"Nie wyglądała na chorą, wyglądała pięknie". A jednak 25-latka zmarła - przez zbyt dużą ilość białka w diecie

25-letnia mama dwójki dzieci nie była świadoma tego, że cierpi na chorobę, w której dopuszczalne jest jedzenie tylko śladowych ilości białka. Swoje przemęczenie tłumaczyła częstymi treningami na siłowni.

Meegan Hefford, 25-latka pochodząca z Australii Zachodniej, przygotowywała się do zawodów kulturystycznych. Zaczęła brać w nich udział w 2014 roku. Dużo ćwiczyła i jadła więcej białka niż zwykle. Swojej mamie, Michelle White, skarżyła się na nieustające uczucie senności oraz na "dziwne" (określenie Meegan) samopoczucie.

Przemęczenie?

Michelle niepokoiła się o córkę:

- Powiedziałam jej "Myślę, że za dużo ćwiczysz na siłowni, uspokój się, zwolnij" - wspomina mama 25-latki.

Kulturystka była jednak przekonana, że złe samopoczucie to objaw zmęczenia spowodowanego intensywnym trybem życia. Meegan studiowała bowiem ratownictwo na Uniwersytecie Edith Cowan, pracowała na pół etatu jako dyspozytorka na pogotowiu i dwa razy dziennie trenowała.

 

Niedługo po tym, jak dziewczyna zaczęła skarżyć się na złe samopoczucie, zasłabła w swoim mieszkaniu. Znaleziono ją nieprzytomną i od razu zawieziono do szpitala. Kiedy Michelle dotarła do placówki, lekarze poinformowali ją, że córka umiera:

- Nie mogłam uwierzyć w to, co mówili lekarze. Ona nie wyglądała na chorą, wyglądała pięknie.

Hiperamonemia

Sekcja zwłok wykazała, że Meegan cierpiała na hiperamonemię, rzadką chorobę metaboliczną, w wyniku której poziom amoniaku we krwi jest podwyższony, bo amoniak nie jest prawidłowo usuwany z organizmu. Charakterystycznym objawem choroby jest senność, która wystąpiła u Meegan. Oprócz tego chorzy często wymiotują, skarżą się na bóle głowy oraz drżenie kończyn.

Osoby cierpiące na hiperamonemię bezwzględnie powinny zredukować białko w diecie - do śladowych ilości. Zamiast białka powinny dostarczać organizmowi dużej ilości kalorii np. w postaci lipidów i glukozy. Istotne jest też odpowiednie nawodnienie organizmu, by utrzymać nerki w dobrej kondycji.

Pani White była w szoku, kiedy po sekcji zwłok córki dowiedziała się o jej chorobie.

 

Po śmierci córki Michelle znalazła w jej kuchni tuzin pojemników z suplementami białkowymi. Nie miała pojęcia, że córka je przyjmuje. Załamana mama 25-latki chciałaby, żeby wprowadzono restrykcje i regulacje w sprzedaży podobnych produktów. 

Meegan osierociła dwójkę dzieci - 5-letniego syna i 7-letnią córkę.

To też może cię zainteresować:

Fryzjerka odmówiła ogolenia nastolatki cierpiącej na depresję. Ratowała jej włosy przez 13 godzin

Córka w liście do ojczyma: "Prawdziwy mężczyzna zadba o dziecko, które nawet nie jest jego"

Więcej o:
Komentarze (92)
"Nie wyglądała na chorą, wyglądała pięknie". A jednak 25-latka zmarła - przez zbyt dużą ilość białka w diecie
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • gj61

  Oceniono 159 razy 109

  A co na to ANIA Lewandowska??? Czytelnicy oczekują jej opinii w tej sprawie. I nie tylko w tej: zainteresowani są jej zdaniem w kwestii Korei Północnej, kryzysu migracyjnego i aprecjacji złotego (no, dobra - tutaj przesadziłem, ale przecież nie obrażam!).

 • minkat

  Oceniono 104 razy 92

  kobieta jest w szoku i nie mysli racjonalnie. tak samo moznaby ograniczyc sprzedaz nasla i oleju, albo cukru bo sa ludzie cierpiacy na otylosc olbrzymia i cukrzyce...

 • kat_ja1

  Oceniono 66 razy 56

  Nie trzeba być chorym, aby się pilnować i nie przesadzać z ilością białka w diecie, o czym powinna wiedzieć osoba studiująca ratownictwo. Człowiek nie trenujący powininen jeść 0,8 g białka na kg ciała, przy treningu byle jakim 1,2 g, dopiero przy intensywnym nie więcej niż 2. Ile osób stosujących diety białkowe, Atkinsa, Dukana itp ma rowalone nerki, albo wątrobę? na własne życzenie. Modna ostatnio dieta keto bije rekordy popularności, a czytając komentarze w necie, widać, że zabierają się za nią osoby, które nie maja pojęcia o przemianach metabolicznych organizmu.

 • jaroslaw511

  Oceniono 39 razy 39

  Oczywiście szkoda dziewczyny, ale ten pomysł z kolejnymi regulacjami to idiotyzm. Ludzie dorośnijcie i weźcie odpowiedzialność za swoje życie i za to co robicie. Państwo nie jest od tego, żeby was niańczyć i chronić przed waszą własna nieodpowiedzialnością i głupotą.

 • krzysztof_ptk

  Oceniono 42 razy 26

  Tak sobie myślę, że tą hiperamonemię powinien wykryć lekarz rodzinny...

 • przechrztaimason

  Oceniono 29 razy 25

  Zapytano Winstona Churchilla w jego 90 urodziny czemu zawdzięcza tak dobrą kondycję. Whisky, cygara i żadnego sportu - padła odpowiedź.

 • kozieradka2012

  Oceniono 24 razy 20

  "Ćwiczeniu ciała poświeciłem bardzo mało czasu i za to wdzięczny jestem mej starości; kosztuje mnie ona pod tym względem niewiele.: ledwie się poruszę, a już czuję się zmęczony. To zaś jest celem ćwiczeń nawet u ludzi najsilniejszych". Seneka, Listy do Lucyliusza, LXXXIII

 • adcore

  Oceniono 30 razy 18

  szkoda dzzieci.szkoda mlodego zycia

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX