"Uśmiech prosecco" to nie komplement. Dentyści ostrzegają: Wino z bąbelkami rujnuje zęby

Moda na picie prosecco, czyli włoskiego białego wina musującego, trwa w najlepsze. Niewielu jednak wie, że ma ono naprawdę wysoką zawartość cukru, co w połączeniu z kwasem węglowym fatalnie wpływa na stan zębów.

Jeden kieliszek orzeźwiającego prosecco to nie tylko łyżka cukru, ale też poważna szkoda dla naszego uzębienia - tak twierdzą brytyjscy lekarze. Na Wyspach, gdzie to włoskie wino od kilku lat jest niezmiennie hitem sprzedażowym, problem jest tak poważny, że dentyści wymyślili nawet osobny termin "prosecco smile", czyli "uśmiech prosecco".

Cukier i kwas

To nie komplement - prosecco naprawdę szkodzi zębom i całej jamie ustnej. Przede wszystkim dlatego, że ma wysoką zawartość cukru i kwasu węglowego, który jest efektem reakcji wytwarzającego bąbelki dwutlenku węgla z wodą.

- Oba mają fatalny wpływ na szkliwo zębów, ale także na dziąsła - podkreśla, cytowany przez serwis Daily Mail, dentysta Mervyn Druian z Londyńskiego Centrum Kosmetyki Dentystycznej.

Wtóruje mu inny stomatolog, profesor Damien Walmsley z Brytyjskiego Towarzystwa Dentystycznego. Jak tłumaczy, częste spożywanie prosecco prowadzi do powstawania przebarwień, nadwrażliwości zębów, powstania próchnicy i "cofania się" dziąseł.

CZYTAJ WIĘCEJ >> Nie tylko kawa i czerwone wino. 9 produktów, przez które ciemnieją nasze zęby

"Kobiecy problem"

Problem dotyczy zwłaszcza kobiet, bo to one chętniej sięgają po ten lekki trunek. Walmsley podkreśla, że odsłonięte szyjki zębowe i biała linia pojawiająca się tuż przy dziąsłach to sygnał do natychmiastowego odstawienia prosecco.

W ramach profilaktyki dentyści zalecają dwie rzeczy - po pierwsze umiar w piciu włoskiego wina, a po drugie powstrzymanie się od mycia zębów bezpośrednio po jego spożyciu. Osłabione działaniem kwasu i cukru szkliwo potrzebuje trochę czasu - minimum godziny, a najlepiej kilku - zanim dodatkowo potraktujemy je szczoteczką i pastą.

Zobacz też:

Nalewasz piwo w ten sposób? Przez to masz wzdęcia. Ekspert tłumaczy, jak robić to dobrze  

Bulwersująca kampania GIS-u. "Ofiara gwałtu jest głupią dziewczyną, bo nie pilnowała drinka?"

Czy amigdalina leczy raka? [NaZdrowie]

Więcej o:
Komentarze (18)
"Uśmiech prosecco" to nie komplement. Dentyści ostrzegają: Wino z bąbelkami rujnuje zęby
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • miaukota

  Oceniono 30 razy 28

  Uwaga ! Napoje typu cola takiego działania nie posiadają ! Jak i zresztą inne słodzone i gazowane.

 • kanonik-dzielnicowy

  Oceniono 20 razy 16

  bzdury do n-potęgi
  najbardziej rujnują zęby dentyści.. wiercą i niszczą niepotrzebnie, wmawiają ludziom drogie leczenia i wyrywają zdolne do utrzymania ząby, aby zarobiź krocie na protezach...to jest dopiero mafia!

 • beaviso

  Oceniono 17 razy 15

  Pewnie, lepiej i zdrowiej pić hektolitry Coli. Poza tym można wybrać prosecco wytrawne, a nie takie, które ma "dużo cukru". Jeden kieliszek to łyżeczka cukru? Kieliszek czego? Na pewno nie wina.

 • proboszcz-bezrobotny

  Oceniono 13 razy 13

  Chryste Panie! Co za szajse wypisujecie! Za pieniądze?!

 • kanonik-dzielnicowy

  Oceniono 11 razy 11

  I najlepiej palić dużo papierosów... to bardzo wzbogaca skarb państwa. Kto nie pali ten jest subwersywnym elementem. To samo z alkoholem.

 • Jur Cza

  Oceniono 19 razy 11

  Błagam kto pisze takie pierdy, podstawowa informacja proszę sprawdzić jaka jest trwałość kwasu węglowego i jego stężenie na 1 litr, ci wszyscy profesorowie i dentyści to muszą być szarlatani z dyplomami kupowanymi na bazarze. Oczywiście tak jak w innych komentarzach dodaję, że tylko proseco jest szkodliwe ale inne słodzone gazowance juz nie ;).
  Z drugiej strony tego pseudo naukowego wywodu muszę zaznaczyć , że proseco jest wręcz wskazane do picia bo zawarty w nim alkohol dezynfekuje jamę ustna i zabija śmiercionośne, szkliwo żerne drobnoustroje. Błagam miejcie trochę wiedzy na temat o którym piszecie.

 • piotr_mitt

  Oceniono 10 razy 8

  Cos mi tu smierdzi. Jakby naprawde te wino rujnowalo zeby, to dentysci by je polecali. Z czegos trzeba zyc.

 • beaviso

  Oceniono 6 razy 6

  Prosecco ruinuje uśmiech. Pijcie Cavę.

 • andre_234

  Oceniono 5 razy 5

  To ile trzeba takiego wina wypić żeby zęby stracić ? Beczka wystarczy ?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX