Bulwersująca kampania GIS-u. "Ofiara gwałtu jest głupią dziewczyną, bo nie pilnowała drinka?"

Kampania społeczna Głównego Inspektoratu Sanitarnego przypominająca kobietom o konieczności zachowania ostrożności na imprezach spotkała się falą krytyki. Główny zarzut? Seksizm i obarczanie kobiet odpowiedzialnością za gwałty.

Prosta grafika mająca na celu przypomnienie Polkom o zagrożeniu związanym z GHB, czyli tzw. pigułką gwałtu, wywoła skrajne reakcje wśród jej odbiorców.

Internauci komentujący post, w którym GIS poucza, że "mądra dziewczynka pilnuje drinka" podzielili się na dwa obozy. Jednych oburza forma i treść kampanii, inni uważają, że pierwsza grupa przesadza.

Większość przeciwników kampanii krytykuje seksistowskie podejście do tematu. Na plakacie kobiety są nazywane "dziewczynkami". Ponadto ostrzeżenie jest kierowane tylko do pań, jakby to one miały brać odpowiedzialność za to, że ktoś chce je skrzywdzić podając im pigułkę gwałtu.

Czyli kobieta, która padnie ofiarą gwałtu po pigułce jest po prostu 'głupią dziewczyną', bo nie pilnowała drinka?
Dziewczynka? Dziewczynki chodzą do pubów? Trochę szacunku dla kobiet. A może to chłopców powinno się inaczej wychowywać i karać za gwałt/próbę gwałtu?
Drinki, pigułki i ubrania nie gwałcą, tylko gwałciciel, który podejmuje decyzje o przestępstwie. Chyba W OGÓLE nie rozumiecie tematu, jeśli każecie kobietom pilnować drinków. A może tak potępić gwałcicieli?
Gdzie wasza kampania apelująca do mężczyzn, żeby pilnowali samych siebie i nie gwałcili? Żenujący przykład obwiniania ofiar, wstydźcie się

Choć negatywne komentarze zdecydowanie przeważają, część internautów nie rozumie argumentów krytyków kampanii GIS-u.

Nie rozumiem oburzenia... oczywiście, że idealnie by było, jakby psychole nie chodziły po świecie, ale ta grafika mówi tylko o nie zostawianiu drinka na barze! Nie o niechodzeniu na dyskoteki czy unikaniu alkoholu! I myślę, że jest super, bo naprawdę może wielu pomóc uniknąć tragedii...
A ja przekornie zapytam, czy na prawdę wierzycie, że jak ktoś jest takim degeneratem, aby stosować pigułkę gwałtu, to przejmie się kampanią jakąś? Dlatego przypominanie Paniom o niebezpieczeństwie jest smutne, ale konieczne. Pomijam przekaz.
Bardzo fajna i przemyślana kampania. Teksty o kierowaniu kampanii do mężczyzn nie mają sensu. Jeśli ktoś jest normalnym facetem, to gwałt nie przyjdzie mu nigdy do głowy. A jeśli jest zwyrodnialcem, to żadna kampania nie wybije mu z głowy takich pomysłów! Wtedy trzeba ostrzegać dziewczyny. Brawo!

O komentarz w sprawie zamieszania wokół postu Głównego Inspektoratu Sanitarnego poprosiliśmy też samych urzędników. Czekamy na ich odpowiedź.

GHB - co to jest?

Obok rymowanego sloganu i towarzyszącej mu grafiki imprezowiczki w poście GIS-u pojawiło się też ostrzeżenie: "GHB - pigułka gwałtu - nie ma smaku ani zapachu, powoduje omdlenie i okresową utratę pamięci. Jej ofiara może zostać zgwałcona lub okradziona".

Z wyjątkiem omdleń, które mogą, ale nie muszą się zdarzyć, odpowiada ono efektom, jakie wywołuje GHB, czyli kwas gamma-hydroksybutanowy. To substancja psychoaktywna, który początkowo służył jako antydepresant i lek do walki z bezsennością, bywa też stosowana jako pomoc przy leczeniu alkoholizmu i narkolepsji.

Ze względu na swoje właściwości - dodany do napoju jest niewyczuwalny i zaczyna działać szybko - stał się narzędziem w rękach gwałcicieli, złodziei i szantażystów. W Polsce jego wytwarzanie i posiadanie jest nielegalne - wyjątkiem jest sytuacja, w której GHB jest składnikiem leku przepisanego przez lekarza lub stanowi on przedmiot naukowych badań.

Zobacz też:

Niższy "paragon dla męża, żeby nie krzyczał" - sklep zażartował, że ma taką opcję. Nas nie śmieszy

"Zostawcie lajka i pomóżcie ślicznotkom dostać staż". Konkurs bikini miał wyłonić stażystkę w elektrowni

Mężczyzna też może być ofiarą pigułki gwałtu! Jak się chronić przed tym zagrożeniem?

Więcej o:
Komentarze (163)
Bulwersująca kampania GIS-u. "Ofiara gwałtu jest głupią dziewczyną, bo nie pilnowała drinka?"
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • potpurka

  Oceniono 82 razy 42

  Jestem kobietą. Jestem po stronie tego rodzaju kampanii, o ile może to ocalić choćby jedną ofiarę. Sama idea kampanii nie urąga nikomu. Przecież w tramwaju też plakaty przestrzegają przed kieszonkowcami. Po prostu tego rodzaju akcje mają przypominać o ostrożności i tyle.

  Niestety akurat TEN plakat razi mnie dwiema rzeczami. Po pierwsze wizerunek dorosłej kobiety, skąpo ubranej i w kokieteryjnej pozie, zestawiony z określeniem "dziewczynka", kojarzy się źle. Budzi skojarzenie z panienką lekkich obyczajów. Po drugie użycie słowo "mądra" stygmatyzuje kobiety, które są nieostrożne albo nazbyt ufne, ale niekoniecznie głupie. Całość tej rymowanki ma raczej lekceważący wydźwięk, a chyba nie o to chodzi w tego rodzaju kampanii.

 • blue-sky-0

  Oceniono 68 razy 16

  proszę zrobić ankietę w redakcji : kto ma drzwi antywłamaniowe? zapytajcie z oburzeniem ich właścicieli dlaczego zainwestowali w drzwi antywłamaniowe, przecież włamania są nielegalne.

  lewicowa logika: producent drzwi antywłamaniowych pobłaża złodziejom.

 • invest_pl

  Oceniono 31 razy 15

  pilnujcie drinków - taki jest przekaz! No to chyba dobrze co? Co by dała kampania skierowana wobec gwałcicieli? Przestaliby gwałcić?

 • 6nine9

  Oceniono 29 razy 15

  Bicie piany, jakiś absurd. Kampania jest OK, gwałcicieli należy łapać i surowo karać, a nie edukować kampaniami społecznymi.

  Ludzi trzeba informować by nie chodzili po parku nocą, bo można być zgwałconą/onym, albo dostać w ryj. A nie wieszać plakaty na drzewach: "łobuzie - nie dawaj w ryj bo to nieładnie".

 • silthor

  Oceniono 33 razy 15

  Poziom hejtowania i krytykowania wszystkiego w sieci osiąga już karykaturalne rozmiary. Co niby miałaby dać kampania kierowana do mężczyzn, którą sugerują krytycy? Ktoś myśli, że jakieś hasełko i ulotki ruszą jakiegokolwiek gwałciciela? Przypominanie młodym kobietom, aby zwracały uwagę na swoje drinki ma jak najbardziej sens. A forma ulotki - może nie całkiem stosowna - ma na celu trafienie do młodych kobiet, które są najbardziej narażone na podrzucenie pigułki. Czy kursy samoobrony, zachęcanie do noszenia gazu, itp też krytycy uznają za przenoszenie winy za gwałty na kobiety? Mądre kobiety zawsze są świadome zagrożeń, a pigułka jest niestety jednym z wielu.

 • tommms

  Oceniono 18 razy 14

  Dobry kopirajter wie, że szukanie rymu na siłę to najgorszy pomysł do stworzenia hasła. W ogóle, nasza narodowa szkoła reklamy ma jakąś chorą tendencję do rymowania wszystkiego, od życzeń świątecznych po reklamę w tv. No ale gołym okiem widać, że ten 'plakat' robiła sekretarka GIS-u czy tam siostrzeniec prezesa.

  Wystarczyłoby napisać:

  PÓŁ SEKUNDY - tyle nieuwagi wystarczy, by paść ofiarą GHB.
  Bądźcie czujni, pilnujcie drinków i patrzcie innym na ręce.

 • Pani Lyla

  Oceniono 19 razy 13

  Moja córka ma teraz 32 lata a jak miała 16 to za moim pozwoleniem chadzła do klubów, jednego wybranego . Nie sam z przyjaciółmi. to ja nauczyłam: piwo, wino zawsze w łapie nawet jak idziesz do kibla, do kibla we dwie., wracaj taksówką jak wracasz sama..itd....to ma wpojone do dziś i zawsze mów" moja mądra mamusia" Bo nie sztuka zabronić młodym bawić się sztuka nauczyć mądrych zachowań.
  To nie dziewczynka była głupia to rodzice głąby.

 • grenlandzki-opos

  Oceniono 26 razy 12

  Może trzeba było zatrudnić jakiegoś specjalistę od komunikacji (kierunku tak pogardzanego), a nie dawać robotę Panu Januszowi, kierowcy prezesa, bo on na integracjach takie fajne rymowanki wymyśla, hehehe, jak tej Grażynie powiedział.... o Panie.

 • japka_putina

  Oceniono 31 razy 11

  A skąd cytat "Ofiara gwałtu jest głupią dziewczyną, bo nie pilnowała drinka?" To zupełnie co innego, niż "Mądra dziewczynka pilnuje drinka". A że akurat ktoś wymyślił banalny rym dziewczynka - drinka nie zamazuje istoty sprawy, ani jasności przekazu. Może niektóre panie obrażą się o dziewczynkę, inne o mądrą, ale faktem jest, że ryczącym czterdziestkom takich pigułek nie serwują, nawet tym najgłupszym.

  A o mądrości obrażonych pań najlepiej świadczy pomysł kierowania kampanii społecznej do gwałcicieli. Załamać się można. Ale cóż, jak Szanowna Pani sobie pościeli, tak się Szanowna Pani wyśpi. Niepilnowanie drinków nie jest karalne.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX