Absurd w PKP: specjalne przedziały rodzinne nie dla rodzin? "U nas powinna być w tym miejscu kaplica"

PKP IC oferuje zniżki i udogodnienia dla rodzin z dziećmi. W teorii, bo nawet kupując bilet rodzinny i rezerwując miejsca w specjalnych przedziałach nie ma się żadnej gwarancji, że wszyscy będą podróżować razem.

Podróżujący polskimi kolejami mogą kupić bilet rodzinny dla maksymalnie pięciu osób, w tym "co najmniej jednego dziecka do lat 16", z 33-procentową zniżką. Do tego dzieci, w zależności od wieku, mogą dotyczyć również inne ulgi.

Wspólny bilet nie oznacza jednak wspólnej podróży. Jeśli rodzina będzie chciała skorzystać ze specjalnego przedziału przeznaczonego do przejazdu z małym dzieckiem, na ten przywilej będzie mógł liczyć tylko jeden z rodziców - nawet z wcześniejszą rezerwacją. I to on będzie musiał przez całą trasę zajmować się pociechą albo zostawić ją bez opieki, kiedy będzie potrzebował np. skorzystać z toalety.

W niecałe 3 godziny z Zakopanego do Gdańska? I nawet odczujesz prędkości. Taki pociąg to nasze marzenie

W takiej sytuacji problematyczna staje się też kwestia kontroli biletów - rodzinny jest drukowany w pojedynczym egzemplarzu, więc siedzący osobno rodzice muszą się nim jakoś "podzielić" albo dogadać z konduktorem. Mogą ewentualnie poprosić w kasie o drugi, identyczny blankiet, choć i wtedy pojawia się ryzyko, że kontroler biletów będzie się domagał udowodnienia, że samotnie siedząca w "normalnym" przedziale osoba w istocie podróżuje z rodziną.

Reakcja PKP

PKP IC tłumaczy, że takie zasady wynikają z chęci umożliwienia podróżowania w specjalnym przedziale jak największej liczbie rodzin. Jednak w tym przypadku rodzina musi prezentować model "1 + 1", a nie "2 + 1". 

Poza tym i tak tylko wybranym uda się skorzystać z tego udogodnienia, bo wyłącznie w droższych relacjach (Pendolino i Express Intercity Premium) przedziałów rodzinnych jest więcej niż jeden na cały skład.

Na absurd praktyk obowiązujących w polskich kolejach zwrócił uwagę portal "Rynek Kolejowy". Cytowana przez niego rzecznika prasowa PKP IC obiecuje, że spółka przyjrzy się obowiązującym obecnie zasadom, by "w jak największym stopniu dostosować je do oczekiwań pasażerów". Zwłaszcza, że pociągami jeździ coraz więcej rodzin: w ostatnie wakacje został odnotowany aż 28-proc. wzrost takich pasażerów w stosunku do poprzedniego roku.

"Cały ten system jest chory"

Zwrócenie uwagi na kłopotliwą w praktyce ofertę PKP IC wywołało negatywną reakcję wśród komentujących.

O czym my w ogóle rozmawiamy. Żeby ten "przedział dla podróżnych z małym dzieckiem" był jakimś specjalnym, kolorowym, z zabawkami... W TLK to zwykły przedział, jak każdy inny, więc ja przestałem się o to bić, bo najzwyczajniej w świecie nie ma o co.
U nas powinna być w tym miejscu [zamiast przedziału dla podróżnych z małym dzieckiem - przyp. red.] kaplica i obowiązkowy ksiądz w drużynie konduktorskiej.
Jak widać cały ten system rezerwacji jest chory.
Ta "pic-owata" firma jeszcze DŁUGO pozostanie w głębokiej komunie.To ma być "dobra zmiana"???

Co sądzicie o tym rozwiązaniu? Uważacie, że krytykujacy je przesadzają czy mają rację? Podzielcie sie swoją opinią w komentarzach albo piszcie na adres mailowy kobieta@gazeta.pl. Czekamy!

Zobacz też:

Pozytywnie o PKP: przez opóźnienie specjalnie dla niej zatrzymali pociąg. "Zdębiałam. Że niby dla mnie?"

PKP zmienia się na plus! Najlepiej wyremontowane dworce kolejowe w Polsce

Więcej o:
Komentarze (88)
Absurd w PKP: specjalne przedziały rodzinne nie dla rodzin? "U nas powinna być w tym miejscu kaplica"
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • nikifor666

  Oceniono 47 razy 39

  Ooo konduktor-kapelan to duzo bardziej przydatna nowosc by byla.

  I sokista-kapelan. I maszynista-kapelan. I dróżnik-kapelan. I bileterka-kape.. Hm. Bileterka zakonnica?

 • brods

  Oceniono 38 razy 32

  pociągi tylko dla katolików .................., pasażer muśi obowiązkowo posiadać krzyżyk na szyi i modlitewnik ...... , no i oczywiście zaświadczenie od miejscowego klechy że był u spowiedzi ......
  PIS rozważa możliwość wprowadzenia ustawy nakazującej przewożnikowi dołączenie do każdego składu wagonu - kaplicy , tak by podróżni mogli być bliżej boga , opiekował będzie się nimi kapelan - podróżnik ........

 • guru133

  Oceniono 44 razy 32

  Żaden kretynizm w wykonaniu PiSlamskich instytucji nie jest mnie w stanie zadziwić.

 • sop3

  Oceniono 30 razy 26

  W czerwcu korzystałem z IC z KRK do Międzyzdroi.Jako inwalida o znacznym stopniu niepełnosprawności,który w razie zaostrzenia muszę poruszać na wózku wykupiłem bilet w wagonie przystosowanym do tego tzn.posiadających tzw platformę dla wózków.Na szczęście w tym okresie wystarczyły mi tylko kule.W KRK podstawiony pociąg w którym takiego urządzenia nie było i przy pomocy żony i syna jakoś wkuśtykałem do wagonu.Na zwrócona uwagę konduktorowi odpowiedział mi uprzejmie że by mnie wnieśli na rękach (!) jakby trzeba było Problem w tym że to był zmodernizowany ..pulman" w którym korytarz jest węższy od wózka.Z powrotem było to samo.

 • Gość: LEDA

  Oceniono 24 razy 20

  poczekajcie jeszcze troche a i konfesjonały postawia przy wejsciu - kto sie nie wyspowiada nie pojedzie.haha smiechy smiechem ale juz nic mnie nie zdziwi w PL

 • liberau

  Oceniono 22 razy 18

  A czego spodziewaliście się po firmie opanowanej przez pisowskich Kulsonów? Przecież tu nie chodzi o udogodnienia dla pasażerów, ale o wykazanie się przed pisowską kastą, że się realizuje poprawny politycznie i słuszny ideologicznie program Partii nakreślony na ostatnim Plenum KC...

 • antyqrdupel

  Oceniono 24 razy 18

  zmienić nazwę na Narodowe Linie Kolejowe i bedzie pięknie tak jak dookoła ze wszystkim ))) nic więcej nie trzeba robić, no może jeszcze ochy i achy w TVPisbolszewia, taka dzisiejsza epoka sukcesu a`la Gierek

 • realistas

  Oceniono 17 razy 17

  Może takie objazdowe kościoły zrobić z pociągów. Będzie ewangelizacja na całego. Naród będzie się modlił wzdłuż torów.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX