyklami widzialem (JA FACET) napis "Sprzedany. Zona sie zgodzila." Usmialem sie i zrobilem fotke dla Zony - a moglem zrobic z tego artykul na plotku. Qa ale ja gupi jestem

 • wladca_piaskownicy

  Oceniono 157 razy 113

  Rzeczywiście brakuje pani dystansu. I koleżankom z redakcji też.

 • sverir

  Oceniono 136 razy 102

  Serio - nie zrobiłaś awantury tylko dlatego, że pani była sympatyczna? A tak to byś jej przywaliła lub coś w tym rodzaju? Ech, wrażliwi teraz ci ludzie.

 • iffa4

  Oceniono 150 razy 100

  NAPRAWDĘ?
  Innych zmartwień Pani nie ma?
  Heteronormatywny związek?
  O ja cię .....

  Oderwani granatem od rzeczywistości .....

 • HaveNoIdeaForLife

  Oceniono 133 razy 97

  "Wspominanie o mężu było całkowicie zbędne - zasugerowało, że jestem w heteronormatywnym związku, zgodnie z konserwatywną tradycją - po ślubie i na dodatek w układzie patriarchalnym, na utrzymaniu męża."

  CZY KASJERKA WŁAŚNIE ZAŁOŻYŁA BEZ PYTANIA TWOJĄ PŁEĆ???? CO ZA TRANSFOBICZNA, PATRIARCHALNA, FASZYSTOWSKA ŚWINIA. JA ROBIĘ ZA KAŻDYM RAZEM KARCZEMNE AWANTURY, GDY KTOŚ Z GÓRY ZAKŁADA MOJĄ PŁEĆ, A JA JESTEM BEZPŁCIOWYM, GENDER PŁYNNYM OGNISTYM LISEM Z KRAINY POMAZAŃCÓW.

 • Imie Nazvisko

  Oceniono 125 razy 71

  Musisz miec klawe zycie. Serio, przecietny obywatel ma wieksze zmartwienia w zyciu i lepsze od pisania takich glupot pomysly na wolny czas.

 • wyjadacz_parkietuf

  Oceniono 120 razy 68

  Ja bardzo proszę wszystkie panie redaktor (czy redaktolożki - aby było bardziej nowocześnie) o nie pisanie, a już zwłaszcza nie publikowanie artykułów, opinii, felietonów pisanych w fazie PMS.
  Będzie zdrowiej zarówno dla piszących jak i czytających.Serio.

  A teraz, jeśli chcecie hejtować/minusować - proszę bardzo. Nie dbam o to.

 • wiceherszt

  Oceniono 81 razy 57

  Eeee, że co? Heteropatriarchalny związek układonormatywny? Są tacy ludzie, którzy usłyszawszy w sklepie rowerowym słowa "poproszę dwa pedały" od razu smażą zawiadomienie do prokuratury o zbrodniczą homofobię. Autorka tych wypocin to właśnie taka osoba. Wypada jedynie cieszyć się, że w przypływie świętego oburzenia nie strzeliła ekspedientki w szczękę, cytując przy tym jakąś płomienną, antypatriarchalną dykteryjkę.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX