Posiniaczona Stenka, pobita Herbuś. Co 40 sekund w Polsce kobieta jest ofiarą przemocy [AKCJA SPOŁECZNA]

Zdjęcia pobitych gwiazd przyciągają uwagę, prawda? Fundacja Krajowe Centrum Kompetencji ruszyła z kampanią "Kocham, szanuję". Organizatorzy liczą, że posiniaczone i zakrwawione twarze gwiazd przerwą milczenie na temat przemocy domowej.

Co 40 sekund w Polsce jakaś kobieta jest ofiarą przemocy. Jak wynika z badań przeprowadzonych przez profesor Beatę Gruszczyńską z Katedry Kryminologii i Polityki Kryminalnej Uniwersytetu Warszawskiego, co trzecia kobieta doświadczyła przemocy ze strony mężczyzn, zazwyczaj partnera, przynajmniej raz w życiu. Mimo że przemoc domowa to powszechnych problem, zamykamy oczy, nie rozmawiamy o tym.

Fundacja Krajowe Centrum Kompetencji, razem ze znanymi aktorkami i aktywistkami, chcą nagłośnić ten problem i wspólnie zorganizowali kampanie pod hasłem "Kocham, szanuję".

Przemoc wobec kobiet budzi sprzeciw, a wobec mężczyzn? Zobaczcie reakcje [KAMPANIA SPOŁECZNA]

- „Kocham. Nie biję” – przez wiele lat budowaliśmy kampanie nastawione na ochronę dzieci. Przez te wszystkie lata wiele organizacji kobiecych zwracało uwagę na brak i jednoczesną potrzebę dużych kampanii społecznych w obszarze ochrony kobiet doznających przemocy. Wychodząc naprzeciw tym potrzebom zorganizowaliśmy kampanię „Kocham. Szanuję”, w której 12 ambasadorek – wspaniałych, szanowanych i znanych polskich kobiet przemawia do serc Polek, mówiąc im, że nie są same i mogą wyjść z kręgu przemocy – komentuje Konrad Wojterkowski, fundator Krajowego Centrum Kompetencji, organizator akcji. 

 

W kampanii możemy oglądać napawające przerażeniem zdjęcia między innymi: Edyty Herbuś, Mai Ostaszewskiej, Danuty Stenki, Doroty Gardias, Agnieszki Kaczorowskiej, Anny Kalczyńskiej, Izy Kuny, Karoliny Malinowskiej. Ambasadorki projektu zrezygnowały z honorarium. W wyniku prac powstało 13 spotów (jeden wspólny i 12 osobistych), hymn z teledyskiem  w wykonaniu Ani Karwan, 12 czarno-białych zdjęć i 12 malowanych portretów. 

ZOBACZ ZDJĘCIA PROMUJĄCE KAMPANIĘ „KOCHAM, SZANUJĘ”

Kampania „Kocham, szanuje” ma jasno sprecyzowane cele. Organizatorom zależy na uświadomieniu bitym kobietom, że ich życie nie musi tak wyglądać i są miejsca, gdzie otrzymają odpowiednią pomocą. Ponadto równie ważne dla pomysłodawców jest uwrażliwienie całego społeczeństwa na problem przemocy w rodzinach.

- Zależało nam na wzmocnieniu bitych kobiet, żeby przestały się bać – kontynuuje Konrad Wojterkowski. To strach jest głównym powodem, który nie pozwala im wyjść z zaklętego kręgu przemocy. Poprzez słowa naszych bohaterek – będących często autorytetami dla innych kobiet - wypowiadających słowa: „Masz prawo być szczęśliwa … Jeśli uderzy raz, nie czekaj na drugi...”, chcemy uświadomić, że przemoc nie jest normalna, jak często przekonuje otoczenie.

 

ZOBACZ ZDJĘCIA PROMUJĄCE KAMPANIĘ „KOCHAM, SZANUJĘ”

Jeśli potrzebujesz pomocy, możesz zgłosić się do Fundacji Krajowe Centrum Kompetencji. Pod numerem telefonu 801 109 801 znajdziesz profesjonalne wsparcie.

Więcej o:
Komentarze (92)
Posiniaczona Stenka, pobita Herbuś. Co 40 sekund w Polsce kobieta jest ofiarą przemocy [AKCJA SPOŁECZNA]
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • Gość: Tak miałam

  Oceniono 32 razy 20

  Kobiety nie mają pomocy . Pomoc psychologiczna i wsparcie duchowe jest ważne , ale najważniejsze jest aby ofiara miała gdzie się schronić i być bezpieczna . Oczywiście , że nie mam na myśli żadnego ośrodka . Co to ma być ? Przechowalnia dla bezdomnych piesków ? Drania wyrzucić z zakazem zbliżania się . Gdy moja znajoma zwróciła się do sądu z prośbą o nakaz zbliżania się dla swojego oprawcy to usłyszała , że za dużo oglądała amerykańskich filmów . Ja miałam szczęście . Pozwoliłam mojemu oprawcy aż 3 razy podnieść na siebie rękę . O dwa za dużo . Byłam młoda . Miałam 20 lat , ale wiedziałam na pewno , że nie będę dla niego workiem treningowym . Mam kochaną mamę , która natychmiast przyjęła mnie razem z dzieckiem . Ja miałam wsparcie , ale niestety wiele kobiet tego nie ma . Kryją swoją ''porażkę '' w czterech ścianach . Wstydzą się . Jednej przyjaciółce pomagałam nakładać makijaż przed wyjściem z domu , aby ukryć siniaki na twarzy . Też musiała przełamać wstyd aby wydostać się z tej chorej ''miłości '' No właśnie . Dlaczego to my kobiety wstydzimy się tego ? Czy to my robimy coś złego ? Oprawcy nie mają wstydu .

 • Gość: ehhh

  Oceniono 31 razy 17

  tak? naprawdę..? tak szczerze to na co takie kobiety mogą liczyć??? na to, że będą musiały uciekać do domu samotnej matki, a pan i władca zostanie w mieszkaniu? czy mogą liczyć na jakiekolwiek wsparcie finansowe lub pomoc w dostaniu socjalnego mieszkania od państwa? czy mogą liczyć na to, ze mężuś zostanie dostatecznie ukarany? nie, nie mogą liczyć na nic !!!!! muszą sobie radzić same, taka jest prawda...

 • Gość: Piotr

  Oceniono 24 razy 14

  A mnie zastanawia jedno, skoro 1 na 6 ofiar to mężczyzna, wg. statystyk Policji, dlaczego w takich kampaniach mówi się tylko o kobietach, stawiając mężczyzn za agresorów? Taka retoryka z czasem doprowadza do tego, że ilość przestępstw na mężczyznach z rąk kobiet rośnie, bo przecież to mężczyźni stanowią problem, wystarczy przyjrzeć się jak te statystyki wyglądają w UK czy USA po latach takiego właśnie uprzedmiotowienia mężczyzn.
  Jestem za kampaniami, ale takimi, gdzie mówi się o problemie w sposób zgodny z ideami równouprawnienia, a nie tylko o wycinku problemu.

 • Renata Zwyczajna

  Oceniono 30 razy 14

  Szkoda, że nie znalazło się w tej kampanii miejsce dla mężczyzny. Oni też coraz częściej stają się ofiarami przemocy fizycznej, psychicznej. Przemoc w domu nie dotyczy tylko kobiet.

 • dziurowice

  Oceniono 21 razy 11

  szanowne Panie,
  Pomijając oczywistą patologię spójrzcie w lustro. Czy zawsze winien ten facet? Jest też przemoc słowna w której osiągnęłyście mistrzostwo świata. Znam damę która przy otwartym oknie wrzeszczy "nie bij mnie!!", "boli!!" ... a faceta nie ma w domu albo jest w drugim pokoju.

 • Gość: A.

  Oceniono 34 razy 10

  W Polsce pomaga się katom, a nie ofiarom. Z ofiar robi się wariatki i zamyka w ośrodkach psychiatrycznych.

 • felicjan.dulski

  Oceniono 34 razy 10

  Problem tkwi również w kobietach.
  Część już tak ma, nie wiadomo czy to wina genów, czy raczej wychowania i wszczepionych ”wzorców”, że wybierają sobie same takich "charakternych” facetów.
  Ciamciaramcie, ciamajdy i ciotowaci ich ”nie kręcą” i nad tym trzeba by się zastanowić.
  Co jest przyczyną tego, że kobieta ma np. czworo dzieci i każde z innym partnerem?
  Mało tego, każdy ją bił, a jeżeli nawet tylko tak ”po ojcowsku”, to się nad nią na inne sposoby znęcał i poniżał.
  Tu trzeba zacząć pracę u podstaw z młodzieżą obu płci, a nie marnotrawić pieniądze na jakueś sesje typu: ”bo w zupie była zasłona”, bo to kończy się tylko ”jajami”.
  Ale to nie takie proste. Trzeba narazić się Kościołowi i rządzącym.
  NWWD!

 • Gość: gosc

  Oceniono 20 razy 8

  Bez przerwy w Polsce jakis mezczyzna jest ofiara przemocy. Definicja przemocy: przypisanie po rozstaniach z urzedu dzieci matce i mozliwosc widzenia ich jedynie dwa weekendy w miesiacu. Sredniowiecze. Dlaczego nikt o tym nie pisze? W Australii mozna, w ciemnogrodzie nie?

 • Gość: Men

  Oceniono 17 razy 7

  Najpierw kobiety wybierają ... łobuz kocha najbardziej ,a potem płacz , lament i żale do wszystkich.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX